Jaroslav Jirásko: David a Goliáš – to je jako kdo? Výuka náboženství je ve školách mizerná

Řekněme si to na rovinu: Češi si náboženství moc neváží, nezajímají se o ně, a tím pádem o něm nic moc nevědí. Můj známý, průvodce cestovní kanceláře, říká, že běžný český turista v zahraničí se pozná podle toho, že nepozná výjevy na obrazech s náboženskou tematikou, neví, o koho a o co se jedná. Velká část Čechů nezná nejzákladnější biblické příběhy, na rozdíl od lidí z jiných zemí především západní Evropy. Svou neznalost našinec zastírá posměšky.

Ať chceme či nechceme, s náboženstvím se setkává v našich zeměpisných šířkách úplně každý. I když se sebevíc bráníme, Vánoce i Velikonoce jsou svátky křesťanské a ani nekřesťanské konzumní oslavy na tom nic nezmění. Státní svátky České republiky souvisejí s křesťanskou historií naší země a hlavně a především nás obklopuje křesťanské umění, symbolika, jazykové obraty.

To, jestli na obraze poznám boj Davida s Goliášem, je znakem vzdělanosti, nesouvisí to s tím, zda jsem věřící, nebo ne. Ale náš vzdělávací systém evidentně tuhle oblast opomíjí. Běžní učitelé na základní škole toho o náboženství taky moc nevědí a neumí o něm s dětmi mluvit. S náboženskými tématy se pracuje neodborně, což je mnohdy horší, než kdyby se o nich nemluvilo vůbec. Situaci nezachrání ani celá řada věřících učitelů.

Slibné možnosti skýtá v tomto ohledu spíše etická výchova či výuka religionistiky, které již mnohé školy do svého kurikula zahrnují. Pokud mají odborně zdatné učitele, je to moc fajn.

Pak je tu ještě náboženství jako nepovinný předmět, vyučovaný na školách, kde o to projevili zájem věřící rodiče v dostatečném počtu. Na naší škole se římskokatolické náboženství učí prakticky nepřetržitě od roku 1994. Předmět náboženství, jak je vnímán a naplňován katechety katolické církve, je ovšem přípravou praktikujících katolíků. Výuka je zaměřena na liturgii, modlitby a systematickou přípravu na svátosti, zcela evidentní je vazba na návštěvu bohoslužeb v kostele. Rodiče, kteří nejsou věřící nebo nejsou praktikující, ale chtěli by, aby jejich dítě na náboženství chodilo, protože považují za důležitý náboženský rozměr kultury, na takové hodiny dítě nepošlou.

Jak je tento předmět koncipovaný, nemůže děti vzdělávat v oblasti náboženských věd. Říkám to i přes to, že například moje děti do náboženství chodí, jsme katolická rodina.

Slibné možnosti skýtá v tomto ohledu spíše etická výchova či výuka religionistiky, které již mnohé školy do svého kurikula zahrnují. Pokud mají odborně zdatné učitele, je to moc fajn.

Protože pokud nedoženeme svůj vnitřní dluh vůči poznání náboženství, a to nejen křesťanského, poneseme hořké následky. Vede to k primitivnímu zjednodušování a ironizaci církví a náboženských poselství. Lidé nejsou ochotni o těchto tématech diskutovat, jsou jednostranně vyhranění a chytí kdejaký hoax.

Výrazem těchto postojů je také iracionální, apriorní nedůvěra k církevním představitelům a jejich úmyslům, ale i nezájem pečovat o kulturní statky, jako je kostel nebo kaplička ve vlastní vesnici.

Negativní, podezřívavý vztah k „domácímu“ náboženství, jeho odmítání z neznalosti, se navíc silně promítá do našich názorů na ostatní světová náboženství.

Jaroslav Jirásko je ředitel základní školy K.V.Raise v Lázních Bělohrad

38

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
10 Comment threads
28 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
Selsky rozumSelsky rozumOndřejJitkaJaroslav Jirásko Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
yarda
Host
yarda

Výňatek z klasika: …“…Jsme totiž velmi pyšni na chlapce, kteří se dobře učí. Nepochybujeme, že znáš jména všech dvanácti apoštolů. Povíš nám, prosím, jména prvých dvou, kteří byli ustanoveni?“ Tom točil knoflíkem svého kabátu a tvářil se přihlouple. Potom se začervenal a sklopil zrak k zemi. Týmž směrem se ubíralo srdce pana Walterse. Není možné – řekl si pan Walters – aby tento chlapec mohl zodpovědět nejprostší otázku – proč u všech všudy se ho soudce musí vyptávat? Leč cítil, že je jeho povinností ozvat se, a řekl: „Tak hezky pánovi odpověz, Tomáši – neboj se.“ Tom pořád ještě nevěděl… Číst vice »

