Hurá, prázdniny skončily! Ve škole se pořádně najím… Do lavic se vrací hladové děti

Prázdniny jsou samozřejmě báječné, protože si děti můžou oddechnout od nejrůznějších povinností. Pro rodiče to je ale z mnoha důvodů období celkem náročné. Musí zajistit program, hlídání, zábavu. Sociálně slabé rodiny mají ale větší problém než ostatní, a jejich dětem dokonce hrozí hlad – v Česku, i například ve Velké Británii. 

„Když šla dcera do první třídy, dostala výbavu od lidí z facebookové skupinky matek samoživitelek. To bych jí sama zaplatit nedokázala. Musela jsem si zkrátit úvazek, abych se jí mohla věnovat, protože má těžkou dyslexii a dysgrafii. Tím se mi snížil plat, a už jsme se vezly,“ vypráví Monika, matka osmileté Terezky. Je s dcerou sama prakticky od jejího narození, otec výživné platí nepravidelně.

„Snažila jsem se, ale nešlo to. Vznikl mi dluh za družinu, nezvládala jsem platit různá divadla nebo školu v přírodě. Nakonec si mě zavolala ředitelka, a nabídla mi program hrazených obědů pro děti. Donesla jsem potvrzení, že beru příspěvek na bydlení, a koordinátorce programu jsem popsala svou situaci. Kolik beru, kolik toho splácím a proč a kolik nám zbývá.“

Terezka je jedním z téměř 20 tisíc českých dětí, které letos díky neziskovým organizacím a dotačním programům Ministerstva školství a Ministerstva práce a sociálních věcí ve škole obědvají zdarma. Peníze nejdou rodičům, ale dostávají je přímo školy, které pak sledují, zda děti skutečně obědvají.

Problémem a slabým bodem systému ale zůstávají prázdniny, a to zejména ty letní.  Jak říká Monika, pro osamělou matku je to těžké období: „Terezka musí část prázdnin chodit se mnou do práce. Naštěstí mám chápavou šéfovou. A co se jídla týče, ušetřím za svačiny a družinu, ale musím zase řešit ty obědy. Vycházíme jen tak tak.“

Britští učitelé si stěžují: děti se vrátily do lavic hladové
Situace je podobná i v dalších evropských zemích. Například ve Velké Británii má na školní obědy zdarma nárok v průměru kolem 15 % žáků v jednotlivých ročnících. Jsou ale oblasti a školy, kde si obědy může dovolit uhradit jen méně než polovina rodičů. V roce 2016 podle statistik tamního Ministerstva práce žilo pod hranicí relativní chudoby 3,9 milionu dětí, přičemž dvě třetiny z nich žily v rodinách, kde alespoň jeden z rodičů měl stabilní zaměstnání.

Britské Národní školské odbory provedly na rozjezd školního roku dotazníkové šetření na 657 školách po celé zemi. Na výsledky upozornil deník The Independent. Podle něj zhruba čtyři z pěti učitelů upozornili, že se jim „děti vracejí do škol viditelně hůř živené, než byly na konci školního roku“. Polovina učitelů si je jistá, že některé děti z jejich školy o prázdninách hladověly, a 77 % tvrdí, že situace v jejich okolí se za poslední tři roky buď zhoršila, nebo zůstala stejná.

„Máme tu 51 % procent dětí, které dostávají školní obědy zdarma. Když rodiče nedokážou zajistit dostatek potravy během školního roku, kdy se se dítě alespoň jednou za den pořádně nají ve škole, tak jak to asi bude vypadat o prázdninách?“ stěžoval si v dotazníku jeden z oslovených pedagogů.

Ros Mc Neil z Národních školských odborů poznamenal: „V páté největší ekonomice světa by otázka dětské chudoby rozhodně neměla nabývat podobných alarmujících rozměrů. Podvýživa má na fyzické i psychické blaho dětí devastující dopady. Potravinové banky, neziskové organizace a náboženské skupiny tento problém samy nevyřeší.“

Podle dotazníku se dvě třetiny britských učitelů domnívají, že se počet dětí žijících v chudobě za poslední tři roky zvýšil. Téměř devadesát procent z těchto pedagogů si povšimlo, že složitá sociální situace rodiny má neblahý vliv na vzdělávací proces.

