ilustrační foto Kateřina Lánská

Hurá, naše dcera se dostala na prestižní gymnázium… A teď jsme trochu zklamaní. Rodičovský příběh z Brna

Vzali nás na gymnázium, hurá! Tolik sobot strávených na přípravných kurzech, tolik nervů, peněz – sláva, že to klaplo. Jenže co vlastně budoucí primány čeká na tom vysněném gymnáziu? Někdy se může nadšení změnit v rozpaky. Jako třeba u primánky Johany a její mámy Ivy z Brna… 

“S naší Johankou to není vždycky úplně jednoduché. Je nadaná, přemýšlivá – to nám potvrdili v pedagogicko-psychologické poradně už před nástupem do školy. Jenže je taky pěkně tvrdohlavá a po zlém s ní nikdo nehne. Navíc byla jako malá velmi živá, neposedná, ze školky si na ni dost stěžovali,” vypráví máma z Brna – říkejme jí třeba Iva.

Třicet dětí na prvním stupni? To musí být pro neposedné děti peklo
Na alternativní soukromou školu, kam Johanka od první třídy chodila, narazila rodina Ivy vlastně náhodou. Sdílí totiž budovu se státní základní školou, kam se šli s Johankou podívat na den otevřených dveří. Nakonec Johanka prošla úspěšně přijímacím řízením do školy soukromé a rodiče se rozhodli právě pro ni.

Rozhodující byl počet dětí, říká Iva: “ V soukromé škole bylo žáků kolem patnácti, což bylo super. Často se učili na koberci, nemuseli sedět pořád v lavici. To bylo přesně to, co dcera potřebovala. Já si ani neumím představit, jak by to sezení v lavici celý den zvládla, už ve školce se na ni stále zlobili, že chvíli neposedí. Tím, že jich bylo ve třídě málo, se s dětmi dalo pracovat hodně individuálně. To třeba při 30 dětech podle mě nejde.”

Na gymnázium kvůli spolužákům
Na základní škole se Johance dařilo, nastalo dilema: nechat ji na škole, kde je spokojená, nebo ji vzhledem k nadání posunout dál, na víceleté gymnázium? Iva se navíc obávala, jak její živá dcera zvládne přechod k tradičněji podané výuce. Přijímačky na jedno z nejprestižnějších gymnázií v Jihomoravském kraji ale Johanka bez problémů udělala, i díky přípravce, kterou měla základní škola zahrnutou ve školném. “Chtěli jsme, aby se Johanka dostala mezi stejně přemýšlivé děti, jako je ona. Aby si snáz hledala kamarády než na základní škole. A to se asi podařilo, s ostatními se sžila velmi dobře,” říká Iva po Johančině prvním roce na gymnáziu.

Se spolužáky je v pohodě, oproti alternativní základní škole se ale zhoršily její kázeňské problémy. Těžko si třeba zvyká na to, že musí pravidelně dělat domácí úkoly. “To je hodně dané i jejím osobním nastavením, navíc u ní natvrdo nastupuje puberta. Kolikrát třeba dostanou úkol, a neudělá ho, protože jí to přijde zbytečné, když to přece už umí. Že dostane pětku, je jí fuk,” vyvsvětluje Iva.

Na druhou stranu ale vidí, že Johanka umí zabrat, když potřebuje. Třeba nedávno strávila celý víkend přepisováním sešitu na fyziku. “Ta jí ze začátku moc nešla, navíc byla nemocná a měla přeházené výpisky. Tak si prostě celý sešit přepsala, že prý se to tím i naučí,” popisuje Iva.

Žádný zázrak
Johanka se dostala na vyhlášenou školu. V jejím ročníku se přihlásilo 450 dětí, přijato bylo 60. O to víc je teď Iva zaražená tím, že výuka se od dob jejích vlastních studií příliš nemodernizovala. “Já si třeba pamatuju, že dějepis byl vyučovaný stylem letopočet, jméno vladaře, bitva a konec, absolutně bez souvislostí. Myslím, že jsem z toho měla ve čtvrťáku na gymplu dokonce čtyřku. Paradoxně je dnes jedním z mých největších koníčků genealogie, a tu historii se posledních deset let učím sama.“ Zdá se jí, že dcera naráží na podobné komplikace, a ještě jí chybí souvislosti. „Nedávno chtěla vyzkoušet z Alexandra Makedonského, jenže vůbec netušila, kde je Makedonie. Uměla mi vzorně vyjmenovat státy, které Alexandr opanoval, ale ukázat mi je na mapě nedokázala,” vrtí hlavou Iva.

Stejně tak Ivu překvapuje množství učiva, které by primáni měli vstřebat. Oproti základní škole se na gymnáziu také neklade důraz na to, aby škola děti zajímala a bavila. Jako by se počítalo s tím, že přemýšlivé talentované děti to prostě “usedí” samy od sebe. “Podle mě toho berou hrozně moc, já si nepamatuju ani z vyššího gymplu, že bychom tohle všechno brali. Dcera to tak i vnímá a ani se to všechno neučí, naštěstí se nehroutí a je jí celkem jedno, že nemá ze všeho jedničku. Mně je to ale trochu líto. Čekala jsem, že to bude lepší,” dodává Iva. 

193

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
43 Comment threads
150 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
92 Comment authors
Ave JáJanaVeronikaBarboraHana Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Šakón
Host
Šakón

Jaroška?

Fišmyš
Host
Fišmyš

Jaroška už dávno není prestižní gymnázium a ani se tam nehlásí tolik děti, toto vypadá na Křenovou nebo Matyáše Lercha

Jan
Host
Jan

… koukam na vysledky prijimaciho rizeni Jarosky, a hlasilo se 441 deti, 60 vzali. Porad trvate na svem prispevku? :-)

Ann
Host
Ann

Prestižní gymnázium v Brně je dneska Matyáše Lercha a také Terezy Novákové.
Na Křenku může prakticky každý, tam je ta úroveň více méně nulová.

Ivana
Host
Ivana

Syn se před 5 lety hlásil na Lercha i na Křenku – dostal se na Lercha. Který je to gympl je, podle mě, celkem jedno. Osobně si mysllím, že strkat dítě po páté třídě na víceletý gympl je zbytečné, ale budiž. Nicméně učivo v primě a sekundě šestiletého gymplu je ze stejných učebnic jako na základce. (povinná školní docházka) . Spíš teda vidím, že na „překážku“ byl „alternaqtivní“ způsob výuky na prvním stupni. Když dítě není zvyklé na pravidla běžné základní školy , osmiletý gympl je „propadák.

umfa
Host
umfa

„Strkat“ dítě na gympl po páté třídě je velmi účelné, pokud se dítě výborně učí a má dojem, že je tempo výuky poněkud pomalé. Přesně proto byly víceleté gymply vymyšleny.

Paolin
Host
Paolin

Že by? ;)

Petan
Host
Petan

Jaroška bývá moc dobrá na matematiku pro VŠ, odtud na VŠ chodí dobře připravení pro první ročníky.Jenže asi záleží, který matematik zrovna kterou třídu učí. Nám se kdysi osvědčila gympl Terezy Novákové. Všechni co se hlásili na VŠ, se tam taky dostali. Ale co když se personál obměnil? Upřímně, jen technika, PLC a automatizace má budoucnost. IT jsou sice fajn, ale ta praxe s průmyslem hodně chybí.

Marky
Host
Marky

Jaroška…. Na Lercha berou jen 30 (ale hlásí se taky 450, už tři roky po sobě) a na Křence už je jen šestiletý. Dítě v 11 letech ještě neví co chce, většinou. Dcera se na osmiletý nedostala, protože odmítám platit za kurzy a pomáhat jí s učením, dítě které potřebuje pomoc s učením, nemá co dělat na gymnáziu. Teď na šestiletý se s přehledem dostala a hlavně tam chtěla a byla motivovaná. Sama jsem na gymnázium chodila a je to o tom naučit se učit. To ze základky chytřejší děti neumí… To, že se díky panu Juránkovi zrušily gymply a… Číst vice »

dag
Host
dag

to budou Řečkovice, 8leté gymnázium, 2 třídy po 30 studentech

neřeknu
Host
neřeknu

Je-li dcera už tak velká, mohla by se matka konečně odnaučit mluvit stylem „vzali nás na gymnázium“, rostou nám zoubky, pokakali jsme se….

fff
Host
fff

no, mozna to bude ten spravnej koren vseho zla :D

Petr
Host
Petr

To mi mluvíte z duše.

Jana
Host
Jana

asi není víceletý gympl jako jiný já maximální spokojenost a širák dolů Ostrava Poruba víceleté gymnasium, nároky ano, férovost především, pohoda a chutná kuchyně, profesoři a žáci – porozumění, přiměřené mantinely, úsměv, na vysokou bez přijímaček a zvládá to tam

Martin
Host
Martin

Pokud umí Vaše dítě větnou stavbu jako Vy, tak potěž koště.

Pavla
Host
Pavla

Hele, když už chci vyrypovat kvůli jazykovému projevu, tak si to po sobě před odesláním raději několikrát přečtu. ;)

Berte to jako dobrou radu do budoucna. :)

Jirka_26
Host
Jirka_26

Co má potěžit? :-)

Monika
Host
Monika

koště :D

Jana
Host
Jana

Říká se “ potěš koště “ nikoliv potež koště. Stejný šálek kávy : pokud chcete být vtipný, tak si nejdřív “ potěžkejte “ google, když si nevíte rady.

Pavla
Host
Pavla

Havlovka nebo Wigym?

Lukáš
Host
Lukáš

Havlovka není ani prestižní, ani není v Ostravě-Porubě

Pavla
Host
Pavla

Zkopírováno ze stránek:
Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Poruba je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem.

To ohledně té Poruby. A o prestižnosti není třeba se přít, to je koneckonců na názoru každého.

Zuzana
Host
Zuzana

Myslím, že oba jsou vynikající. Ale z vlastní dvojnásobné zkušenosti dcer je Wigym skvělá škola se skvělým pedagogickým sborem 👍

Jan
Host
Jan

GymnaSium. Ano. Zavřete oči, odcházím.
Bo Ostrava je region razovity :-))

Iris
Host
Iris

Tak ty oči zavřete a odejděte, protože zesměšňujete akorát tak sebe. Příště použijte „strejdu Gůgla“, když vaše vědomosti nestačí – obě varianty jsou správně, i když „gymnasium“ je forma zastaralá, není to chyba.
Doufám, že nejste z Ostravy – bo takych chytrolinuv nam tu netřeba :D

Tehir
Host
Tehir

To samozřejmě záleží na škole, není to primárně systémový problém gymnázií. V mém případě se třeba přechodem na gymnázium v páté třídě kázeňské problémy značně zlepšily. Proč? Najednou jsme měli dvojnásobek učiva a nebyl čas se nudit, vymýšlet kraviny a snít s otevřenýma očima.

