Je pomalejší, příliš pečlivé nebo má náročný koníček, který miluje? Pro takové děti se víceleté gymnázium nehodí

Rozhodujete se, jestli poslat dítě na víceleté gymnázium? Krom prospěchu je potřeba zvážit povahové rysy a celkové životní zaměření dítěte. Pro jaké děti se předčasné středoškolské studium nehodí? 

Má koníček, který je pro něj vším
Neformální vzdělávání je důležitou složkou ve vývoji dítěte. Dobrý skautský oddíl může dát dítěti do života víc než elitní gymnázium. Pokud vaše dítě hraje hokej nebo závodně tančí a má tréninky několikrát do týdne, půjde to s náročným středoškolským studiem špatně dohromady. Ester Ledecká by se možná nestala olympijskou vítězkou, kdyby neměla individuální vzdělávání a neučila se jen dvě hodiny denně.

Je příliš důkladné a pečlivé
To, co je na základní škole výhodou, se může na víceletém gymnáziu stát mínusem. Tempo je vysoké a dítě se brzy dostane do stresu, když nebude stíhat pracovat tak důkladně, jak je zvyklé. Náročnější je i domácí příprava a škola si často ani neuvědomí, kolik času to bude dítě stát. Dítěti hrozí žaludeční vředy a rodině totálně nabouraný program strávené smolením seminárních prací.

Nechce se mu… prostě nechce
Některé velké pohodáře gymnaziální tempo donutí zapnout. Ale stávají se i opačné věci: když mu začne vadit tlak, který je na něj vyvíjen,  výsledkem může být negace všeho, co zavání školou a nové životní motto „radši půjdu k pásu, než se učit“.

Hodně se porovnává s ostatními
Na víceletých gymnáziích obvykle panuje soutěživější atmosféra než na základních školách, což nemusí každému vyhovovat. Po odlivu na víceletá gymnázia laťka ve třídě obvykle trochu poklesne, z dvojkařů se stanou lídři. Pro lehce nadprůměrné žáky s horším sebevědomím to může být vítaná vzpruha.

Špatně přijímá změny
Nejde jen o nové spolužáky, učitele a styl výuky, ale třeba také o provozní věci. Jestli už bylo dítě samostatné a do školy, ze školy a na kroužky chodilo samo, asi nebude nadšené, když se bude nuceno vrátit ve vývoji a nechat se do elitního gymnázia tři čtvrtě hodiny od domu vozit rodiči.

Je kreativní 
Je vaše dítě obdařené fantazií a neustále s hlavou v oblacích? Mívá až neskutečné nápady, má velké plány? Tady pozor, striktní výkonový systém většiny víceletých gymnázií s převládající frontální výukou dokáže takovým dětem pořádně přistřihnout křídla. V první fázi budou nešťastné, s narůstající pubertou začnou více a více rebelovat, často to vede k předčasným odchodům, v lepším případě k trápení zvířátek na obou stranách barikády.

Je na své základní škole šťastné
Protože vůbec neplatí, že každé gymnázium je automaticky lepší volba a dítě tam bude spokojené. A o spokojenost dítěte jde přece na prvním místě.

18

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
3 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
AnnaDanaŠárka EisováMarkétaJitka Polanská Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
lida
Host
lida

Pro takové děti se víceleté gymnázium nehodí… Jak to? A co inkluze? Na základkách mají právo na individuální přístup a na střední ne? Nově zaváděný systém by snad měl fungovat na všech úrovních, jinak je k ničemu.

Gabriela Nováková
Host
Gabriela Nováková

Paní Lído, neberte „varování“ z článku moc vážně (ono to v některých bodech snad ani nejde – viz strašení žaludečními vředy nebo uraženým potomkem, kterému se „sáhlo na výdobytky samostatnosti“ kvůli nějakému hloupému elitářství). Činnost těchto stránek je součástí vcelku otevřeného tlaku některých zájmových skupin na zrušení víceletých gymnázií, k nimž mají své výhrady. Když to nejde institucionálně cestou „shora“ (přes ministerstvo, parlament atd.), snaží se na to jít „zdola“ a přesvědčit rodiče, ať tam děti nedávají. Nebude-li o VG zájem ze strany veřejnosti, jejich rušení bude mnohem snadnější. Tomu odpovídá skutečně tristně (místy až směšně) manipulativní úroveň článku. Opravdu,… Číst vice »

Tehir
Host
Tehir

Víceletá gymnázia se zbytečně démonizují. Sama jsem produktem tohoto „vysoce represivního systému založeného na soutěživosti a srovnávání“ a musím říct, že jsem se tam dostala hlavně proto, že jsem vysoce kreativní, pečlivá a mám spoustu koníčků, které mi pomáhaly se rozvíjet.
Víceleté gymnázuim není o tom, kdo je lepší nebo talentovanější. Je to o výběru dětí motivovaných do výuky pracujících na společném zájmu. Máte tu klid na učení a vyučující vám nechají volnou ruku v sebevzdělávání a zodpovědnost za vlastní činy. Gymnázium od páté třídy bylo to nejlepší, co mi mohl školský systém poskytnout.

Dana
Host
Dana

Chcete rušit VG a jakou dáte možnost těm nadanějsím, co se v ZŠ nudí. Dcera nechtěla jít na jinou ZŠ než kam patřila spolu se spolužáky z Mš, ovšem podvou letech neustálých problému z nudy(prý ji paní učitelka dát další práci nemůže byla by to diskriminace, ale tresty jsme psali snad denně) sama chtěla jinam. Její volba bylo i VG (otec s učitelským vzděláním ji to rozmlouval) Nastupovala jako vrcholový sportovec, přepečlivá, urputná, s neuvěřitelnou snahou vyniknout, změny moc nemusela, na školu byla hrdá a ráda ji reprezentovala. Všechny vlastnosti jí zůstaly i na VŠ, momentálně píše BP (v angličtině),… Číst vice »