Jarda Hořovice
Host
Jarda Hořovice

Pane Jirásko, já s Vámi zásadně NESOUHLASÍM!! Náboženství je jistá forma ideologie, ideologie nevědecké, zpátečnické, totalitní – tím nemám na mysli jen její úlohu a postavení ve středověku. Ve jménu Boha /jakéhokoli/ zemřely miliony a miliony lidí, církev bohatla na úkor chudých, brala majetky „čarodějnicím“ atd. Vždy jsem chápal rozdíl mezi babičkou, která se jde v neděli pomodlit a mezi mocenskopolitickými ambicemi církevního kléru. Tyto skutečnosti nikdo nemůže popřít. A toto chcete tlouct do hlavy dětem, kteří se v životě ještě neorientují? Nebo jim to chcete zamlčet? To už tady bylo! Jsem přesvědčen, že náboženství do škol nepatří. Je to… Číst vice »

Jana Horká
Host
Jana Horká

Jsem si nevšimla, že by pan Jirásko psal o něčem, o čem se zmiňujete, pane Hořovice. Četl jste to s porozuměním?

Selsky rozum
Host
Selsky rozum

prectete si prosim muj komentar nahore….

Kotja
Host
Kotja

A proč David a Goliáš? Proč ne třeba Vili a Vé, nebo Izanagi a Izanami? Čím jsou staré židovské báje a pověsti extra?

Vítězslav
Host
Vítězslav

„nemůže děti vzdělávat v oblasti náboženských věd“ – už jen spojení „náboženské vědy“ je celkem nesmysl. A mimochodem, pochybuji, že spousta lidí by poznala výjevy například z historických událostí, „významných“ bitev či historické postavy – panovníky, atd. atd. Nevím, proč by měli speciálně poznávat výjevy na obrazech s náboženskou tematikou… A řešení rozhodně nevidím ve výuce nějaké „religionistiky“. Pokud, tak by to snad mělo patřit do dějepisu – ale v tom případě všechno – nejen nějaké pámbíčkářské výjevy.

Petr Rozsíval
Host
Petr Rozsíval

Takže všechny pámbičkářské výjevy, které od 15. století do současnosti vytvořili třeba malíři budeme prohlížet se slovy *jo, je to pěkný“? Nebo je nebudeme vystavovat? Přestanou lidi zajímat, když to je to tmářství?

Jitka Polanská
Editor

Dobrý den, a co religionistika? Neboli věda o náboženství. Ta přece patří mezi humanitní vědy. Náboženská tématika je přítomná ve velké části umění, které vzniklo v Evropě, a když nevíme, co obraz nebo socha znázorňuje, přicházíme přinejmenším o část požitku při návštěvě muzeí, chrámů atp., nemyslíte? Panovníkům se myslím dějepis věnuje celkem dost.

kubal
Host
kubal

Fascinuje mě vaše manipulativní slovíčko „přinejmenším“, ve skutečnosti o nic jiného než o malou část požitku nejde. Rád o tuto malinkou část požitku oželím. V umění jde především o to, jestli se „líbí“, což je velmi subjektivní.

Jitka Polanská
Editor

proč manipulativní? jde podle mě o nejnižší pásmo shody, na tom si myslím, že se většina lidí shodne. můj osobní názor je, e přicházíme o něco víc, než jen o požitek z umění, ale to je již něco, u čeho shodu neočekávám.

kubal
Host
kubal

Jestliže obdivuju Leonardovu Monu Lisu nepotřebuji žádné další vysvětlování, je mi jedno, kdo to je její úsměv stojí za to. Jestliže se dívám na Picassovu Guerniku, asi je lepší vědět, o co jde, ale určitě do toho nezatáhnu religionistiku. Jestliže je religionistika věda o náboženství, jak mi při tom pomůže?

Petr P.
Host
Petr P.

Náboženství, otázka vzdělanosti…to snad ne. Kdo se chce ve 21. století upínat k nějaké víře, ať tak činí, ale nevnucuje to jiným. Své děti do toho rozhodně angažovat nehodlám.

Petr Rozsíval
Host
Petr Rozsíval

Takže o náboženství víte vše, jste v tom osobně velmi vzdělán (předpokládám ZDŠ a pionýrskou organizací) , ale je to tak odporná věc, že do toho nebudete tahat své děti ?

JD JD
Host
JD JD

Jistě, děti do toho netahat!

JD JD
Host
JD JD

Náboženství do školy nepatří. Tato zločinecká organizace, která vyvraždila, umučila a okradla víc lidí než Hitler a všichni diktátoři a režimy dohromady by měla být postavena mimo zákon. Pro jistotu jim ODS narvalo desítky miliard – a kdy ta pakáž odškodní oběti svých činů? Kvůli 10% zaostalých ubožáků ( včetně tohoto ředitele), kteří se nechají manipulovat, by nikdo z dětí neměl být mrzačen (stačí se podívat na Polsko)!

