Sybill Trelawney, zavrhovaná odbornice na věštění.

Kouzelnická škola v Bradavicích očima mladého učitele a milovníka moderní didaktiky: nic moc, ale má jednu přednost

Mladý učitel Daniel Pražák si během pracovní neschopnosti pustil všechny filmy o Harrym Potterovi. „Léta strávená na Pedagogické fakultě mě nenávratně deformovala, což se v tomto případě projevilo tak, že jsem si nemohl pomoct, abych se na výkony bradavických učitelů nedíval pohledem moderní pedagogiky,“ říká. Tady jsou jeho pozorování.

Δ Ředitel Brumbál je (pravděpodobně) zavalen provozní administrativou a komunikací s ministerstvem, jelikož vůbec nemá vlastní výuku a neexistuje jediný doklad, že hospituje v hodinách svých kolegů.

Δ V Tajemné komnatě a poté opakovaně se ukazuje, že škola naprosto nezvládá krizový management.

Δ Na příkladu učitele obrany proti černé magii vidíme, že Bradavice neposkytují začínajícím učitelům pražádnou podporu – což vede k jejich rychlé úmrtnosti (v českém prostředí obrazně, v Bradavicích často doslovně).

Δ Nenáviděný Severus Snape by byl skvělým příkladem dobré didaktiky chemie. Lektvary učí prakticky, pracuje s chybou a zároveň dává studentům možnost látku doslova okusit. Selhává ovšem (a všichni ostatní též) ve spravedlivém hodnocení a přístupu obecně.

Δ I když by se mohlo zdát, že v Bradavicích převládá frontální metoda výuky, naštěstí tomu tak není. Velmi dobře jí ale ilustruje profesor Binns, profesor Kratiknot a samozřejmě Dolores Umbridgeová.

Δ Remus Lupin, vyučující, který propojuje teorii a praxi, pracuje s literaturou, je didakticky schopný, tráví se studenty (pedagogicky) svůj volný čas, přizpůsobuje tempo výuky oběma skupinám (slabším i silnějším) a dává studentům zažít úspěch, odchází z Bradavic po necelém roce. Příčinou je zřejmě nátlak ze strany rodičů!!!

Remus Lupin, příklad dobré pedagogicko-kouzelnické praxe.

ΔPravděpodobně jediným vyučujícím, který v Bradavicích působí dlouhodobě a který by prošel přes dnešní moderní standardy učitelů, je profesorka Trelawneyová. Je ale vykreslena jako nedostatečná odbornice, což je důvodem pro její zesměšňování. Přitom má nezpochybnitelnou erudici v oboru, orientuje se v soudobých trendech svého předmětu, dokáže studenty pro své téma nadchnout a zároveň si udržet zbytky zdravého rozumu.

Δ I profesorky Prýtová a Hoochová by nejspíš sklidily potlesk za svou pedagogickou práci, kdyby ovšem (jako se to děje v Bradavicích zcela běžně) pravidelně nepodceňovaly bezpečnost studentů a kladly větší důraz na používání správných ochranných pomůcek a práci v bezpečném prostředí.

Δ Celý výukový systém Bradavic je ovšem didakticky nemoderní, protože je založen prakticky pouze na vnější motivací a počítá s rivalitou studentů.

Δ Co v Bradavicích zcela chybí, je systém podpory pro studenty, kromě vedoucích kolejí – i zde je to ale limitováno vytížeností jednotlivých vyučujících a také jejich charakterem a z toho plynoucím přístupem.

V zásadě by se ta škola měla přejmenovat na Škola špatné a černé pedagogiky v Bradavicích…

Ale abych nebyl jenom negativní. Bradavice mají jednu velkou přednost: je tu spousta praktického učení. Lektvary se snad ani jednou neučí mimo laboratoř, bylinkářství mimo skleníky a takto bychom mohli pokračovat…

A co se na Bradavicích líbí vám?

Dan Pražák vystudoval gymnázium Přírodní škola, pak Biologii-Dějepis na PedF UK, a je doktorandem v Ústavu výzkumu a rozvoje ve vzdělávání. Učí na ZŠ Letohradská v Praze a působí v iniciativě Otevřeno, která spojuje studenty pedagogických fakult usilujících o změnu ve vzdělávání pedagogů.