Jitka
Host
Jitka

Asi možná matka měla místo omlouvání dcery a jejich nedostatků ba nich pracovat a neuhybat hledáním mist, kde se přizpůsobí dítěti. Co čekala na výběrové škole!!!! A to že dítě neumí ukázat Makedinii neznamená, že si jí e škole neukázali.

ivet
Host
ivet

Přesně tak, moje slova, lépe bych to nenapsala. Dneska každý rodič uhýbá, umetá cestičku, vše pro hýčkaného potomka.Hledá chybu v učitelích a systému.Když se něco nevede, hned za vše může škola a učitel…..

staro
Host
staro

My jsme z osmiletého gymnázia také rozčarováni, hlavně z angličtiny. Syn byl v angličtině na základní škole jeden z nejlepších. Teď po přechodu na osmileté gymnázium začali podle nové učebnice a opět úplně od začátku, jak v první třídě. Navíc učitelka stále chybí a mají pořád suplování. Kdyby zůstal na ZŠ, tak by pokročil, takhle by se dalo říci, že ztratil rok.

Vašík
Host
Vašík

To ale není systémový problém, to je problém na konkrétní škole.

Vašík
Host
Vašík

Přesně. Podle toho, co matka píše, se vše vždy přizpůsobovalo dceři a nejednou se diví, že to tak nefunguje pořád. Dívka je asi dost rozmazlená a neschopná se nějak vyrovnat s nějakou překážkou. Matce se zdá, že je učení příliš mnoho, dceři také, takže se ani všechno neučí. Úlohou SŠ je podle ní udělat školu zábavnou. Dceři nevadí, že nemá dobré známky a na vině je nepochybně škola. Co bude dcera dělat na nějaké obtížnější VŠ?

petr
Host
petr

Je to tady pořád dokola – české školy jsou zastaralé, nicmnéně funkční. Ale předpokládá to jistou spolupráci studenta se školou. Úplně nerozumím tomu, že „v mateřské škole si stěžovali na její neposednost“. To snad není možné, že by si stěžovaly učitelky ve školce na to, že dítě neposedí – tam snad nikdo děti sedět nenutí. Ve škole už to nutné je. Je celkem jedno, jestli sedí děti v lavicích nebo na koberci. Dítě v běhu se matiku, nebo dějepis nenaučí. No a u studenta, byť v primě, už je to snad samořejmostí, že vydrží sedět a vnímat co se mu… Číst vice »

Denisa
Host
Denisa

Myslím, že je na čase opustit myšlenku toho, že frontální výuka („dítě vydrží sedět a vnímat, co se mu říká“) je ideální forma učení – není. Představa, že 8 hodin denně v práci sedím a poslouchám, co mi někdo říká, je dost děsivá. A ani si nemyslím, že současný systém vzdělávání je funkční – školy neučí kritické myšlení, práci s informacemi a další dovednosti, které jsou dnes o dost více potřebné, než vědět, kdy byla bitva u Thermopyl (obecně výuka dějepisu mi přijde stále dost děsivá – bez kontextu, přemýšlení, drcení se dat …) – čest výjimkám. Respekt k učiteli… Číst vice »

Kateřina *
Host
Kateřina *

Kritické myšlení, kreativita a práce s informacemi je sice záslužná činnost – dovednost, ale asi bych ji učila v jiných předmětech, než je matematika a mluvnice. Nevím, jestli jste na internetu zaznamenala oslavu kreativity jednoho žáka, který absolutně vytrolil učitelku a spousta rodičů mu spokojeně tleská, jak je šikovný a zároveň učitelce spílá, že v mluvnici neocenila jeho kreativitu a proaktivní přístup a za jeho tupost mu dala čtyřku. Člověk může být kreativní, ale také musí především vědět kdy a kde lze tuto kreativitu použít. V tomto směru, bohužel, většina rodičů naprosto postrádá kritické myšlení.

Eržika
Host
Eržika

A proč by to nešlo v mluvnici? Stačí jen nejet cvičení podle učebnice a vytvářet si vlastní – ostatně mluvnice se dle mého nejlépe učí psaním vlastních myšlenek.
Respektovat autoriu je jedna věc, ale respektovat žáka je věc druhá – a naslouchat jeho potřebám.
Dle mě v onom příspěvku jen žák prostě nepochopil zadání, ale splnil – což je o vzájemné komunikaci. Také tu čtyřku nechápu.

Kateřina *
Host
Kateřina *

1) žák nepochopil, 2) nesplnil, měl tam i dvě slova. Takže nejen gramatika, ale ani matematika mu nic neříká. Na rozvíjení vlastních myšlenek je sloh, ale i ten sloh by měl respektovat určitá pravidla, jako např. shoda předmětu s přísudkem. Anarchie může být v myšlenkách, ale neměla by být v respektování pravidel. Nechme je bít/být, kdo by to řešil, že?

Vašík
Host
Vašík

Máte pravdu nepochopil zadání, to se stává častěji spíše v matematice, ale obvykle za to bývají špatné známky. Pravda je, že to bylo celkem vtipné, ale žák prostě řešil něco jiného, než měl. Bylo by dobré vědět, jak to řešili jeho spolužáci, jestli dobře, je to vina jeho nepozornosti.

Paeris Kiran
Host
Paeris Kiran

Tak vezměme kupříkladu matematiku – vynechme to že se na středních školách učí minimálně, tam se učí především počty – je třeba si uvědomit čím matematika je. Matematika je především formalismus. Univerzální jazyk popisu který má jasně definované termíny, definice, logiku… a do určité úrovně (řekněme 4ťák vysoké školy) nemá žádná kreativita, a práce s informacemi smysl. Doslova taková činnost by byla jenom zbytečné objevování dávno objeveného. a nedělejte si naděje že vaše dcera je další Isaac Newton… pravděpodobně není – kalkulus (mat. analýzu) samo od sebe žádné dítě znovu nevyprodukuje není li vyvoleným 0,001 procentem populace. Takže je zbytečné… Číst vice »

AAA
Host
AAA

Myslím, žeto není úplně pravda. I v matematice musíte nejprve umět úlohu formulovat, aby jí bylo možné uchopit pomocí známých metod. A formulace slovní úlohy, pochopení problematiky, to už vyžaduje určitou kreativitu.

Vašík
Host
Vašík

Slovní úlohy obvykle moc kreativity nepotřebují, chce to logiku a trochu zkušeností a znalostí. Stejně nemáte moc možností, jak dojít ke správnému řešení.

Vašík
Host
Vašík

Ale učitele respektovat musí, i když jsem kdysi poznal učitele, u kterých to bylo opravdu obtížné. Tedy myšleno ve smyslu, nemůžu ho poslat kamsi, na nejrůznější šéfy narazí možná v budoucnu víckrát a také se bude muset přizpůsobit.
To, že si dítě často i právem myslí, že je chytřejší něž učitel, neznamená, že ho nebude brát vážně.

petr
Host
petr

Ale nikdo tu snad netvrdí, že klasická forma výuky je ideální forma učení. Už odnepaměti ideální formu učení využívali ti nejbohatší – totiž osobního učitele (proto jsou taky domácí školy daleko efektivnější, ale může si to dovolit každý, učit své dítě doma??) . Ale je třeba se na věc dívat taky trochu realisticky: Jak jinak naučit desítky žáků za 45 minut předepsané penzum informací. A samozřejmě můžeme debatovat o tom, co se má ve škole učit – osobně mi to přijde daleko smysluplnější, než teoretizovat nad tím, že sedět v lavici je terorizování. V naší civilizaci takto „sedají“ žáci v… Číst vice »

Jan
Host
Jan

To bude asi tím, že tyhle články jsou fikce, aby bylo o čem psát.

Michal
Host
Michal

Jojo, toť výsledek výuky a výchovy soukromých škol typu Montessori… Děti to hroooozně baví, v posledních ročnících je zapotřebí navštěvovat přípravné kursy, čímž ale dětem učební návyky i potřebu umět se soustředit a zaměřit na učivo nevštípíte, nehledě na naprosto samozřejmou součást domácí přípravy na výuku – domácí úkoly. Není pak divu, že hodnocení je takové, o jakém se píše… Neučíme se ale přece pro známky, že? A říše Alexandra Makedonského a dnešní Makedonie je přece jenom něco jiného – stačí si jen vzpomenout na nedávné spory mezi Řeckem a současnou Makedonií nad „právoplatností“ označení názvem Makedonie, kvůli kterým bránilo… Číst vice »

Petr
Host
Petr

Dítě chodí do školy aby se TAM učilo. Vy si taky nosíte práci domů?

Pavel
Host
Pavel

Asi se budete divit, pane Petře, ale vzhledem k tomu, že jsem pro případ potřeby ze strany mého zaměstnavatele na telefonu 24 hodin denně, bych řekl, že si nosím práci i domů – a zcela evidentně je spoléháno na to, že si zásahy do technologií vybavím z domova natolik přesně, abych byl s to problém vyřešit. Mimochodem, jako dlouholetý student bojových umění nemám pocit, že bych měl nějakou naději dosáhnout nějaké solidní úrovně, kdybych trénoval dvakrát dvě hodiny v týdnu v tělocvičně podle jakéhosi rozvrhu, protože „tam přece chodím, abych trénoval“. Je za tím také dost a dost práce „doma“,… Číst vice »

Anna Dvořáková
Host
Anna Dvořáková

To, že si pane Pavle nosíte práci domů a Váš zaměstnavatel po Vás vyžaduje, aby jste byl na telefonu 24 hodin denně NENÍ NORMÁLNÍ. Můžete to akceptovat je to Vaše věc. Nevím jestli to víte je čas práce a je čas odpočinku. Už jsem pár takových lidí jako jste Vy měla v ordinaci…. Jednou to musí pochopit všichni. Někteří, až je jim diagnostikována vážná nemoc.

