Učitelé učí jiné předměty, než vystudovali, a vadí jim to. Aprobace ale na základní škole není tak důležitá, míní ředitel

Jak může někdo, kdo vystudoval přírodopis, učit zeměpis, jak může nečeštinář učit češtinu? Tahle rozšířená praxe v českých školách vypadá z pohledu laika jako velká nouze a stěžují si na ni i mnozí učitelé. Podle Jaroslava Jiráska, ředitele základní školy K.V.Raise v Lázních Bělohrad, je ale problém v samotné specializaci. „Systém přípravy učitelů vystavěný na aprobacích produkuje izolované rádoby odborníky, nikoli učitelské osobnosti,“ říká.

Jaroslav Jirásko

Mnoho učitelů učí mimo takzvanou aprobaci neboli učí jiný předmět, než na který je připravovali ve škole. Někteří to těžce nesou, vy říkáte, že to nevadí. Proč?
Tento názor prezentuji především za základní školy. Vezmeme-li v úvahu skutečnost, že cílem vzdělávání podle Rámcového vzdělávacího programu je rozvíjení žákových kompetencí v co nejširší možné míře a takzvané “učivo“ – nebo chcete-li vědomosti –  jsou prostředkem k těmto vzdělávacím cílům, tak pro učitele jsou jednoznačně nejdůležitější jeho kompetence vzdělávat žáka. Teprve na druhé příčce jsou učitelovy znalosti. Jinak řečeno, informace mají hodnotu teprve tehdy, když se s nimi kompetentně pracuje.

Dvojaprobovanost vede k produkci izolovaných rádoby odborníků, kteří jsou z fakult (de)formovaní právě jen pro tyto dva obory. Aprobace jsou v podstatě setrvačným momentem pedagogických fakult, které nereagovaly na vývoj školské legislativy, ta ani pojem aprobace nezná. Od roku 2005 stanovuje jako povinné vzdělávací obory. Takzvané předměty jsou de facto variabilní, nepovinné. Každá škola se rozhoduje pro jejich obsah i název.

Propojování předmětů a projektové učení ale také vyžaduje určité znalosti daných témat…
Pochopitelně. Projektově učit je náročné na přípravu a čím širší „vědomostní“ záběr učitel má, tím kvalitněji je schopen jednotlivé obory propojovat. Ale projekty jsou také ideální příležitostí pro to, aby se učitel „učil“ společně se svými žáky. Moment překvapení, objevení něčeho nového může být obohacením a radostí pro všechny, tedy i pro učitele.

Podle vás tedy nemusí mít učitel znalostní základ?
To neříkám. Jen nepanuje shoda na tom, co vlastně patří mezi důležité znalosti, a co už je zbytečné. Pokud má učitel vědomosti jen ze svých aprobovaných předmětů a ty ostatní není schopen na základní škole učit, ptám se, kde je chyba. Uvedu jako příklad dějepis. Na základní škole se dějiny učí (pominu-li vlastivědu na prvním stupni) v šestém až devátém ročníku, a to v každém ročníku 1-2 hodiny týdně. Na gymnáziích v prvním až čtvrtém ročníku 2 hodiny týdně. Když se budu držet hodně při zemi, žák, který se pak stane učitelem, absolvoval během základního a středního vzdělání kolem 500 hodin dějepisu. A to ten, který pak jde učit dějepis, ale i ten, který má aprobaci na fyziku. I fyzikář dějepis vystudoval ve větším rozsahu, než kolik hodin fyziky měl na vysoké škole. Chci tím říct, že pedagogické vzdělání má být hlavně nadstavbou, která ke znalostnímu základu studentů přidává zejména učitelské dovednosti, připravuje profesionály po didaktické a metodické stránce.

Chápu to dobře, že se to podle vás neděje?
Bohužel, a to z důvodu, že peďáky jsou skanzeny, které stále vidí znalostní a odborný základ jako pro učitele to nejdůležitější. Nehledě na to, že i v odborné přípravě by se jim taky dalo leccos vytknout, v každém případě to není správná priorita. Nabiflovaný polovědec ví ze svého oboru stejně jen zlomek. Pro učitele je daleko důležitější připravit se na celoživotní učení, než se učit znalosti. Vysoké školy by měly rozvíjet učitelské osobnosti, které mají důležité učitelské kompetence, jak o nich úžasně píše například profesor edukační psychologie Chris Kyriacou.

Jaké jsou tedy podle vás hlavní učitelské kompetence?
Schopnost plánování a přípravy hodiny, řízení hodiny, práce s klimatem ve třídě, udržení vnitřní motivace žáků, jejich sebereflexe a sebehodnocení. Pokud tohle učitel neumí, není dobrým učitelem, i kdyby odříkal teorii relativity tam a zpátky. Každý učitel by měl být také vzdělaný v oboru dětské psychologie, sociální a speciální pedagogiky a daleko více v didaktice a metodologii. Více než dvacet let také poukazujeme na nedostatek praxe na školách. Odezva žádná. Na žalostném stavu českého školství mají tak vysoké školy svůj velký podíl.

