Škola bez mobilů? Francie zavede plošný zákaz i o přestávkách a jak to řeší v jiných zemích

Francouzský deník Le Monde se podíval, jak se k mobilům ve škole staví v New Yorku, Itálii, Bavorsku a Kanadě a srovnává to s Francií, která chce zavést  jejich zákaz i o přestávkách. Ten je zatím platný málokde. V německém Bavorsku ho mají, ale bouří se proti tomu žáci, rodiče – i učitelé.

New Yorku byly mobily ve škole zakázané zhruba deset let a mohl za to starosta Michael Bloomberg. Důvodem byla údajně snaha zlepšit studentům soustředění a zamezit podvádění u zkoušek. V roce 2015 ale experimentu učinili přítrž rodiče, které znepokojovalo, že nemohou s potomky přes den navázat spojení. V období mobilové prohibice parkovaly před některými školami phone-trucks, auta, ve kterých žáci svůj mobil mohli odložit za dolar na den. Od roku 2015 o tom, jak to s mobily ve škole bude, rozhoduje škola sama.

Bavorsku je mobil ve škole také plošně zakázaný od roku 2006, ale v listopadu se proti tomu vzbouřila regionální studentská rada a požaduje, aby si školy mohly určovat pravidla samy. Učitelé a rodiče jsou s nimi více méně zajedno a konzervativní bavorská vláda zůstala ve svém rozhodnutí bez velké podpory. Jedno lyceum již dokonce zákaz překročilo a jeho studenti mohou mobil používat o polední přestávce. Německý ministr pro informatiku bavorský zákaz ironicky komentuje: „Nemůžeme přece na školy vyvěsit nápis: Skutečnému životu vstup zakázán!“

Itálii jsou mobily zakázané během vyučování, a to ministerskou vyhláškou z roku 2007. To se ale asi brzo změní. Současná ministryně školství Valeria Fedeli se nechala slyšet, že „není možné nadále oddělovat mimoškolní a školní svět studentů“, pročež mobily by se měly používat ve výuce. Podle ní než nechat děti s mobily o samotě a ve škole se tvářit, že nejsou, je lepší, když je světem internetu provádí i kvalifikovaný učitel, kromě rodiče. Navíc děti během hodiny mobil používají, i když tajně, pod lavicí.

V Kanadě šli opačným směrem, aby pak ale nakonec došli tam kam ostatní. Od roku 2012 v kanadských školách programově zavádějí výuku za pomocí vlastních přístrojů, která má již i svůj název BYOD (bring your own device neboli přines si svůj vlastní přístroj). Čelí ovšem stejným problémům jako všechny školy, do kterých chodí děti vybavené mobily: děti mobily rozptylují. Je tedy známo, že alespoň jedna ze škol už udělala krok zpět a mobily v hodině zakázala, protože děti nedávaly pozor a navíc ještě natáčely na video učitele, kterým se to vůbec nelíbilo.

2

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
22AAJindra Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší
Jindra
Host
Jindra

Jsem „stará škola“, mobil do školy nepatří. Ostatně viz věta z článku „… čelí ovšem stejným problémům jako všechny školy, do kterých chodí děti vybavené mobily: děti mobily rozptylují. Je tedy známo, že alespoň jedna ze škol už udělala krok zpět a mobily v hodině zakázala, protože děti nedávaly pozor“.
Věřím na značnou škodlivost elektrosmogu, takže ani mobily, ani wifiny.
Jindra

22AA
Host
22AA

Nesmysl! Proč zákaz mobilů a jak to je s autismem se o tom neví jak to je. Hlavně že jak je tento zákon tak většina autistů spáchají kvůli tomu sebevraždu jenom kvůli přístroji. Pak se nedivim že hřbitovy a nemocnice mají plné ruce práce. Nedivim se jim že bude se volit jiný prezident a toto celé zrušin jen kvůli postižení 3 stupně nebo vyšší. Pak z demolují děti byt,třídu a museli bi to rodiče všechno zaplatit. Nejradši zvolit jiného prezidenta,vyhodit ho protože nechá zabíjet děti tím že si sami zabijou a pak až bude jiný prezident tak ještě povolit mobily… Číst vice »