Pavel
Host
Pavel

Paní Anno, neřekl bych, že jsem přetížený, neodpočatý a podobně, respektive, že nemám čas na své záliby nebo dokonce rodinu. To cvičení jste, jak s radostí vidím, nechala bez povšimnutí – musím ocenit Váš manévr :-)

Pokud dítě dostane domácí cvičení, je to podle mě zcela v pořádku – kantora, který kupříkladu v chemii bude věnovat hodiny na to, aby žáky učil chemické značky prvků, bych okamžitě vyhodil, protože zrovna to je učivo, které se může nadrnčet žák doma v rámci domácí přípravy :-)

ivet
Host
ivet

Ano, někdy nosím a někdy to mám v hlavě celý večer. Na gymnaziu už jenom dávat pozor nestačí, příprava je nutností, pokud chcete něčeho dosáhnout.

Václav
Host
Václav

Víte Petře, že pokud je člověk fanatik, Bohem nadaný, nebo nějak jinak šíbnutý, tak pracuje stále. Nemusí být „závislák“ na práci, ale pro něj je nějaká činnost koníčkem. Kolikrát se ten koníček liší- třeba od toho čím se někdo živí- ale je to také práce. Třeba staví modely, nebo chodí na houby, to je také práce! Představte si umělce, nebo lékaře, který přijde domů a nic nedělá. Lékař se učí, houslista trénuje a cvičí třeba deset hodin a pak ještě jde večer do práce. Já jako umělec jsem v noci vyskočil z postele šel jsem zpracovat svůj nápad! Samozřejmně takovou… Číst vice »

Iris
Host
Iris

Každý, kdo dneska podniká, si automaticky nosí práci domů – a čím menší firma, tím více práce si domů nosíte – protože nezaplatíte někoho, kdo by to udělal za vás – tak to prostě je. Domácí úkoly sloužily odjakživa k procvičení probrané látky – to, že jsme je psávali v šatně před vyučováním, na věci nic nemění. Ten, kdo domácí úkoly nepotřebuje – tomu neublíží – horší je to s těmi, kteří je potřebují. Já jsem se na základce učit nepotřebovala – stačilo mi poslouchat. Jenže takových nás ve třídě moc nebylo – ne, že by na to ti ostatní… Číst vice »

Vašík
Host
Vašík

Nemáte pravdu. Na základce to tak i může být, ale pokud byste chtěl takto postupovat při studiu medicíny, asi by to byl problém, ale to se týká každé obtížnější VŠ. Dítě chodí do školy proto, aby získalo určité vědomosti a dovednosti, pokud to zvládne bez domácí přípravy dobře, ale pokud ne, má prostě smůlu.

ševča
Host
ševča

První, co mě u čtení napadlo… Jste si jistá, že vaše dítě na gymnázium opravdu patří? Začněme už u přijímacích zkoušek. Jsem si vědoma, že doba se změnila, přípravné kurzy se staly normou, ale ztrátí se tím význam celé zkoušky. Každá škola známkuje jinak, má jiné nároky a osnovy a přijímací zkoušky by měly porovnat skutečné znalosti jednotlivých uchazečů. Pokud se děti uměle „nahoní“, ani první místo nemusí znamenat, že bude dítě ostatním stačit. Druhá věc je, že se v té škole neumí chovat. To dnešní neustále vycházení dětem vstříc… Chováme se, že takové už dnes neexistují, ale není to… Číst vice »

Hubert
Host
Hubert

Je velmi hezke, ze devce z Primi ( 6. trida ) nebo Tercie ( 8.trida ), dokaze tridit domaci ukoly ze skoly na ty dulezite a velmi zbytecne.

eLzyx
Host
eLzyx

já to měl taky tak. Poslali mne k psychologovi, tam nepřišli na nic lepšího než že mi mají učitelky zadávat extra těžké úkoly. Já celkem nadšeně souhlasil, nicméně učitelkám to nadšení vydrželo asi 14 dní. Pak už jsem úkoly nosit nemusel. Přinesl jsem jej jen v případě, že jsem v něm spatřoval nějaké nové poznání, případně jsem vyučované látce neporozuměl v průběhu vyučovací hodiny.
Takže ano, některá dítka jsou schopna zodpovědně rozpoznat, zda se domácím úkolem něčemu přiučí, nebo je to jen ztráta času.

Kateřina *
Host
Kateřina *

Máte naprostou pravdu, také jsem rozpoznala, že mytím oken, žehlením a leštěním koupelny už se ničemu novému nenaučím, proto jsem se rozhodla, že už to dělat nebudu. Sranda u toho taky není, tak k čemu.. I v práci mě spousta věci nenaplňuje a nebaví, tak je nedělám. Ať si šéf říká co chce. Když neumí naplnit a uspokojit moji kapacitu, jeho problém.

Pavel
Host
Pavel

Vy to, paní Kateřino, dovedete znamenitě vystihnout – s dovolením bych v úctě smekl virtuální klobouk -:)

Kateřina *
Host
Kateřina *

Děkuji, mě snad ta „genialita“ neopustila ani v dospělosti :D

Pavel
Host
Pavel

Nemáte zač, rádo se stalo :-)

Ivana
Host
Ivana

jak trefné :)

Marky
Host
Marky

Deset palců nahoru za popis přístupu dnešních dětí a mileniálů, Kateřino 😀

Dana
Host
Dana

Činnosti neděláme nutně pro zábavu. Domácí práce děláte, protože v nich vidíte smysl. V práci tu nudnou práci děláte, protože dostáváte mzdu. Vždycky je tam nějaká ta motivace. A v tom je ten rozdíl.

Kateřina *
Host
Kateřina *

Nevím, na co narážíte. Jestliže se opíráte o vnější motivaci, u dětí jsou to pak tedy známky, ne? Osobně dávám přednost vnitřnímu nastavení jedince, říkám tomu svědomí – určitý pocit zodpovědnosti a povinnosti. Výše mzdy na můj výkon opravdu nemá vliv a doufám, že takhle funguje většina společnosti. Protože jinak si neumím představit, že by si třeba doktor, řidič, učitel.. řekl, že mu nepřiznali prémie a tak si pár hodin v práci odflinkne. Proč by se přece snažil.

Vašík
Host
Vašík

Myslíte, že získávání nových znalostí ve škole nemotivuje? Do školy přece nechodíme pro zábavu.

Bobule
Host
Bobule

Fantastická analýza, Kateřino. Vím, že je to sarkasmus, ale chtěla bych znát Vašeho šéfa, je to jistě vzácný člověk.

Kateřina *
Host
Kateřina *

Děkuji Bobule za toho šéfa, je to opravdu úžasný člověk! A takových vskutku není mnoho :)

Barbora
Host
Barbora

jste jizliva, ale ja jsem se treba skutecne rozhodla, ze toto delat nebudu, a platim si uklizecku. Na kterou si vydelam v praci, kterou jsem proste hledala a menila tak dlouho, az jsme nasla takovou, kde mam dost penez i volnosti a muzu si skutecne rozhodovat do velke miry co, jak a kdy budu delat. Uz z toho titulu bych dite do zbytecnych ukolu nenutila – ja to taky nedelala, a v zivote se mi to jen vyplatilo.

Kateřina *
Host
Kateřina *

Proč hned jízlivá? Přijde mi, že s těmi domácími pracemi jsem docela vystihla i Vaši situaci :) Závidím Vám (v dobrém slova smyslu), kdybych snesla cizí lidí ve svém domě, také si sjednám paní na úklid. Ale o tom ten příspěvek přece nebyl. Škola je povinností (zaměstnáním) pro žáka a tudíž by se v ní měl podle toho chovat. Já jen převedla do dospělého prostředí, co tu někteří tak vychvalují a podporují. Ve finále i Vy máte hotové úkoly, akorát jste si na jejich splnění najala někoho jiného. Správná anarchistka je hotové nemá a ani je za ní nikdo jiný… Číst vice »

Vašík
Host
Vašík

Takže si dcera může nejmout člověka, který bude úkoly dělat za ni, matka si na to nepochybně vydělá. Tedy tak to vyplývá z vašeho příspěvku.

Michal
Host
Michal

Já mám vystudovanou elektrotechniku v brně na VUT. Mohu vám říct že jsem hrdý na to že české školství na mě nezanechalo ani ťuk. ABSOLUTNĚ jediná věc která má váhu při žádosti o zaměstnání je ten poslední papír a i známky na něm nikoho nezajímají. ZBYTEK je praxe. Být pár let přes prázdniny na trainee programu je k nezaplacení. Jediné věci které váhu mají jsou ty které se přím vážou na budoucí povolání. V mém případě matematika a fyzika. Pro geologa to bude zase matematika a geologie. Bude bohatě stačit když vaše dítko proleze s odřenýma ušima protože ty jedničky… Číst vice »

Pavel
Host
Pavel

Pane Michale, s radostí jsem si přečetl Váš příspěvek; jsem nucen s Vámi souhlasit, neboť přinejmenším v oblasti pravopisu na Vás české školství opravdu nezanechalo, jak sám píšete, ani ťuk :-))

Bhaal
Host
Bhaal

Ono je normální že většina lidí nepíše na netu jako hnidopich. Víš.

Pavel
Host
Pavel

Ano, ano… máte svatou pravdu, kupříkladu „pij“ nebo „pyj“, co na tom sejde :-) Pobavil jste mě, děkuji a přeji Vám hezký den :-D

Eva
Host
Eva

I vy šťourale! v příspěvku pana Michala chybí jen čárky, jinak tam chyby nejsou. Poznala jsem pár akademicky vzdělaných lidí,po kterých když jsem četla mail,myslela jsem,že to psalo dítě ze druhé třídy.To co napsal p. Michal,je naprosto vpoho. :-)

Pavel
Host
Pavel

Ale kdeže, paní Evo, jen čárky? Opravdu? Nu, nemám v úmyslu Vám Váš názor vyvracet, prezentovala jste jej zcela bez nátlaku :-)

Romča
Host
Romča

Nebudete tomu věřit pane Pavel ale pan Michal, dle mého soudu, k životu a praxi potřebuje především matematiku a fyziku. Na rozdíl od výslovnost nebo gramatiky, kde si dovolit chybu může a nic moc se nestane (krom pohoršení učitele). U matematiky nebo fyziky si to dovolit nemůže a v určitých případech může jít až o chybu fatální (jaderná fyziky, umělá inteligence …) .