Proč vlastně učitelé učí mimo svůj obor, i když nechtějí?
V současné době je odklon od aprobací způsoben nedostatkem učitelů. Učitelé nejsou a když už se nějaký najde, málokdy pasuje přesně do potřeby školy. Je ale kvalifikovaný, tedy způsobilý učit. Samozřejmě se jedná především o dohodu vedení a učitele, ale znám už i „zoufalé“ ředitele, kteří z důvodu zabezpečení chodu školy předmět jednoduše přidělí z pozice šéfa. Mají odpovědnost. A učitelé by měli být flexibilní profesionálové.

Jaroslav Jirásko vystudoval VŠCHT. Má dvacet pět let praxe ve školství, z toho osmnáct jako ředitel. Nyní pracuje jako ředitel ZŠ K. V. Raise v Lázních Bělohrad.

83

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
11 Comment threads
72 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
TanaMirekDana K.LeaVáclav Šobr Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Jarek
Host
Jarek

Osobně si myslím, že na základní škole a to hlavně na prvních stupních to může oddučit každý průměrný dospělý. Stejně to většina učitelů jen předčítá z chytré knížky.

Solisbury
Host
Solisbury

Co je toto za chytráka? Rád bych ho poznal.

Kateřina
Host
Kateřina

Co byste potřeboval vědět? :D Děti nejen na prvním stupni se učí texty doslova, aniž by rozuměly kontextu. Manžel opravoval našim dětem zápisy z prvouky, protože tam byly faktické chyby, které jim nadiktovala učitelka. Já jim zase, po 14ti dnech braní „nové“ látky ve škole, musím doma vysvětlovat, o co jde a proč to tak je (matika, čeština). Ze školy to opravdu nepoberou. Pro upřesnění, nejsou jediní ze svých tříd, tak to prostě je. Už několikrát se mě naše děti ptaly, kdy půjdu učit k nim do školy, že jim to umím vysvětlit mnohem lépe. Na paní učitelky se nezlobím,… Číst vice »

Jaroslav Jirásko
Host
Jaroslav Jirásko

Osobnost učitele není důležitá jen na prvním stupni, ale daleko více na stupni druhém. A o různých osobnostech (a o různé kvalitě) to ve školách je. Místo, aby rodiče požadovali ze svých daní kvalitní učitele pro své děti, dožadují se aprobovaných předavačů encyklopedických znalostí a řeší, jestli má učitel žádnou, jednu, nebo dvě VŠ. Na titulech pramálo záleží….kvalita učitele spočívá v úplně něčem jiném.

Kateřina
Host
Kateřina

Souhlasím, znalosti a dovednosti jsou důležité. Bohužel nikde není psáno, že člověk s titulem je umí správně používat a stává se tak vhodnějším adeptem na vzdělávání nejen dětí, ale i dospělých.

Václav Šobr
Host
Václav Šobr

„Ale projekty jsou také ideální příležitostí pro to, aby se učitel „učil“ společně se svými žáky.“

je typický příklad zbytečné činnosti – objevovat co už jednou bylo objeveno a vydávat to za úspěch je doslova definicií úpadku. Ještě navíc úpadku který si ignorant vnitřně přebarvuje aby se vyhl přiznání že je ignorant.

Oslavovat a mít z toho radost už je zcela perverzní.

Jaroslav Jirásko
Host
Jaroslav Jirásko

Václav Šobr : Cože ? Jak jinak chcete žáky vzdělávat, než tím, že něco objeví, vypátrají, přijdou si na to sami? Prosím, přečtěte si něco málo z psychologických knih o činnosti dětského mozku.

Adorna
Host
Adorna

Tohle osobně vymyslet! Dučit, oddučit, ale nadučí se ty děti něco?

Tana
Host
Tana

Dobrý den, ano, ale s pedagogickým vzděláním. Učitelům chybí cit k dětem, přirozená autorita, kterou si musí získat….a zde jsme u toho, mohu učit cokoliv, ale s láskou a zájmem. Jinak je to jen UČITEL a ano, může to dělat kdokoliv. Když dítě nepřitáhnete od malého prcka k učení…už snad nikdy nebude mít rádo školu….a to je z praxe.

Dagmar
Host
Dagmar

Jinými slovy učitel je holka pro všechno – ještě by si po sobě mohl vytřít třídu a dětem občas něco přeprat, oni totiž žáci dost zapáchají.
Když ale máte plný úvazek a k tomu vám šoupnou 1-2 hod předmětu, který jste nikdy neučil, nemáte už čas připravit si hodinu tak, aby byla stejně kvalitní jako od oboráře – zajímavá fakta a souvislosti mezi nimi, třeba v tom dějepise, sebelepší metodika nenahradí. A nelze si ji vycucat z prstu, pokud nemám na čem stavět!

Václav
Host
Václav

V takto kvalifikovaných profesích (obzvláště v soukromém sektoru) bohužel zcela běžně platí, že vzdělání vysokou školou nekončí. Můžete se na to dívat tak, že jste „holka pro všechno“, nebo jako na investici.