ND (nejsem to co Vy)
Host
ND (nejsem to co Vy)

JD znamená ve Vašem případě „jsem debil“? To bychom věděli i bez Vašeho podpisu. Ano. Jste debil.

Marta Konečná
Host
Marta Konečná

O Vás tam pan Jirásko píše. Ale asi jste tam ani nedošel, lidé Vašeho formátu končí četbu titulkem. Takže pro informaci : „Vede to k primitivnímu zjednodušování a ironizaci církví a náboženských poselství. Lidé nejsou ochotni o těchto tématech diskutovat, jsou jednostranně vyhranění a chytí kdejaký hoax.“

hugo čávez
Host
hugo čávez

mohli by o tom učit v dějepise, při hodinách pravěku. a vánoce jsou pohanský svátek zeleného stromu v bibli o nich nic neni

Čestmír Berka
Host
Čestmír Berka

Náboženství? Pan ředitel učí spíš katolictví. Pak to dopadá jak u ministra Jurečky: „Vidím to u svého syna, který naopak ve škole strhne své spolužáky k tomu, že chodí do náboženství. Prostě se nebojí a ví, že nejsme z opice, že svět nevznikl náhodou atd. „

kubal
Host
kubal

Ten Jirásko to má v hlavě pěkně zpřeházený.

kubal
Host
kubal

děti se nemají indoktrinovat, ani náboženstvím, ani komunismem ani jakoukoli jinou ideologií

Jitka Polanská
Editor

z textu pana Jiráska jasně vyplývá, že o indoktrinaci mu nejde. Dětem ale nemá zůstat utajeno, že na světě existují náboženství, že se k nim hlásí miliardy lidí a co je jejich podstatou, proč hrají tak důležitou roli v životě tolika lidí. ve škole by se tím měly zabývat. také by se měly učit ve škole kriticky myslet a neurážet bezhlavě někoho, s kým nesoihlasí:-)

kubal
Host
kubal

ale jde, každý zastánce nějaké ideologie chce vždycky její rozšiřování.
víte co je na světě všelijakých vědomostí, to se do jedné dětské hlavy nevejde. děti se mají učit především logicky a kriticky myslet a učit se vyhledávat informace, ne nacpat si hlavu odmemorováváním faktů nějaké pofidérní pavědy jako je religionistika.

Jitka Polanská
Editor

máte pravdu, o memorování mi nejde, ale o to, aby se děti mohly ve škole ptát na věci, které je zajímají, a aby učitelé byli v té situaci na výši, a neřekli jim, že to je nesmysl. už malé děti přemýšlejí o tom, co je smrt, co je bůh, nebo kdo je to Ježíšek:-). Škola jako jakýsi rozcestník, kde vám řeknou, co si kde můžete vyhledat a basta, mi připadá málo.

kubal
Host
kubal

takže fakt nevím, jestli vám o memorování nejde nebo nebo vám škola jako rozcestník připadá málo. Já to vidím tak: když se učím cizí jazyk bez memorování to nejde, když se učím češtinu bez znalosti určitého memorování to taky nejde. Ale kdyže s učím biologii stačí mi principy, stačí mi že existují ptáci, savci, a další dělení, a evoluční teorie jako důvod tohoto dělení, ale nemusím memorovat všechny brouky například patřící do blanokřídlých, to stejně zapomenu. v tom vidím tu logiku v myšlení, a chci-li se tomu věnovat dále pak se to naučím dokonale anebo i doučím. Vzdělaný člověk by… Číst vice »

Jaroslav Jirásko
Host
Jaroslav Jirásko

Pane Kubale, Vy se domníváte, že můj článek je o tom, že se má škola specializovat na náboženství ? Četl jste pozorně ? Můžete citovat, z čeho to plyne ? Fanatického katolíka myslíte mě ? Přijeďte na kafčo, rád Vás se svým „fanatismem“ seznámím.

kubal
Host
kubal

kafíčko mám rád, přišel bych, ale mám to daleko.

Jaroslav Jirásko
Host
Jaroslav Jirásko

Pane Kubale (můžu psát s velkým K, nevadí ?), máte pozoruhodně dogmatické názory. „každý zastánce nějaké ideologie chce vždycky její rozšiřování“, religionistika je „pofidérní pavěda“, která učí děti memorovat nesmysly. Není to spíš o metodách než o samotném oboru ? Biologie je apriori „nememorující“ skvělá věda a religionistika automaticky memorující pavěda ?

kubal
Host
kubal

Vy nejste zastánce opětovné evangelizace ČR? Každý katolík se o ní má přičinit, ne? To je třeba rozšiřování ideologie na konkrétním případě.
Já jsem biologii dal za příklad, jak by se mohla učit, aby se nememorovalo.
religionistika není věda protože je bez memorování prázdná, nic vám z ní nezbyde.
jen těch dětí, co indoktrinujete na náboženství a leligionistice je mi líto.