50

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
15 Comment threads
35 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
JanaLadaMartinDaniel PražákEvžena Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Karolíta
Host
Karolíta

A kde je McGonagallová :(((

Tereza
Host
Tereza

Výborně napsáno, skvěle jsem se pobavila. Ještě bych ovšem vyzdvihla práci jednoho člena nepedagogického personálu, a to ošetřovatelky, madam Pomfreyové. Fakt, že ve škole, která trvale a kolosálně podceňuje bezpečnost svých studentů, nezemřel ani jeden student (Cedrika nepočítám, tomu by nepomohla ani madam Pomfreyová) ukazuje na její vynikající odbornost a zkušenosti.

Václav_
Host
Václav_

Učitelé v Bradavicích bezpečnost svých studentů ani trochu nepodceňují. Nasazení a dovednosti paní Pomfreyové, jejího personálu i profesorského sboru, spolu s obrovským množstvím obranných zaklínadel, kterými jsou chráněny prostory a pozemky školy, z té školy dělají to nejbezpečnější místo, kde se dítě může v kouzelnickém světě nacházet.

Pokud byste dokázala doslova během pár dní vyléčit bez trvalých následků téměř jakýkoliv úraz, včetně několika druhů téměř fatálních, a po ruce měla zásobu kouzel, které by Vám pomohly dostat se bez větších problémů ze situací, kde by jiní umírali, jistě byste v občasné zlomenině či pádu ze sta metrů nedělala takovou vědu… :-)

Evie
Host
Evie

Dodala bych snad ještě, že školní jídelna má očividně skvělou úroveň a vaří se v ní ze zdravých, čerstvých surovin několik jídel vysoké kvality denně, zato podmínky, v nichž musí pracovat školník, jsou trestuhodné. A to je přitom prakticky manažerem celého týmu domácích skřítků. Spravuje kouzelnickou školu, ale jeho zaměstnavatelé mu nejsou schopni pořídit třeba samozametací koště (ani nemluvím o nějakém tom lepším oblečení ve smyslu ochranných pracovních pomůcek).

Eliška
Host
Eliška

Kouzelný článek :D též mne to velmi pobavilo, opravdu milé :)

Václav
Host
Václav

No, pan pisálek jenom trochu opoměl, je to pohádka a jako k takové se k ní má přistupovat. To už může rovnou napadnout pedagogický propadák pohádku ,, Smolíček Pacholíček „

Jitka Polanská
Editor

Ale no tak :)

Michal
Host
Michal

Trochu jste zapomněl, že existuje něco jako nadsázka. Nesmíte brát všechno co píšou na internetu smrtelně vážně

Sayu
Host
Sayu

Pán to sice popsal moc krásně, ale je znát, že zdroje jsou pouze z filmů. :)
Žádný člověk, který četl knihy, by neřekl, že profesorka Trelawneyová si „zároveň udržela zbytky zdravého rozumu“. Naopak později poněkud propadla alkoholu. :)
Krásný den!

Jana Šebková
Host
Jana Šebková

Přesně tak. Hlavně opomněl profesorku McGonagallovou .

Martina
Host
Martina

Já bych se ráda dozvěděla něco o kouzelnické základní škole. Do Bradavic děti nastupují v jednácti letech. Kde se naučily např. číst a psát? Nebo se tyto věci učily doma?

Marcela
Host
Marcela

Ano nastupují v 11 a předtím chodí do normální mudlovské školy v případě děti mudlů či smíšených manželství, děti kde je matka i otec kouzelník tak tam
je učí rodičeče nebo domácí učitelé aspoň takto by to bylo logické, něco jako přechod ze prvního stupně na druhý

Lada
Host
Lada

Žádná kouzelnická základka nebyla. Děti z čistě kouzelnických rodin byly vyučovány doma – např. děti Weasleyových učila jejich matka, která byla ženou v domácnosti. U bohatších rodin typu Malfoyových předpokládám, že rodiče svým dětem zaplatili domácí učitele, pokud se jim nechtěli či nemohli věnovat sami. Děti, jejichž rodiče byli oba mudlové (viz Hermiona, ale např. i Harry, který byl vychováván mudlovskou rodinou) chodily na normální mudlovskou základku. Co se týče dětí ze smíšených manželství, tipuju, že jejich rodiče si zvolili některý ze dvou prve zmíněných postupů. Z čistě statistického hlediska bych rozhodně netvrdila, že všechny děti, které měly jednoho z… Číst vice »

Dagmar
Host
Dagmar

Ještě bych dodala, že profesor Lupin je navíc sám produktem úspěšné bradavické inkluze, kdy – !!!SPOILER ALLERT!!! jako žák – vlkodlak byl nucen část studia v době úplňku trávit v Chroptící chýši. Nebezpečný experiment, který si vzal na svá bedra Brumbál, se však evidentně podařil. Kéž by byla takhle úspěšná i naše inkluze :D.