Pavel
Host
Pavel

Jinak řečeno, paní Romčo, jako chemik si tedy mohu dovolit, s prominutím, prznit mateřský jazyk dle libosti, protože jej k životu nezbytně nutně nepotřebuji… no, také je to druh náhledu na věc, proč ne.

Máte pravdu v tom, že nejde o žádnou tragédii. Na druhou stranu, pokud někde začnu argumentovat svým dosaženým vzděláním (jak to učinil pan Michal), měl by tomu jistým způsobem odpovídat i písemný projev. Mimo jiné i z toho důvodu, že zaslaný životopis při hledání zaměstnání je moje vizitka hodnocená ještě před pozváním na pohovor…

Iris
Host
Iris

Inu, je zábavné, že se níže na diskuzi dokonce titulem i podepsal – pokud to není míněno jako recese, řekla bych, že si na tom titulu hodně zakládá – což může být i proto, že k jeho dosažení musel vyvinout mimořádné úsilí…jinak s vámi naprosto souhlasím.

Vašík
Host
Vašík

Tak nějak to bude.

Iris
Host
Iris

Také jsem fyzik a kupodivu si nemyslím, že znalost mateřského jazyka je nějaký zbytečný nadstandard. Mimochodem, špatně umístěné čárky v souvětí můžou zcela změnit smysl – dokonce i ve fyzice – ale to přece není podstatné, že :)

Pavel
Host
Pavel

Dovolil bych si vyslovit souhlas :-)

Vašík
Host
Vašík

To je velmi nebezpečný názor. K práci možná, ale k životu rozhodně ne. S podobnými názory nám tu vyrůstají technokrati, kteří nejsou schopni se dostat z ulity své specializace

Jan
Host
Jan

Pavle di si radši trénovat to svoje bojový umění a nerejpej ;)

Pavel
Host
Pavel

Pane Jane, buďte trochu demokrat a dopřejte ubohému starci trochu té nevinné zábavy :-))

Vašík
Host
Vašík

Pokud patříte do skupiny lidí, pro které je vzdělání pouze příprava na zaměstnání, je to s vámi těžké.

Michal
Host
Michal

Je to veliké štěstí pro toho, kdo s Vámi a Vaší dcerou nechodil/nechodí do školy. A je móóóc dobře se Vám vyhýbat. Patřím mezi ty šťastné.
Ing. Michal Novák

Terka
Host
Terka

Svatá matko milosrdná, vy se fakt potřebujete podepisovat v diskuzi na Rodičevítáni.cz jako inženýr? :D to je snad diagnóza, ne?

Petr
Host
Petr

Z článku je zjevné, že holčina měla hodně volnou výchovu. Nikdo s ní nehne? Myslíte sebe paní Ivo? Těžko si zvyká, že musí dělat domácí úkoly? To jako opravdu? To je na základce dělat nemusela ? Neví kde je Makedonie? Pak je ovšem slabá v jiném předmětu – zeměpisu. Přes víkend přepsala jeden sešit s fyzikou .Opravdu? Tak to je na medaili! Můj názor – matka si myslí ( jako spousta jiných) , že její dítě výjimečné a to že se vlastně chová jako drtivá většina jejich vrstevníků si nepřipouští. Musela by si přiznat , že má doma zcela běžného… Číst vice »

Eržika
Host
Eržika

Já si myslím, že i puboši si zasouží respektující přístup bez buzerace, volný čas, velký prostor pro kreativitu. Na jejich postoje to má pak zásadní vliv.

Vašík
Host
Vašík

Zejména mobil a FB, tam rozvíjejí kreativitu na plné pecky. Ten vliv už dost vidět.

Hanucha
Host
Hanucha

A co když v zeměpisu Makedonii ještě nebrali? K čemu pak je memorování bez souvislostí? Když jim nejspíš ani učitelka neukáže, kde ty státy leží… a o tom to je, že se stále učí podle předmětů, a ne v souvislostech… podle mě to není v pořádku.

Petr
Host
Petr

Tak opravdu nevím, když mě učili dějepis před mnoha a mnoha lety na obyčejné základní škole, vždy k tomu používali mapu. Nevím proč na této prestižní škole ji k výuce nepoužívají.

Vašík
Host
Vašík

Ale asi používají, ale dcerku to nezajímá, tak proč by se to učila.

Iris
Host
Iris

Kdyby byla geniální, tak si tu Makedonii najde sama, protože ji budou zajímat právě ty souvislosti. V dnešní době není přece problém podívat se na internet, takže proč by jim to měla učitelka ukazovat – možná jim to i ukázala, jenže slečna dcera to nepovažovala za podstatné…

Bobule
Host
Bobule

Přesně, ale matka nepíše, že je dcera geniální nýbrž přemýšlivá. Dala bych to slovo rozhodně do uvozovek, protože je přemýšlivá nevhodným způsobem. On ji totiž ten Alexandr Makedonský vůbec nezajímá jakož asi celý dějepis. My jsme tedy v dějepise mívali i mapy starověkých říší, které si ti přemýšliví mohli porovnat s těmi současnými v zeměpise.

Vašík
Host
Vašík

Nevím, jaké mají dnes učebnice, ale já si po hodně dlouhé době vybavuji, že jsme v učebnici měli mapu celého Středomoří a pak i jednotlivých států. Řekl bych, že to dceři bylo celkem fuk.
Když tak čtu některé příspěvky, uvědomuji si, že mé ignorantské děti byly vlastně velmi pilné.

Vašík
Host
Vašík

Váš problém v tomto případě je ten, že berete vše, co ta matka napsala, jako pravdu.

Petr
Host
Petr

Moje dcera se taky dostala na osmileté gymnázium. A v tu chvíli ji skončilo dětství, protože musela denně dřít aby všechno zvládla. Ale zase to měla lehčí na VŠ. Zvládla dokonce dvě současně.

Pavla
Host
Pavla

Já bych řekla, že mým dětem na gymplu dětství teprve začalo. Konečně byly uprostřed kolektivu a ne ty divné osoby na okraji, ano, sice musely pracovat a učit se, ale nijak přehnaně. A tím, že začaly dojíždět do města, mohly začít se sporty a kroužky.

Takže za mě díkybohu za osmileté gymnázium. :)

Alena
Host
Alena

S Vaším názorem naprosto souhlasím. Syn je ještě na základní škole, ale příští rok se chystá k přijímacím zkouškám na osmileté gymnázium. Zpočátku jsem byla proti, ale za poslední rok jsem změnila názor. Učení ho baví a často mě překvapí večer když už by měl jít spát dotazem: Maminko můžu se jít ještě učit? Jednání většiny svých spolužáků ve třídě nechápe. (představte si, že oni o přestávce běhají, místo aby si mohli číst. Prázdniny jsou pro něj většinou na obtíž. Za vysvědčení si přál sbírku příkladů…..) Je trochu divný. Protože své názory rád sděluje, často se mu smějí. Doufám, že… Číst vice »

Iris
Host
Iris

Tak já bych si asi sbírku příkladů na základce nepřála (to bych dala přednost nějaké jiné knize – třeba od Asimova nebo Clarka) ale pamatuju se, že první, co jsem udělala, když jsme na konci roku dostali knihy pro další školní rok, ihned jsem je všechny přečetla. Ale číst si může doma – je tam větší klid – o přestávce by měl radši běhat s ostatními – a prázdniny by si měl taky užívat, protože to už se nikdy nevrátí…

Vašík
Host
Vašík

No ve škole by to raději neměl před spolužáky moc rozmazávat, ale doma klidně.

Vašík
Host
Vašík

Moje dcera asi ani přechod na osmileté gymnázium nezaznamenala. Já tedy nevím, jak se připravovala, ani jsem se jí moc neptal.
Synek to zaznamenal někdy v septimě, ale hlavně že to zaznamenal.

Silvie
Host
Silvie

Někteří rodiče dělají ze svých dětí super hvězdy.Zbytečně je zatěžují a pak to dopadne jak to dopadne.Některé děti jdou na takovou školu jen z donucení rodičů a rodiče vůbec nezajímá, co je baví a včem by byly výborné.Mám dvě děti starší dceři jsem nechala volnou ruku,ať si vybere v životě, co chce dělat.A podařilo se.Je spokojená. Ještě mám další dceru,ta je teprve na základní škole a ani mě ve snu nenapadne, že ji budu mermomoci cpát na školu, kde nechce.Už ví čím chce být.A tak ať tím je.

Ivana
Host
Ivana

Lall já si myslela, že škola má naučit vědomosti a ne si hrát.

Marcela
Host
Marcela

Souhlasím s paní Ivanou, pokud dítě studuje na gymnáziu, je logické, že se bude muset připravovat i doma a být překvapen z množství učiva mi přijde přinejmenším zvláštní. Nicméně pokud na to to dítě má, tak to musí zvládat v pohodě a ne jak tu někdo píše, že mu skončilo dětství.

Jana
Host
Jana

Souhlasím – obě děti mám na osmiletém gymnáziu a nezaznamenala jsem, že by jim „skočilo dětství“. Naopak, souběžně se školou zvládají i spoustu jiných aktivit – oba např. aktivně sportují, což reprezentuje cca 5 tréniků týdně a závody/zápasy o víkendech.
Výsledky mají oba velmi dobré (a když říkám dobré, nemylslím za 3 :-))
O mala jim vštěpujeme, že v životě nic není zadarmo a veškerý úspěch je postavený na pečlivé přípravě a práci.

Eržika
Host
Eržika

Takže výuka nemá být zábavná?

Jana
Host
Jana

Záleží na tom, co si představujete pod pojmem „zábavná“ – pokud to znamená pestrá, zajímavá nebo zajímavě podaná pak jednoznačeně ANO. To však nevylučuje to, že může být zároveň také náročná. V článku mi ale chybí jednoznačná difinice toho, na co si paní vlasntě stěžuje – na to že se zhoršilo chování dcery? Na to, že musí dělat domácí úkoly? Na objem látky, kterou se dcera musí učit? Myslím si, že článek popisuje „srovnání“ s tím, na co byli zvyklí na ZŠ (soukromé, malotřídka) a co je potkalo jako realita na Gymnáziu…

Vašík
Host
Vašík

Prostě dcera má kázeňské problémy, učení ji nebaví a je jí to jedno a navíc se jí nechce dělat domácí úkoly. Koho by to nenaštvalo.