Pomoc v Česku také pouze ve školním roce
Jedním ze subjektů, které posílají peníze českým školním jídelnám, je i organizace Obědy pro děti. Ta dokonce pomoc sociálně slabším žákům u nás v roce 2014 odstartovala, a za loňský rok podpořila téměř 7 000 dětí. Jak poznamenala Jana Skopová, peníze chodí přímo školním jídelnám, a proto se příspěvky letních prázdnin netýkají. „Samozřejmě to bude pro rodiny, kterým náš projekt pomáhá, také těžké a nepůjde jen o stravování. Zajistit pro děti program a hlídání na dva měsíce je náročné pro všechny rodiče – časově, logisticky a především finančně. Právě i z těchto důvodů se snažíme na téma již pět let upozorňovat na politické půdě.“

Britská vláda na ulehčení situace sociálně slabým rodinám v letním období slíbila uvolnit dva miliony liber. Vzhledem k počtu potřebných ale toto gesto sklidilo v učitelských kruzích spíš posměch.

A v Česku zatím nikdo prázdninové obědy nenabízí.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

55 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
jirka
jirka
1 rok před

je to jednoduché, peníze se hromadí jen u pár jednotlivců, kapitalistů kteří nechtějí pořádně zaplatit své zaměstnance, to je vše.

Kateřina
Kateřina
1 rok před

Nedostatek financí je velký problém. Na druhou stranu znám matky samoživitelky, které mají hluboko do kapsy, ale co si neodepřou, to je kouření. Pokud si má matka vybrat mezi nakrmením dětí a cigaretou a zvolí cigaretu, co dodat.

Dana
Dana
1 rok před

To je taky o zodpovědnosti obou rodičů. A hlavně tím, že se nechtějí brát. To svědčí už od začátku o tom, že to s tím společným soužitím nemyslíme až tak vážně. Copak ty holky nemyslí na budoucnost?

milena
milena
1 rok před

Nezlobte se na mě, ale každý má na to aby své děti uživil, český sociální systém není zas tak skoupý! Jde píše o to, že rodiče to propijí, prohrají v automatech, nebo si nadělají dluhy a pak jim nic nezbude. Ale takové rodiče nechat vykastrovat! , jenže? všimněte si, takové mají dětí nejvíce – snad proto že jim stát dává nejvíce peněz ze sociálky, že? Jinak zdarma bych jejich děti neživila ale dala bych jim oběd za poloviční ceny.V ČR je móda odkládat děti do DD, a pak v 18ti se k nim hlásí aby na ně dělaly, že? Teď… Číst vice »

Káča
Káča
1 rok před

Já bych nesváděla vše na rodiče. Je zcela neodstatné, jestli rodič kouří nebo ne (opět se zvedla armáda, která vše svádí na kouření). Rodič přeci není otrok, který chodí do práce jen a pouze proto, aby zabezpečil své potomky bez možnosti použít část svého příjmu pro sebe a je zcela nepodstatné, zda si koupí cigarety nebo půjde do divadla. Co takhle matky, které jsou schopny utratit nesmyslně peníze za jogy (už i pro kojence), budou kňučet, jak se jim nedostává peněz. Ale to je marketink. Naopak by se měla zamyslet i škola, zda nemá na rodiče neopodstatněné požadavky. Naposled jsem… Číst vice »

Václav
Václav
1 rok před

Spousta rodin přežívá na vpravdě mizerných příjmech, to je fakt. Ne všechno se však dá svádět na selhání státu nebo vykořisťování zaměstnavatelem. Správná otázka totiž je, jak mají rodiče těchto nebohých dětí nastavené své finanční priority. Velice často totiž tito lidé k nízkým příjmům navíc neumí zacházet s penězi a vytěžit ze svých příjmů maximum. Když pak studujete jejich situaci, často zjistíte, že aspoň jeden rodič pravidelně kouří, že splácejí spotřebitelské úvěry na televize, ajfouny či drahé dovolené, že místo, aby prioritně kupovali základní potraviny, nakupují chlast, salámy a limonády, že si doma platí internet a HBO a tak dále.… Číst vice »

55
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x