Václav
Host
Václav

Jeho „inkluze“ spočívala ve včlenění žáka, jehož indispozice spočívala pouze a výhradně v neschopnosti účastnit se v některých dnech společné výuky. Po všech ostatních stránkách byl v pořádku a mohl tedy snadno těch pár vynechaných dní za pomoci učitelského sboru dohnat.

Naše inkluze spočívá ve včleňování žáků s indispozicemi, které jim soustavně a systematicky brání podávat takové studijní výkony, jaké se očekávají od zdravé populace.

Je to jenom ve mně, nebo v tom i někdo jiný vidí zcela zásadní rozdíl?

Alžběta
Host
Alžběta

Svět Harryho Pottera miluji, ale vždy mě hrozně štval fakt, že na školu nastupují v 11 letech a v tu chvíli přestává jakákoliv výuka základních znalostí :-D. Vím, že Voldemorta dějepisnými fakty nebo aritmetikou asi nepřemůžete, ale co třeba rozvoj dovedností, které přicházejí v pubertě a adolescenci :-D. Vždycky jsem si říkala, jaký bordel na Ministerstvu kouzel musí být…

Jel
Host
Jel

V knihách se často objevuje, že žáci Bradavic mají hodně domácích úkolů, pravděpodobně i projektů. Jo, rovnice o dvou neznámých asi počítat nemusejí, ale upřímně si neumím vybavit, k čemu by jim to taky bylo. Zato hodně pracují se zdroji z knihovny a s odbornou literaturou. Předmětů mají podle knih dost a dost, v posledních ročnících i volitelné, které se týkají třeba mudlovských technologií nebo historie… Rowlingová asi matematiku neměla ráda. Ale vzhledem k tomu, že na počty mají ve světě HP Skřety, to asi kouzelníci neřeší :D

Jana Šebková
Host
Jana Šebková

Tak ono by se dalo říct, že například takové lektvary jsou vlastně chemie a těchto podobnosti by se našlo více. Do 11 let chodí buď do mudlovské školy, nebo se vzdělávájí doma. Číst, psát a počítat se naučí do té doby. Vzhledem k tomu, že banku vedou skřeti asi kouzelníci nepotřebují žádné složité počty. Na to co potřebují, bude pravděpodobně vždy existovat nějaké kouzlo. Učí se zkrátka to, co potřebují pro svůj budoucí život :-) .

Iva
Host
Iva

Článek jsem dočetla až do samotného konce se vzrůstajícím podivem nad… Takže k článku… Chybí mi zde taková maličkost, nač pan autor stonal? Snad by se pak dalo omluvit toto „plodné“ dílo. Jsem zklamaná. Špatná a černá pedagogika – učí-li na základních školách vzdělaní lidé bez fantazie.

Hanka
Host
Hanka

Tak pod toto se podepisuji. Fantazie toho.pána ho zřejmě s řevem opustila v pěti letech…a jako učitelka bych ráda dodala,že bych moc chtěla jeho starosti

Jitka Polanská
Editor

Co vám na tom tak vadí? A taky by mě zajímalo, proč je tento článek důkazem nedostatku fantazie a proč zahlížíte na někoho, protože nemá dost velké starosti. To je pro mě k zamyšlení. Že si někdo sedne, aby napsal nesouhlasný komentář na něco tak nevinného, a snaží se autora zesměšnit. Takto ten lepší svět nevybudujeme, přátelé.

Petr
Host
Petr

Souhlasím, je to k zamýšlení. Že si někdo sedne a napíše nesouhlasný komentář, viďte :-)

Jitka Polanská
Editor

Ja to mam v popisu prace, aby debata nedegenerovala.

Daniel Pražák
Host
Daniel Pražák

Krásný den, autor stonal se zlomeninou lícní kosti, kvůli které měsíc mohl pozřít jenom tekutou stravu a každý pohyb čelisti mu způsoboval silnou bolest. Snad to omluví to, že se při této léčbě díval na filmy, četl knížky a dovolil si propojit svět pohádek a didaktických pouček. Za konstruktivní kritiku každopádně díky. Starosti se zlomenou “půlkou obličeje” bych opravdu nikomu nepřál a předpokládám, že autorka tohoto komentáře psala v nadsázce, stejně jako já psal v nadsázce původní facebookový status. Mějte hezké dny.