Jitka
Host
Jitka

Pane Kubale, vy si nas ale hezky dobirate? 😊 Jinak ale kdybyste se na to kafe sesli, mohl by to byt pekny duel, ze ktereho bychom pak mohli udelat clanek sem do naseho skveleho magazinu.
(Ujistuji vas ze pan reditel dogmatik neni, byla jsem s nim na pivu😊)

kubal
Host
kubal

vy byste mi nabídla taky kafe? Ale to by mi mohlo srdce utrhnout.

Jitka Polanská
Editor

Já? Klidně. :-)

kubal
Host
kubal

no dobře, můžeme se klidně kamarádit, když vy a pan ředitel přehodnotíte přístup k dětem a nebudete je indoktrinovat náboženstvím a religionistikou.

Jitka Polanská
Editor

Včera jsem mluvila s jednou maminkou dvou synů v 1. a 3.třídě, o jiných věcech, ale na tohle taky přišla řeč. Řekla mi, že její děti se často ptají na posmrtný život, co je sen a co je skutečnost, čtou knihy o indiánech, kde nacházejí šamanské rituály – je to oblast, která je fascinuje, která lidi vždy fascinovala, z nějakého důvodu, a bude fascinovat. Maminka mi říkala, že ji mrzí, že škola se k tomu neumí postavit jinak než maximálně, a to maximálně, suchým popisným pozitivistickým výkladem. Doslova mi řekla: když se to nerozvíjí, usne to a jim to pak… Číst vice »

kubal
Host
kubal

zajímavá logika. Všechny dětí, co si hrají na indiány, a všechny děti, co teprve budou chápat, že člověk musí zemřít, budou zřejmě dle vás dobře indoktrinovatelní. Zřejmě jste vedle editorky ještě učitelka, což je, při vašem přesvědčení a víře, velmi nebezpečné. Víte, že normální je nebýt indoktrinován.
Něco jiného je, když v dospělosti svým vývojem k nějaké pravdě dospějete sama.

Ondřej
Host
Ondřej

Tvrdit, že na škole by mohli být děti indoktrinováni je dost scestné. To byste mohl tvrdit, že děti budou indoktrinováni učitelem chemie, pak se tomu začnou věnovat a vymyslí novou chemickou bombu na zničení lidstva. Spíše je to u učitelích, zda dítě v hodině náboženství indoktrinují (lepší by byl pojem „nadchnou“) pro látku anebo ne. A tvrdit, že „děti se nemají indoktrinovat, ani náboženstvím, ani komunismem ani jakoukoli jinou ideologií“ je ve světle vyučování náboženství na školách dost mimo. Většinou tam jde o seznámení se s různými druhy náboženství, podobně jak v jiných hodinách na školách. A zase je to… Číst vice »

kubal
Host
kubal

Pane Ondřeji, Indoktrinován můžete být nějakou ideologií, např.: komunismem, náboženstvím, environmentalismem atd. atd. Nikoli vědou jako chemie, která je založena na logice a důkazech a která je jedna z mnohých, které se zabývají popisem přírody. Viz definice z Wikipedie: Indoktrinace znamená úsilí zaměřené k slepému a odevzdanému přijetí určité doktríny, názorů či postojů, které nepřipouští diskusi ani kritiku. Někdy je provázeno nátlakem nebo hrozbami. Jestliže se na škole učí náboženství nebo religionistika je to za účelem indoktrinace dětí, což je za hranicí morálky. Ani to, že jsem muž, Čech a mluvím česky není, jak jste už jistě pochopil není indoktrinace.… Číst vice »

Selsky rozum
Host
Selsky rozum

Na jednu stranu si stezujeme, jak jsou dneska mlady lidi otrly a sprosty a ze nemaji zadny zabrany a uctu k nicemu a k nikomu, zadnou moralku, a pak odmitame je ucit krestanskym zasadam. Pokud dite nema zakoreneny krestanstvi, muze hledat inspiraci a viru jinde, at uz je to Islam nebo nazory vrstevniku, media, celebrit, drogy, videohry, atd. Clovek potrebuje neco cemu muze verit a podle ceho se muze v zivote orientovat. Clovek musi byt necim naplneny, mit nejaky zaklad na ktery se muze upnout, jinak ma pocit prazdnoty, a pak mu nezbyde nez se spolehat, ci vyplnovat tuto prazdnotu… Číst vice »