Vašík
Host
Vašík

Může být, ale nemusí.

Berenika
Host
Berenika

Moje dcera se kdysi dostala na osmileté gymnázium v okresním městě. Na vesnické základce měla samé jedničky, tak proč ne. Jenže – přišla do třídy naprostých flákačů, kteří jí její studijní snahu (a to, že jí učení prostě baví) nedokázali odpustit. Když se ukázalo, že jediná ze třídy má i na konci primy samé, tak v septimě propukla docela ošklivá šikana. Byla jsem to řešit ve škole, bohužel vedení školy žádné řešení nenabídlo. Pouze mne přemlouvali, ať tam dceru nechám, protože gymnázium úspěšně reprezentovala v olympiádách a tanečních soutěžích. Nakonec jsme to neustály a vzala jsem dceru zpět na její… Číst vice »

Tehir
Host
Tehir

Jste si jistá, že šlo o septimu? Je docela úsměvné představit si mladého dospělého ve třeťáku na střední, kterak se vrací na základní školu. :)

Berenika
Host
Berenika

Šlo pochopitelně o sekundu :-D je vedro :-D

Eržika
Host
Eržika

Bohužel víceletá gymnázia (v mém okolí) jsou značně konzervativní instituce. Často učí téměř stejně jako před desítkami let. Objem učiva a memorování omlouvají tím, že jsou prestižní instituce sloužící k přípravě na vysokou a kdo je nezvládne, ten tam nemá co dělat… Otázka je – je to nezbytné a vůbec vhodné pro to, aby studentům zůstala zachována zvídavost a kreativita, empatie, schopnost uvažovat v širších souvislostech?

pavel
Host
pavel

Aby někdo mohl uvažovat v širších souvislostech, milá Eržiko, musí nejdřív chtě-nechtě vstřebat penzum znalostí, aby měl vůbec o čem relevantně diskutovat. Já vím, ono je to dnes moderní, diskuze, kreativita atd, ale nejvíce je to pouze mlácení prázdné slámy. Takže ano-je to nezbytné.

Eržika
Host
Eržika

Takže diskutovat mohou studenti až po získání znalostí (a vybírat si projekty, kreativně je zpracovávat a prezentovat)? A kdy to nastane? A budou to pak vlastně umět? A Ti, co jsou takzvaně „nestudijní typy“ nemají nárok na kreativitu?

pavel
Host
pavel

Dám vám malý příklad- budete diskutovat a kreativně se projevovat kupříkladu k tématu husitství-i všeobecně-pokud si o něm nezjistíte fakta, obecná, uznávaná i protichůdná? Asi těžko a pokud i ano, bude to jenom blábolení o ničem. Původní dotaz zněl na konzervativnost gymnázií a já znovu odpovídám ano, měly by to být prestižní instituce a skutečně, kdo je nezvládne, ten tam opravdu nemá co dělat- možná pro vás tvrdá, ale jediná možná odpověď. Na vysoké škole budete muset- alespoň za mě to tak bylo- zvládat veliké objemy učiva a k tomu tato, podle vás staromodní výuka, skvěle poslouží.

Iris
Host
Iris

Kreativní blbec, to je fenomén, na který se nedá jen tak zapomenout! Nechápu, kde vznikl takový odpor ke vzdělání – z matematiky udělali veřejnou hrozbu, vymysleli řadu „kreativních“ oborů typu „manager of“ – použití absolventů v praxi je pro mně tajemstvím, protože jim na vš očividně přednášeli hlavně o sebevědomí – a učit se cokoliv je považováno za nepřiměřenou zátěž… Husictví mi připomnělo spolužáka z gymnázia, který byl na toto téma tasen a jelikož si kromě pár faktů nic nepamatoval, začal kreativně líčit bitvu mezi husitským vojskem a křižáky – celá třída se dusila smíchy, profesor – jinak skvělý dějepisář… Číst vice »

pavel
Host
pavel

Tak to je dost přesné.

Vašík
Host
Vašík

On ale není ani tak velký odpor vzdělání, v určitých skupinách určitě ne. Při současné úrovni obecného poznání a obrovského přísunu dat by se opravdu měla nějak metodika změnit.
Když se tu zmiňuje dějepis, mě začal bavit právě díky učitelce, ale bohužel jsem byl asi ve třídě dost osamocený. Drtivá většina nejen spolužáků nemá o historii ani páru.

Vašík
Host
Vašík

No nevím, nakonec kreativita se dá uplatnit i na VŠ a to kreativita při učení. Každý si musí najít tu svou metodu a nemusí být vždy jen samostudium s velkým objemem učiva.
Co já kritizuji na školství obecně je to, že vás vlastně nenaučí metodice samostudia. Možná se to zmiňuje někde na peďáku, ale v praxi jsem se s tím nikdy nesetkal.

Václav
Host
Václav

Nejlepší jsou školy Waldofské. V naší rodině na nich absolvovalo 9 dětí a všechny bez problémů šly studovat dál, Když si vzpomenu jak jsem já školu nenáviděl. Vnoučata do školy chodila ráda to jsem ze začátku nemohl pochopit. Když jsem se jako dědeček do toho trochu zapojil, tak jsem pochopil!

V.V.
Host
V.V.

Pane Václave, pokud jde o toho Václava, se kterým jsem na těchto stránkách komunikovala před rokem, musím říct díky a smekám. Přeji krásné léto.

Beaver
Host
Beaver

živé dítě? buď rákoska nebo sport … současní rodiče omlouvají nevychovanost dětí jejich živostí, ale pletou se a vychovávají generaci, které jsou naprosto volné nějaké zaběhnuté normy chování. Jen se podívejte jak se tyto děti chovají u stolu u jídla na dovolené v hotelu … nesedí, sem tam si zobnou hranolek a jinak jsou roztěkané po jídelně … přitom tohle jsme uměli už ve školce. Sednout, najíst se a pak odejít od stolu. A není to žádná přehnaná výchova, je to běžný standart, který je třeba od dětí vyžadovat, dokud ho nepřijmou za svůj. I za cenu nepohodlí ve formě… Číst vice »

Ivana
Host
Ivana

Mám zkušenosti se dvěma syny na osmiletém gymnáziu. Mohu říct, že určitě látky nebylo tak, aby se to v pohodě nedalo zvládnout. Zkrátka ne všichni, co se nadřou na zkoušky na to mají i dále. Rodiče by měli víc přemýšlet a nemyslet si, že mají dma génia.

Ororok Orebuch
Host
Ororok Orebuch

Jo…učit se prd v soukromé škole, pak dělat horko těžko rok přípravu přesně dělanou na jeden test a potom problémy, protože škola je náročnější. To je absolutně klasické, neříkám, že nějaká příprava před testem by neměla být, ale čím větší přípravu podstoupí do boje s „přirozeným talentem“, tím větší peklo pak ve škole bude mít, protože se dostane do okruhu lidí, kteří excelují na soutěžích a další takovej test, při kterém porazí ostatních 460 lidí je jenom denní chleba. To samé je ale na VŠ, ti, co se rok připravují na přijímačky většinou stejně končí max druhý semestr, protože na… Číst vice »

Pink
Host
Pink

Zase jedna šílená matka s šílenou dcerou. Z takových aby se učitelé a učitelky zbláznili. Nechci dělat domácí úkol protože nechci. Ale nechci za to neudělání dostat pětku, protože nechci.

Marie Doležalová
Host
Marie Doležalová

Je překvapivé, že víceleté gymnázium neprosedí děvenka na tepichu, ale v lavici a bude se muset učit i doma. Při současném systému jednoho až dvou dětí je každý génius a pokud ne, jsou na vině učitelé. Jedno pololetí jsem měla trojku z matematiky a otec suše konstatoval – jestli tam bude na konci ročníku, hned v červenci jdeš do Interiéru, protože to na studia nebude. Ale to bylo v dobách dávných, kdy pracovat nebyla hanba…….

pavel
Host
pavel

Z toho, co paní popisuje, mi vyplývá , že dcera asi nebude tak vyjímečná, jak se paní domnívala. Může na to mít i vliv to, že dcera chodila do soukromé školy a to, co stačilo v pohodě tam, nemusí stačit na gymnáziu. Navíc přechod na střední školu většinou přináší ze začátku problémy. A ještě něco- osobně se mi zdá, že dnes je těch „živých“, hyperaktivních dětí nějak mnoho, a v mnoha případech jde pouze o následek ne-výchovy. Děti je nutno občas drilovat, měly by plnit i z jejich pohledu „zbytečné a prudící“ úkony, protože tohle všechno je příprava na jejich… Číst vice »

V.V.
Host
V.V.

Každé dítě po narození dostane do vínku určitou genetickou výbavu. Jde o to, zda rodiče znají samy sebe a umí si představit, jak to chodilo v jejich dětství. Pak srovnají to co prožily ony a co chtějí, aby prožily jejich děti. Samozřejmě, že každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Poznala jsem rodiče, kteří toužili, aby jejich děti absolvovaly běžnou devítiletou školní docházku v ZŠ. Nedokázali si připustit, že jejich děti by nemusely všechno zvládnou. Spíš to byla obava ze změny, co tomu řeknou lidé a nebo jejich představa, že budou opravdu lepší než oni. Každý z nás jsme… Číst vice »

Dominik
Host
Dominik

Promiňte, ale celý článek mi připadá jen óda na něčí dceru. Stylem ona je nadaná, kdo je víc. A když jí nedokáží vysvětlit, že ačkoliv to umí, tak domácí úkol je jakási povinnost a měla by se splnit, tak to holčička bude mít v práci těžké. Veškeré články, co takto na nadaná děti jsou mi připadají všechny stejné, jsou nadané, tak se těm našim rozmazlencům klaňte.