Sumo64
Host
Sumo64

Rivalita je dobrý hnací motor. Nesmí se ovšem zvrhnout v nenávist. Jinak to ale bez ní nejde. Tedy, školu dokončit lze, ale být po ní použitelnější a odolnější než předtím, to bez rivality nelze.

Eva
Host
Eva

Je vidět, že mladý kantor pracuje i v době, kdy by měl odpočívat a nabírat síly do další práce. Udělal si určitě dobrou SWOT analýzu pro svou práci a všechny nové nápady ve své práci efektivně využije. To pak budou odměny. Zlehčuji toto téma proto, protože, já když jsem opravdu onemocněla, tak jsem byla ráda, že dva dny nikoho nevidím a že se z toho všeho můžu vyspat. Jinak rýmy, nachlazení a podobně nebyly nemoci, muselo se pracovat. Jinak fantazijní svět školy zvládl perfektně můj syn i v Angličtině, já jsem jejich čáry máry nějak nebrala. Ale asi to dětem… Číst vice »

Jitka Polanská
Editor

To ale není dobré chodit pracovat třeba s nakažlivou virózou, je určitě lepší poležet si a koukat při tom na filmy. Kéž by všichni zpomalili. :-)

Eva
Host
Eva

To máte pravdu, to jsem říkala manželovi taky, já ty děti nemůžu zavřít do šuplíku jako ty papíry. Asi jsem neměla tolik odvahy, abych chodila marodit třeba v měsíci dvakrát, jako moje kolegyně, která už by se dalo říct, že to má nacvičené. Ale to je taky v člověku. A v situacích. Ale nestěžuju si, já jsem tu práci dělala ráda. A bohudík jsem zase tak často nemarodila. Pamatuju si na jednu chřipku se 40 stupňovou horečkou a to mi ještě kolegyně nevěřila, až po neschopence. Takže jsem pak ležela a spala a spala.

Václav_
Host
Václav_

J.K.Rowlingová by na to řekla, že ještě lepší je ležet a číst knížky.

Článek vznikl na základě sledování filmů, odkazem paní Rowlingové přitom měl být návrat ke knížkám.

Václav_
Host
Václav_

Rozebírání systému výuky na fiktivní škole, která je od základního kamene po poslední učebnici vybájená, mohl být vítaný námět na odlehčený až rozverný aprílový článek. Autor třeba mohl čtenáři ukázat, jak si představuje podporu, poskytovanou učitelům obrany proti černé magii, kteří na rozdíl od nás, mudlů, nečelí profesnímu vyhoření, ale mají své vlastní problémy – jeden propůjčil své tělo černokněžníkovi, druhý je neschopný fintil, třetí zase vlkodlak, za čtvrtého se vydával obávaný smrtijed, pátou byla růžovoučká kočičková lady z ministerstva atd… Jak pěkně to mohlo fungovat, je vidět v opravdu vtipné pasáži, kde autor se vší vážností popisuje, že dnešními… Číst vice »

Eva
Host
Eva

Pane Václave, velkou pravdu máte v tom, že knížky mají svoji hodnotu, protože člověku může při nich pracovat fantazie, představivost a taky emoce. Zrovna teď jsem se dostala ke kronikám našeho města a věřte, hltám stránku po stránce, a ještě k těmto kronikám je přiřazena i fotografická dokumentace. Mám velikou možnost seznámit se s lidmi, které jsem v životě nemohla potkat, protože jsem ještě nespatřila světlo světa, ale také z lidmi, které jsem v životě potkala. Vděčím za to kronikáři, který vlastnoručně krasopisem zaznamenal spoustu událostí, které se odehrály také v mém životě. Mimo jiné také o školství, statistiky o… Číst vice »

Václav_
Host
Václav_

Filmy nejsou jen nevítanou a nevyhnutelnou součástí moderního života. Autor tohoto článku je ale živoucím důkazem toho, jak moc jsou filmy, založené na knižních předlohách, především vizuálními představeními pro ty diváky, kteří znají předlohu. A zrovna filmová verze Harryho Pottera je nejen po té vizuální stránce velmi povedená. Říkáte, že všechno je převálcované technikou a že děti na knížky nemají čas. Podle STEM/MARK strávily loni zcela dobrovolně 4 miliony Čechů průměrně dvě a půl hodiny denně zcela neproduktivním sezením u facebooku. Kolik knih by všichni ti lidé stihli za rok přečíst, kdyby jen polovinu tohoto času věnovali čtení knih? V… Číst vice »

Eva
Host
Eva

To se autorce podařilo v plné míře, už jenom v tom když se objevila informace, že její knihy budou v prodeji přeložené do češtiny. Můj syn je musel mít a přelouskal je všechny a navíc dostal ještě jednu v angličtině a přelouskal se stejným zájmem. Já jsem k těm knížkám vztah nenalezla. Tak jako Nekonečný příběh jsem nedočetla. Já takový čtenář nejsem, ale vedla jsem k tomu svého syna, který ještě na střední škole dost četl. Po maturitě nastoupil na Informatiku a ta už mu sebrala jaksi vítr z plachet. Končil knížkami sci – fi, kterým já už vůbec nerozumím.… Číst vice »

Václav_
Host
Václav_

Není třeba být velký čtenář, číst jednu knihu za druhou nebo tomu snad věnovat celý svůj volný čas. Rowlingová jen dobře vyhmátla, že když lidi nečtou už od svého dětství, ochudí se tím na celý život. A tím, že dokázala stvořit úspěšnou sérii knih, které mají čím oslovit nejen děti, ale i náctileté a dospělé, se této výzvě postavila se ctí.

A pak přijde nějaký pan Pražák, a začne kritizovat fiktivní reálie příběhu, který se odvíjí na několika tisících stranách, protože po shlédnutí silně osekané filmové verze dospěl k závěru, že zbytek z těch tisíců stran k pochopení kritizovaných reálií nepotřebuje…

Lada
Host
Lada

Je to už nějaký ten pátek, co jsem ty knihy četla, přesto si nevybavuju, že by Brumbál v době, kdy Harry Potter studoval v Bradavicích, vyučoval nějaký předmět, nebo třeba jenom suploval. (Např. za indisponovaného Lupina musel suplovat Snape.) Ano, Brumbál kdysi aktivně vyučoval přeměňování (ten samý předmět, který vyučovala prof. McGonagallová), ale kdysi dávno. V době, kdy se odehrává příběh Harryho Pottera, už opravdu neučil. Voldemort byl znovuvzkříšen až na konci 4. knihy, do té doby Voldemorta ani Smrtijedy Brumbál rozhodně aktivně nepronásledoval (nebo tomu aspoň v knihách nic nenasvědčovalo). Taky jsem si vždycky říkala, co vlastně celou tu… Číst vice »

Václav
Host
Václav

1) to, že neučil v době, kdy do Bradavic nastoupil Harry, nic neznamená a nedokazuje… už od první knihy je známo, že jako jeden z mála věřil, že Voldemort žije a snažil se ho najít a bránit mu v znovuzískání fyzického těla a tedy i bývalé moci, což je mimochodem příběh prvního dílu a dějová linie Brumbálovy účasti na příběhu od prvního do šestého dílu, takže opravdu nechápu, jak jste to mohla minout 2) aktivně pronásledoval i smrtijedy – pomáhal bystrozorům některé z nich ulovit a předsedal soudům s nimi, v knihách je to popsáno či různě zmíněco a ve… Číst vice »

Evžena
Host
Evžena

Nezvládání krizového managementu je vidět. Kromě toho si ředitel Bradavické školy A. Brumbál někdy neuměl vybrat učitele. Příkladem je profesor Lockhart, šašek, který se chvástá, naparuje jako páv, neustále mluví jen o sobě a studenty nic nenaučí. Pokud by se jednalo o historii, nic se neděje, historii si lze přečíst, obranu proti černé magii už ne, tam je důležitá praxe. A v té profesor Lockhart očividně pokulhává. Jen žvaní a vytahuje se. Umí však výborně řečnit, to mu pomohlo ke slávě. Jeho předchůdce, profesor Quirell, ovládaný Lordem Voldemordem také studenty nic nenaučil. A to jen proto, že Lord Voldemord nechtěl… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Není od věci se na ten příběh dívat kriticky. Ale pokud chcete kritizovat Brumbálův výběr učitelů, bylo by jistě na místě oddělovat to, co o nich mohl vědět před jejich přijetím, a to, co na ně prasklo až následně.