Bára
Host
Bára

Dobrý den, já vám svým způsobem rozumím – když se rodiče rozhodnou dítě poslat na víceleté gymnázium, měli by si uvědomit, že ho poslali na výběrovou školu, která má svoje pravidla. Má je z toho důvodu, že tam studuje mnoho dětí a učí se mnoho informací. Tam není čas na nějaké individuální nastavení, protože by se další látka také nemusela stihnout probrat. Logicky, později v životě, se dítě může specializovat a vybrat si obor, který bude jeho vlohám nejlépe pasovat. Já osobně jsem víceleté gymnázium absolvovala do kvarty – pocity jsem z něj měla značně podobné, jako píše paní v… Číst vice »

Iris
Host
Iris

Pokud jste od začátku inklinovala k umění, byla velká chyba, že jste na gymnázium vůbec šla. Byla to ztráta času. V době, kdy jsem studovala já, šli na gymnázium především ti, kteří chtěli dále studovat a byla to škola, která poskytovala všeobecné vzdělání, takže byla základem jak pro humanitní obory, tak pro přírodovědné. Gymnázia tehdy byla čtyřletá, takže ve 14 nebo v 15 letech už člověk mohl mít jasno, co by chtěl v životě dělat. Také nebrali každého – jako dneska. Jsem fyzik, jak už výše píšu, ale vadilo by mi, kdybych se aspoň částečně neorientovala i v jiných oborech.… Číst vice »

Eva
Host
Eva

no já nevím… můj syn díky lehké mozkové obrně a poruchám učení to měl na obyčejné základce příšerné, byl považován za ne moc chytrého. říkala jsem mu ať je v klidu. ale že vzdělání je pro něj to nejdůležitější. na obyčejné střední a maturoval s vyznamenáním. za rok bude končit studium práva. myslím si: netlačit na pilu. co v dítěti je, to se projeví. zavalit je učením a povinnostmi na základce není dobré. střední ať si (s pomocí rodičů) vybere sám. stejně VŠ. a to mi syn říká, že kdyby nebyl nemocný, šel by na řemeslníka a měl klidnější život… Číst vice »

Ivana
Host
Ivana

Eva : Ale syn není nemocný, on žije jen s handikepem :) Vím to, sama mám DMO.

Majka
Host
Majka

Věšína diskutujících vyjadřuje názor: když jsme to rakousko-uherské školství zvládli my, musí je zvládnout i naše děti. Taky jsem je zvládla, experimentální gympl od 7 třídy a nelituji toho. Chuť získávat nové vědomosti mě neopouští ani teď, když už sleduji školní výuku svých vnoučat. Ale když si čtu třeba o finském školství, je mi líto, že jsem nemohla chodit do takové školy. Spolupráce a diskuse se spolužáky i kantory, výběr úrovní v jednotlivých předmětech podle zájmů studenta, více volitelných předmětů atd. Paní Ivo, chápu vás, ale vám i vaší dceři nezbývá, než to nějak zvládnout. Naštěstí dnes při přijímačkách na… Číst vice »

Vašík
Host
Vašík

Na základce by se ta metodika mohla nějak upravit, ale udělat gympl nějak zábavnější může být problém.

Romana
Host
Romana

Zkousky by meli skladat i rodice a maminka z clanku ma vice naivnich ambici nez rozumu.

Ines
Host
Ines

Školský komplex na Mendlaku?

jojo
Host
jojo

Nás čeká prima od září. Přijímačky bez přípravy, neřešili jsme to, buď na to má, nebo nemá. Teď v pětce průměr místo dosavadního nudného 1.0 čekáme 1.5, ale to přikládáme tomu, že se nudí a nemá potřebu se učit. Ze třídy se nikdo jiný nedostal, z kamarádů jen jedna známá. Na mejdáči na závěr 1. stupně ZŠ jsme si to od ostatních rodičů docela „slízli“. Učitelé na ZŠ nám spíš vymlouvali abychom šli na gympl, podporu jsme našli jen u třídní, která je skvělá. Kdyby s třídou pokračovala dál, tak na gympl nejdeme. Ale chápu že by si na škole… Číst vice »

liposh
Host
liposh

No, tak to budete asi docela zklamaní. Z vlastní zkušenosti vím, žee vaše dítě bude umět všechno a nic, bude frustrované, že se mu dramaticky zhorší průměr (pokud to gymnázium za něco stojí, pak jedničkáři se stávají trojkaři, jinak to ani nemá smysl) a bude ve společnosti samých namyšlených bl.bečků, kterým už odmalička tvrdí, že jsou lepší, než ostatní. Víceleté gymnáium je každopádně krok špatným směrem, věřte mi.

jojo
Host
jojo

Chodil jsem tam taky, sice ne 8 let, ale byly to jedny z nejlepších roků mého tehdy bezstarostného života. Nic z toho co píšete, se u mě nekonalo. Že budu umět všechno a nic jsem tehdy taky slyšel, ale když nic jiného, získal jsem tam všeobecný přehled z kterého v podstatě čerpám doteď, a zaměření a odbornost jsem získal až dál a to nejen ve škole.
První seznamovací rodičák máme za sebou, a nemyslím si, že bychom byli mezi namyšlenými blbečky, naopak, sedí mi víc než ti, co jsem potkával na rodičáku na základce.

liposh
Host
liposh

Já neříkám nic…ale na má slova vždy v konečném důsledku dojde ;-)

jojo
Host
jojo

Gymnázium není pro každého, Vy jste toho zřejmě dokladem. Z naší třídy dejme tomu 1/2 gympl jednoznačně přínos, 1/4 neutrál, 1/4 mínus – ti by udělali líp, kdyby šli na normální střední školu. Když vezmu, jak jsme „bojovali“ s matematikou, fyzikou nebo jazykem dál na VŠ my z gymplu a ti nejlepší z odborných středních škol, tak oni dost často nevěděli, která bije a měli velký problémy složit zkoušku aspoň napotřetí… To, že se na gymplu člověk naučí „všechno a nic“ já považuju za přínos – jednak pracovní trh se rychle mění a s vystudovanou úzkou odborností nemusíte najít uplatnění,… Číst vice »

Iris
Host
Iris

Souhlasím s vámi – mám stejnou zkušenost – spolužáci z průmyslovek měli s matikou a fyzikou velké problémy. A i když jsme na gymnáziu měli spoustu předmětů, které nijak nesouvisely s oborem, který jsme nakonec vystudovali, ten všeobecný přehled rozhodně není k zahození.

Vašík
Host
Vašík

Gymnázium předpokládá, že absolventi půjdou na VŠ, pokud na to nemají, asi tam neměli chodit.
Kromě toho tu v řadě příspěvků cítím názor, že škola je pří pravou na práci, ale škola je přípravou na život.

Paolin
Host
Paolin

S přijímačkami stejný přístup :) Syn na gymplu, výsledky tedy stále nudné :D Na základce si to jen odchodil, teď je víc spokojený. Nekoná se ani dramatické zhoršení, ani namyšlení spolužáci.

Jana
Host
Jana

Moje neteř chodí na gympl (sekunda), závodně sportuje je plně vytížená od 7:30 do 19:00 denně a rozhodně takové problémy doma nemají. Postavení matky vůči její dceři mi přijde trochu více „miminkovské“. Na jednu stranu, chtěla dceru na prestižní školu a pak si stěžuje, že si tam nehrají??? To mi mozek nebere.

liposh
Host
liposh

Taky jsem vychodil víceleté gymnázium a je to zlo,což asi každý tak nějak obecně ví, ale musím se pousmát, že někdo ještě platí dítěti přípravné kurzy, aby se na to víceleté gymnázium dostalo. To je jako opisovat u písemky, sice to zvládnete v tu chvíli, ale stejně se nakonec přijde na to, že jste tumpachoví.

Iva
Host
Iva

zkuste si napsat test z matiky na 6 G v danem casovem limitu na min. 40 bodu bez pripravy a pak prosim piste komentar o pripravnych kurzech. dekuji

Iris
Host
Iris

Vždyť jsou to obyčejné počty – matematika je o něčem jiném…
Také si myslím, že přípravné kurzy na střední školu jsou nesmysl – buď na to uchazeč má, nebo ne – co bude dělat, až půjde na vysokou? A co si počne na vysoké – to bude potřebovat přípravný kurz před každou zkouškou?

liposh
Host
liposh

Přesně tak. Pokud se dítě na víceleté gymnázium dostane samo, tak hurá. Pokud se nedostane, svět se nezboří. U VŠ toho sice taky nejsem zastáncem, ale přípravné kurzy by se daly pochopit. Ale uprostřed základky vážně jde o hov… …Někteří rodiče ale ve své zaslepenosti by nejraději dávali děti i do přípravných kurzů před MŠ :-D

Vašík
Host
Vašík

Tak ono je to těžké. Chytré dítě bez speciální přípravy může u přijímaček dopadnout hůře, než méně nadané ale nabušené z přípravy, takže asi ani to by se nemělo podcenit. Co mu pak platné, že je nadané, když se na ten gympl nedostane.

Jan
Host
Jan

Paní vychovala spratka který neposlouchá. Paní je sama spratek co chce aby bylo pouze po jeho.

marta
Host
marta

Rozmazlený fracíček? Je už něco divného, když se hledá pro dítě první třída kvůli jeho nedostatkům. Pokud je nesoustředěné a hravé, stačí zůstat ve školce o rok déle, ono časem dozraje. A domácí úkoly? Ty by měly naučit dítě plnit si povinnosti a zopakovat učivo, vše podstatné má vědět ze školy. Matička je asi hodně ambiciózní, a tak je pro ni dítě na gymplu otázkou (i odpovědí) její vlastní mimořádnosti. Dcerka dostuduje, třeba i odmaturuje, byť s odřenýma ušima, a potom má kariéru na nějakém „potřebném“ oboru FFMU zaručenou.

Iris
Host
Iris

Přesně tak – až na to, že tahle móda, dávat děti do školy později, se mi nelíbí. Zajímavé je, že kdysi si učitel poradil se všemi prvňáky bez problému a dneska je tolik syndromů a dys-projevů, že člověka nutně napadá, jestli jako lidstvo nezačínáme degenerovat a blbnout…
Rodiče, kteří se ze svých ratolestí snaží vyrobit malé génie, by se měli možná zamyslet nad vlastními zastydlými ambicemi a sami zasednout k učení – to by jim velmi pomohlo.