Nebo si opravdu myslíte, že by přijal Quirrela, i kdyby věděl, že má v sobě Voldemorta? Nebo Lockharta, kdyby o něm věděl, že je to podvodník využívající paměťová kouzla pro přisvojování cizích úspěchů?

Lada
Host
Lada

No třeba u takového Lockharta to vědět mohl, vždyť to byla známá osoba, věčně byl na stránkách novin atd. Stačilo si přečíst v novinách pár rozhovorů s ním a hned by si udělal úsudek o jeho charakteru. A i kdyby ne, krátký osobní pohovor s kandidátem před jeho přijetím na post profesora by zrovna u Lockharta musel odhalit jeho pravou povahu raz dva. Vždyť u něj bylo zřejmé, že je to jen do sebe zahleděný tlučhuba, sotva otevřel pusu. A Quirrela Brumbál osobně znal z dřívějška, protože předtím učil v Bradavicích jiný předmět. Quirrel nebyl zrovna fajn člověk už předtím,… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Dodržuji….

Václav
Host
Václav

Quirrell cestoval po světě a na svých cestách posbíral hromadu zkušeností s černou magií. Možná nebyl fajn člověk, ale to ve srovnání s jeho praxí v oboru jen těžko obstojí jako argument proč ho nebrat. Lockhartovu namyšlenost stejně jako u spousty lidí v reálném světě mohl Brumbál připsat jeho úspěchům. Spousta lidí takto zpychne. Skromnost ani není životně důležitým požadavkem na výkon učitelské profese. Lockhart navíc dokázal oblbnout celý kouzelnický svět, ne jen jednoho starého muže, který by pouhým pohovorem nic nezjistil, a praktickou ukázku nebylo třeba žádat u osobnosti, které si za její domnělé úspěchy cenil celý svět. Stejně,… Číst vice »

Lada
Host
Lada

Ty Lockhartovy knihy, to nebyla žádná odborná literatura, ale beletrie. To je jako angažovat autora populárních krimi knih, aby vyučoval kriminalistiku, pouze na základě toho, že jeho knihy mají velký úspěch u čtenářů, ačkoli o skutečné práci kriminalistů ten spisovatel nic neví.

Václav
Host
Václav

Lockhartovy knihy nebyly beletrie, ale autobiografie (!), a dokázal s nimi ošálit celý kouzelnický svět… VŠICHNI kouzelníci měli Lockharta za slovo vzatého odborníka a hrdinu, takže to z pozice ředitele školy bylo spíš jako angažovat válečného veterána ověšeného vyznamenáními do role velitele domobrany…

Václav
Host
Václav

Nevadí mi, když někdo kritizuje knihy, které jsem si oblíbil. Nechápu ale uvažování lidí, kteří kritizují něco, s čím se neobtěžují ani seznámit. Kdybych já chtěl něco kritizovat, chtěl bych, aby moje kritika stála za to. Aby byla věcná a cílená, a aby ji nemohl rozcupovat každý, kdo se na ni podívá.

Martin
Host
Martin

Vetší bullshit jsem jako fanoušek HP nečetl :) Autor evidentně nečetl ani jednu knihu a půlku filmů prospal

Václav
Host
Václav

Souhlas. A jak je vidět, každé zboží má svého kupce – davy přikyvujících, kteří HP také nečetli. :-) Zde šlo redakci očividně o téma, které přitáhne na všudypřítomné PPC reklamy, a ne o novinářské kvality. ;-)

Daniel Pražák
Host
Daniel Pražák

Autor vyrůstal na HP, text vznikl před rokem jako fb status pro radost. Díky za zpětnou vazbu ✌️

Václav
Host
Václav

Nevím, proč pořád opakujete, že jste na HP vyrůstal a původně to napsal na fb pro radost. To je sice hezké, ale faktické chyby to z článku neodstraní.

BTW nemohl jsem si nevšimnout, že o sobě neustále referujete ve třetí osobě. To je nějaké duchovní cvičení v rámci anger managementu, nebo se jen snažíte držet si mentální odstup od lidí, se kterými komunikujete?

Jana
Host
Jana

Pane Václave ne, to je ochrana proti ČM.

Jana
Host
Jana

Koukám, partička fanoušků HP z Plzně, že by rodinná sešlost. Tak to jsem zde správně ;-)