Dana
Host
Dana

Proč chodila dcera do přípravky? To byla tak zaostalá? Přece buď po základce něco umím nebo neumím a podle toho jdu na další školu. A pokud se nesrovnala s režimem na gymnáziu, tak je to jenom Vaše chyba a nikoho jiného. Chudák holka, jestli jste ji nedovedla naučit základní pravidla chování a odpovědnosti, tak to bude mít v životě sakra těžké. Nikdo se s ní mazlit nebude. Buď se naučí pravidlům nebo skončí u nás na psychiatrii. Bohužel.

bbseniorJK
Host
bbseniorJK

Diskuze „vo ničom“ . Základní školství nemá jiný úkol než to, dát základ a přesvědčení ke startu k celoživotnímu vzdělávání, jehož cyklus se díky rozvoji vědy a ekonomiky neustále zrychluje. Navíc – každý školák ( až po VŠ) při vstupu do normálního života se bude podřizovat pravidlům, která jsou vytvářena jinými, tj. i pravidly nerozumnými. Úplně „samostatným“ nebude nikdy, bude podléhat spoustě předpisů, zákonů, i vžitých kompromisů.

Vašík
Host
Vašík

Tu přípravku bych asi úplně nezatracoval, dítě, které je z přípravy vycepované na určité typy úloh, může dopadnout hůře, než dítě, které je sice nadané, ale vidí podobný typ úloh poprvé, tedy asi není nutná nějaká intenzivní příprava, ale je dobré vědět, do čeho jde.
Výchova zmíněné dcery je ale jiná kapitola, tam s vámi plně souhlasím.

Klementýna
Host
Klementýna

České školství jedním slovem Hrůza

umfa
Host
umfa

Ta výuka dějepisu, to je peklo které se pořád opakuje už od doby co jsem sám chodil do školy. Stále ještě by některé učitelky nejraději celý dějepis shrnuly do seznamu událost – datum, který by se žáci naučili nazpaměť a ony by jen zkoušely kolik si toho zapamatovali. Žádný kontext, žádné souvislosti, žádné připodobnění k současnosti, nic, nic, nic. Takový dějepis je úplně k ničemu, je to jen učení pro učení. Dceru radši dejte na jiný gympl, tenhle zjevně stojí za starou bačkoru.

Jirka_26
Host
Jirka_26

Osmiletá gymnázia jsou pitomost už z principu. Jejich absolventi nejsou chytřejší nebo víc vzdělané, než ty ze čtyřletých. Je to jen hromada biflování a celkem nic z toho. Rodiče prakticky rozhodují za dítě v době, kdy ještě neví, co by chtělo nebo nechtělo. A tvrdím, že i v patnácti letech ještě mnoho z nás nevědělo (a dnes také neví), co vlastně chce. Obecně je naše školství od plyšáka devastováno a zdevastováno, každá ZŠ učí jinak a když pak dítě přejde do jiné školy, diví se ušima nejen dítě, ale i rodiče. Pořád se vymýšlí nějaké novoty, které se dají nazvat… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Pokud dítě ani v patnácti letech neví, co by chtělo v budoucnu dělat, a to ani v tak obecné rovině, aby vědělo, kterou školu si pro to potřebuje vybrat, tak je něco špatně. Nebo aspoň za nás bylo, dneska už se to dětem toleruje. Vědět, jestli vás baví třeba hudba, práce se dřevem, elektronika, nebo fotbal, abyste věděl, jestli máte jít na konzervatoř, na truhláře či elektrikáře (a dále na inženýra), nebo do místního fotbalového manšaftu, na to je podle mě každý z nás v patnácti letech už starý dost. Musíte ale něco zkoušet, mít nějaké koníčky, protože jinak se… Číst vice »

Iris
Host
Iris

Ano – patnáctiletý člověk by už měl vědět, co chce v životě dělat – jenže to nezávisí jen na něm. Záleží taky na tom, z jakého prostředí pochází – co mu to prostředí může nabídnout – tím myslím hlavně rodiče a základní školu. Dneska je sice velká výhoda internetu, kde se dá získat spousta informací, ale který patnáctiletý bude schopen se sám rozhodnout mezi několika lákavými možnostmi? A taky finance nejsou zanedbatelné – studovat 100km a více od bydliště vyžaduje ubytování a koleje už taky cenově nejsou, co bývaly. Bohužel je dneska dost rodičů, kteří vidí hlavně to, aby jejich… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Ano, proto také říkám, že v tom leží kámen úrazu. Pokud jde ale o finance, velká většina koníčků se dá alespoň v počátečních fázích, kdy se rozhoduje, jestli Vás to chytne, nebo ne, provozovat za daleko menší peníze, než je v téhle republice průměrná útrata za alkohol a cigarety. Když má dítě jako koníček třeba hokej, není potřeba ho okamžitě přihlašovat do národní ligy dorostenců a kupovat mu nejdražší vybavení na trhu. Zezačátku stačí hokejka, veřejné hřiště a pár kamarádů. Na finanční stránku věci se podle mě s čistým svědomím může odvolávat jen opravdu málokdo. U ostatních jde jen o… Číst vice »

Iris
Host
Iris

V tom s vámi nesouhlasím – znám hodně případů, kdy finance hrály velkou roli a nejednalo se o lidi, kteří by utráceli za alkohol, cigarety, auta nebo dovolené – stačí žít v kraji, kde je o dobře placenou práci nouze a drží vás tam třeba starost o rodiče, nebo jen nemožnost získat půjčku na nový začátek někde jinde – třeba.

Vaclav
Host
Vaclav

Já s tím naprosto souhlasím. Jenom říkám, že z celorepublikového pohledu takových lidí moc není. Mimochodem, alkohol a tabák se v těchto regionech nepije a nekouří o nic méně, než jinde, takže u spousty lidí rezervy pořád jsou.

Vašík
Host
Vašík

Proč by mělo dítě v 15 letech vědět, co chce dělat? Ví co dělají učitelé, lékaři prodavačky a podobně, ale o většině zaměstnání nemá ani šajn. Koho třeba může lákat účetnictví? A je spousta zaměstnání, kde to netuší naprostá většina lidí, tedy dokud se s ním nějak blíže neseznámí.
Zatracovat jakékoli vzdělání je poněkud krátkozraké, často se i v úplně jiném oboru může zdánlivě zbytečná škola docela hodit.
Jak už jsem tu zmiňoval, vzdělání není jen přípravou na zaměstnání, ale hodit se může v jakékoli situaci.

Václav
Host
Václav

Nemusí mít povědomí o obsahu všech zaměstnání. Přesnou představu na tohle téma koneckonců nemají ani dospělí. Já teda za sebe klidně přiznám, že o spoustě profesí mám jen velmi hrubé představy, a rozhodně se za to nestydím. V patnácti letech by ale každý měl mít jasno v tom, co mu jde a co ho baví, a může tedy shánět – ať už sám, s podporou rodičů, učitelů či poradců pro výběr povolání – informace o tom, v jaké profesi to využije způsobem, který se mu nejvíc zamlouvá. Krom toho, v patnácti letech už nejde o žádné dítě. Jde o mladého… Číst vice »

Vašík
Host
Vašík

Ono to tak z pohledu dospělého vypadá, ale v těch 15 letech má člověk o životě a možné pracovní budoucnosti málo znalostí. Ono i s tím „co mi jde a co mě baví“ je to sporné. Mě by kdysi jednoznačně bavil nějaké humanitní obor, ale na ty zajímavější obory jsem neměl původ a dělat někde knihovníka by mě asi moc neuživilo. Tedy jsem šel na průmyslovku a pak na ČVUT s úplně jiným zaměřením, protože matika mi naštěstí také šla, i když mě moc nebavila. Nicméně ani v začátcích studia VŠ jsem pořád nevěděl, co konkrétního budu vlastně dělat. Dnes… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Souhlasím s Vámi. Proto také říkám, že je dobré, když může své budoucí kroky konzultovat s někým, kdo mu může poskytnout ty znalosti, které jemu nebo jí chybí. Pokud jde o to vzdělání – dneska už stejně neplatí to, co platilo dřív, že se v páté nebo deváté třídě rozhodujete, co budete dělat po zbytek života. Je běžné, že nastoupíte na nějakou dráhu, a jakmile se dostanete do bodu, kdy vás tato dráha už neobohacuje nebo neoslovuje, hledáte jiné uplatnění. Tuhle možnost má v podstatě každý na alespoň trochu kvalifikované pozici. Znám třeba bývalé karosáře, které už nebavilo svářet popraskané… Číst vice »

bětka.báthory
Host
bětka.báthory

Účelem osmiletých gymplů je především
1) ochránit děti studijního typu a civilizovanějšího/ dospělejšího chování před šikanou valné většiny spolužáků na ZŠ;
2) zajištění prostředí, v němž mohou v klidu studovat, protože ve třídě chybí spolužáci, schopní odbourat každou vyučovací hodinu excesy v chování, agresivitou etc.

I v případě, že učebnice a schopnosti vyučujících jsou v ZŠ a na 8letém gymplu stejné, samotné prostředí gymplu zajistí dětem kvalitnější vzdělání, větší rozhled i přijetí a vykonávání povinností ve škole i v životě.

bětka.báthory
Host
bětka.báthory

PS: Na stejném principu jako nižší stupeň 8letých gymplů fungovaly před 1989 výběrové matematické a jazykové základky.

Lenka
Host
Lenka

tohle mne vždy dostane… pokud si dítě neumí poradit s běžným prostředím (valná většina spolužáků na ZŠ)… nebude si umět poradit ani s dospělým životem…. na základce se neučí nic tak těžkého, aby to drtivá většina dětí nezvládla… přestaňte už ze svých děcek dělat skleníkové kytičky… před rokem 89 jsme to taky zvládli a nikdo neřešil spolužáky… prostě do školy musíš, učit se musíš a dobré výsledky jsou povinnost… samotné prostředí gymplu nezajistí dětem kvalitnější vzdělání, ale působením řady rodičů z nich udělá sociálně nepoužitelné snoby….

Vašík
Host
Vašík

Ale ona má minimálně z části pravdu, to že jsme něco museli přežít neznamená, že se to musí dít i nadále. Navíc osmileté gymnázium je prostě škola, z lidí snoby určitě nedělá.

Lenka
Host
Lenka

to jste patrně ještě nezažil hysterii „my lepší musíme na gympl“, která každoročně probíhá při přijmačkách… nevím, co jste musel přežívat vy, já prošla 3 zš díky stěhování, a nikde jsem šikanována nebyla, ani mne pomalejší spolužáci nebrzdili… všude totiž učitelé dodržovali osnovy a navíc už jsem od první třídy uměla číst :-), takže jsem po libosti sála informace z knih… někteří dnešní rodiče prohlašují, že mají nadané potomky a přitom požadují, aby do nich škola vědomosti šiškovala nejlépe za zvuků líbezné hudby :-)… pokud tam je talent i vůle, tak se výsledek dostaví v jakékoliv škole – znám případ,… Číst vice »

Vašík
Host
Vašík

Mé dnes už dospělé děti, šly obě na osmileté gymnázium, ale nějakou hysterii si nepamatuji, tedy je to už přes 15 let, takže se doba mohla změnit. Pravda je, že si s tím ani ony moc hlavu nelámaly a možnost nepřijetí si ani nepřipouštěly. Obecně si ale myslím, že to není ideální cesta a asi by jim nijak neublížilo, kdyby šly na gympl až v 15. Problém je ale v tom, že osmiletá gymnázia vykradou základky a pak už je zase asi lepší, když vaše (moje) děti na ten osmiletý odejdou. Toho průmyslováka na medicíně dost obdivuji, i když je… Číst vice »

umfa
Host
umfa

Ale vždyť to je v pořádku že každá škola učí jinak. Aspoň si rodiče mohou vybrat :-) A co se týká úrovně výuky, i zde se mýlíte. Stejně jako se dá sehnat škola, kterou děcko propluje téměř netknuté vzděláním, dá se sehnat i škola, kde se matematika učí na této úrovni: http://репетиторвкиеве.рф/wp-content/uploads/2016/01/ib-maths-hl-core.pdf (ano, v angličtině) a tipuji, že byste o půlce kapitol ani netušil, čeho se vůbec týkají, natož abyste z nich vyřešil jediný příklad :-) A podobně je tomu s ostatními předměty.

Petra
Host
Petra

Měli jsme s mladší dcerou obrovské štěstí na střední školu Kostka ve Vsetíně. Studovala tam gymnázium. Ve třídě bylo patnáct dětí, učitelé se ke studentům od prvního ročníku chovali jako k partnerům a hlavně jim záleželo na tom, aby studenti probíranému učivu rozuměli. Učili je myslet a mít vlastní názor. Dcera to ocenila na vysoké škole. Uměla se ptát a nebála se diskutovat s vyučujícími. Kéž by takových škol a ředitelů takových škol bylo co nejvíce. Pane Kostko, děkuji!

Pavlína
Host
Pavlína

To je právě to smutné, že i 30 let po „revoluci“ záleží na štěstí, jak bude s dítětem ve škole zacházeno. Je fajn, že takové výjimky existují. Dobré pro Vás a hlavně pro Vaši dceru. :-) V britských školách je to norma a je opravdu na schopnostech každého, jak se zařadí. Je jasné, že nemůže být každý Einstein, ale pro každého je důležité objevit a poznat, v čem je dobrý a tím se pak živit. I pokladní nebo uklízečka může být spokojená, když dělá svou práci ráda a dobře. A je dostatečně ohodnocená. Na druhou stranu, pokud má středoškolská profesorka… Číst vice »

Pavlína
Host
Pavlína

1. dítě od školky do 3. třídy v Montessori škole (v klasické školce mi ho ve 3 letech nechali v zimě přes dvě a půl hodiny v mokrém oblečení, stačilo). 2. dítě školka Montessori, od 1. tř. klasická ZŠ. (Bohužel nebyla jiná možnost.) 1. dítě – adaptace na klasickou ZŠ naprosto bez problémů, na osmileté gymnázium odcházelo s vyznamenáním. 2. dítě – „Soudružka“ mu jakoukoli touhu po vzdělání zasekla tak, že se s tím pral až do konce SŠ. 1. dítě znalo už v předškolním věku vlajky všech států, planety, četl, psal. Předměty na 1. st. se skládaly z češtiny,… Číst vice »

eljukeejes
Host
eljukeejes

Pamatuji si VŠ léta kdy jsem se dostal na typický gym. obor ze strojní průmyslovky. Z 700 lidí brali 65 a Já byl jediný kdo nebyl s gymplu. Opravdu byli trochu jinde než Já. Ne tak v inteligenci, ale v systému učení. Tak nějak věděli jak se naučit stohy papíru. Jaké informace jsou důležité a co třeba vůbec neřešit. Prezentace, přednes všechno už znali a Já se učil za pochodu. Na druhou stranu mi někteří přišli že vlastně neví co chtějí a co vlastně dělají. Při debatách „proč“ jsme se shodli, že většina se učí protože rodiče nechtějí aby makali… Číst vice »

Iris
Host
Iris

Nevím, co je to ten „typický gymnazijní obor“ – každopádně absolventy různých průmyslovek jsem na vš taky zažila – potíž je v tom, že gympl připravoval (nevím, jak je to dneska) opravdu na další studium, kdežto průmyslovky pro praxi. Takže měli značný skluz v matice i fyzice a dost se s tím prali – strojaři na tom byli ještě dobře, ale seděla jsem vedle „zemědělské průmyslovky“ a ta si psala nad vzorec „derivace“ apod. – byl to pro mně šok, než jsem pochopila důvod. Ale nepamatuju se, že by někdo studoval jen proto, aby nemusel makat rukama – takoví skončili… Číst vice »

Vašík
Host
Vašík

Já jsem studoval prumku a pak VŠ s úplně jiným zaměřením a ten rozdíl jsem viděl, takže první rok to bylo docela těžké, pak se to postupně srovnalo.
Nicméně se domnívám, že lidé šli na VŠ opravdu proto, aby získali vyšší kvalifikaci a tím i zaměstnání. Dokonce si myslím, že to byla celkem logicky hlavní motivace.

Hana
Host
Hana

Věřte mi, že 45 let praxe na všech stupních škol, stovky studentů, kterým jsem organizovala každoroční zájezdy po Evropě, a tudíž s nimi trávila i spoustu času mimo „lavice“, 2 snad úspěšně vychované děti vč. těžce postiženého i 5 vnuků, mě dokonale přesvědčily o tom, že čím méně „extrabuřtů“, tím lépe. I to postižené dítě se ve škole rvalo, kamarádilo se s kde kým a úplně normálním vedením je z něj léta pracující ženatý otec rodiny s dvěma dětmi, absolvent 2 ctihodných univerzit a to vše bez speciálních škol, do kterých jsme byli tlačeni. Dříve byly děti s Dg. dis… Číst vice »

umfa
Host
umfa

Jde o povahu těch extrabuřtů. Jestli to někdo bere tak, že vyžaduje úlevy z výuky, jeho věc (a smůla jeho dětí). Nakonec vždycky nějakou školu, která vzdělávání jen předstírá najde :-) Ale „diagnostika“ zaměřená na poznání toho, jakým způsobem se má dítě nejlépe vzdělávat je úplně jiná věc. Jednomu nejlépe sedne škola z rozšířenou výukou jazyků, jiné je rádo že zvládne angličtinu, ale zase rádo hloubá nad detaily různých přírodovědných a technických oborů. Proto je optimální každé dítě umístit na takovou školu, která mu poskytne vzdělání v tom směru, který mu dobře jde. Protože jak píšete, svět je nelítostný a… Číst vice »

Vašík
Host
Vašík

I když s vámi vcelku souhlasím, nevidím rád, když někdo kritizuje matematiku nebo fyziku. Na SŠ se až na výjimky učí takové ty lepší počty, takže tam stačí opravdu jen trochu snahy a dá se to naučit. Na VŠ technických nebo přímo přírodovědných je matematika na jiné úrovni, tam už to chce trochu talent, ale obecně vás výuka matematiky naučí logicky uvažovat a hlavně dávat si věci do souvislostí, tedy uvědomit si, že nic ani v běžném životě neexistuje samo od sebe a vždy je na sobě celá řada věcí závislá.

umfa
Host
umfa

Škoda, že to vyznělo jako kritika matematiky. Sám mám matematiku rád a v její aplikované podobě jsem se jí i celkem zabýval :-) Jde mi o to, že pro někoho je byť i jen gymnaziální matematika (zálady lineární algebry nebo třeba odvození Bernoulliho rovnice) nepochopitelná. Sice se ji může nadrtit, naučí se modelové příklady ze sbírky, ba i to odvozování rovnic ve fyzice si zapamatuje a u zkoušky předvede, ale vždycky to pro něj bude cizí svět. Dobře si vybavuju, jak mi posílali příbuzní své děti, abych jim něco vysvětlil z matiky. Někdo přes veškerou snahu nepochopil ani vzorec pro… Číst vice »

Vašík
Host
Vašík

Rozumím tomu, co píšete. Řada lidí se opravdu matematiku naučit nemusí, i když tu středoškolskou by asi měli. Víte sám, že to opravdu jsou jen lepší počty. Problém, ale je v tom, že škola není jen pro zaměstnání, ale obecně pro život. Pokud někdo zvládne základy matematických postupů, naučí se, že obvykle jedna věc vyplývá z jiných a pokud chci tvrdit, že něco je tak a tak, měl bych to také nějak logicky zdůvodnit nebo obhájit. Tedy pokud slyším nebo čtu jakýkoli výrok na jakékoli téma, měl bych posoudit, zda ten výrok je nebo aspoň může být pravdivý. Mám pocit,… Číst vice »

umfa
Host
umfa

Posuzování pravdivosti výroků funguje jinak. Oni to lidi často i chápou, ale … http://www.osel.cz/9193-zadratovane-mozky-politicky-postoj-prebije-jednoznacne-dukazy-jako-nic.html . Opět věc ležící mimo matematiku. Lidi se z velké části nechtějí řídit logikou :-)

Veronika
Host
Veronika

Krásně napsané! Rodiče a školní systém by především měl děti připravit na společnost, ve které budou žít. Já osobně bych ve školství plošně ocenila, kdyby se zmodernizovalo úměrně této době. Dnes máme mnohem dostupnější informace a všechno se zrychluje. V životě si tak vedou nejlépe ti, kteří dokážou informace vyhledat, ověřit a rychle s nimi začít pracovat. Ne každá škola na to děti dokáže připravit, ale sleduji postupné zlepšování. Vést děti k samostatnému přemýšlení a vyhodnocování situace je bezesporu velmi dobré. Bohužel mnoho rodičů to dnes chápe tak, že je potřeba dítěti připravit co možná nejpříjemnější podmínky. Například v podobě… Číst vice »

Ave Já
Host
Ave Já

Tak asi není moc chytrá, když pipka netuší, kde je Makedonie. To jsou ty prestižní gymply, hovno naučí.