Dagmar
Host
Dagmar

Školství ale není soukromý sektor, kde si headhunteři skutečné odborníky přetahují a hýčkají. Tady za tím vidím spíš křečovitou snahu ředitele přesvědčit rodiče a zřizovatele, že nemá patřičné pozice obsazené aprobovanými učiteli. Něco by mohl učit i školník a uklizečky – stačí, když budou mít rádi děti a naučí se pár didaktických her, ne?!

Václav
Host
Václav

Římský básník Martialis kdysi pronesl: „Bonus vir semper tiro“. Dobrý člověk se učí pořád. Motivy pana Jiráska a ostatních ředitelů nemohu hodnotit, ale učení i po škole by učitelům určitě neuškodilo. Minimálně v rozsahu, kterým by aktualizovali své vědomosti ve vlastním oboru.

Jaroslav Jirásko
Host
Jaroslav Jirásko

Dobrý večer, vážená a milá paní Dagmar, jste mě prokoukla až do morku kostí. Školníka jsem dnes naučil hrát Krvavé koleno a Cukr káva limonáda a postavil před děti, aby je edukoval v anglickém jazyce. Načež jsem se odebral napsati výše uvedený článek s cílem zastřít tu nekvalitu a přesvědčit rodiče a zřizovatele, že mám patřičné učitelské pozice obsazené neaprobovanými lidmi, jako je blbý školník a pitomé uklízečky. Je dobré, když je vše pod drobnohledem veřejnosti……

Václav
Host
Václav

Tak nádhernou ukázku nevyargumentované bagatelizace argumentů protistrany jsme tu ještě neměli. Děkuji, pane Jirásko, jste opravdovým přínosem pro zkvalitnění zdejších diskuzí. (sarkasmus)

Lea
Host
Lea

Paní učitelko,zrovna nedávno jsem četla,že pan školník pomáhá na jedné škole při pracovní výchově.Předvádí žákům žš např. jak si mají vyměnit nebo opravit duši na svém jízdním kole.Není to skvělé?

Václav
Host
Václav

výrok A) „I fyzikář dějepis vystudoval ve větším rozsahu, než kolik hodin fyziky měl na vysoké škole.“ výrok B) „žák, který se pak stane učitelem, absolvoval během základního a středního vzdělání kolem 500 hodin dějepisu“ To pan Jirásko vážně srovnává počty hodin na zš/sš s počty hodin na vš, aniž by vzal do úvahy, že na vš se počítá s tím, že samostudiem strávíte desetkrát více času, než na přednáškách, zatímco na zš/sš se má v hodině probrat prakticky všechno učivo? A že tomu budou odpovídat hodinové dotace? BTW, podle kreditového systému ECTS byste na vš získali za 500 hodin… Číst vice »

Anna-Marie
Host
Anna-Marie

Před časem jsem někde četla článek, že Británie hledá české (nejen, i třeba německé či polské) matematikáře a fyzikáře, protože jich má nedostatek. Možná by stačilo, kdyby jim pokrokoví čeští ředitelé vysvětlili, že aprobace je nesmysl a matiku či fyziku odučí kdokoli. Té nebohé zpátečnické zemi by to ušetřilo spoustu námahy.

Káča
Host
Káča

Oni je hledají i v Německu. Proč asi?

Václav
Host
Václav

„Schopnost plánování a přípravy hodiny, řízení hodiny, práce s klimatem ve třídě, udržení vnitřní motivace žáků, jejich sebereflexe a sebehodnocení. Pokud tohle učitel neumí, není dobrým učitelem, i kdyby odříkal teorii relativity tam a zpátky.“

Až na to, že kompetence žáků nerozvíjí učitel výkladem, ale žáci svou prací s informacemi, které nejdříve musí pochytit, aby s nimi mohli pracovat. Kompetence, byť jsou důležité, bez znalostního základu nerozvinete. To znamená, že znalosti jsou životně důležitou podmínkou rozvoje kompetencí a tedy důležitější. Takže ty „peďáky“ nejsou zas takové „skanzeny“…

Kateřina
Host
Kateřina

Dobrý učitel především MUSÍ umět předat látku dál žákům. Že někdo něco zná a ví, automaticky neznamená, že to umí ostatní naučit. Naučit v tomto případě znamená, nejen sdělit dané informace, ale především vysvětlit v kontextu, aby došlo k jejich základnímu pochopení ze strany žáků. Je krásné, když má učitel 20 let praxe v oboru, všechno ví, všechno zná, ale už 20 let se za ním táhnou nespokojení žáci, kteří nejsou schopni pobrat způsob přednášek daného kantora. Dle Vašeho tvrzení je chyba ve všech žácích a kantor je ten správný na svém místě, protože má znalosti. Škoda, že ani s… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Naše názory jsou stejné. Jen tu došlo ke zmatení pojmů, za což mohu já špatným vysvětlením, které hned napravím:

Tím, že žáci rozvíjí kompetence svou prací, jsem samozřejmě neměl na mysli, že si za nedostatečně rozvinuté kompetence mohou sami. Chtěl jsem tím říct, že kompetence jsou nepřenosné pomocí slov. Žák si může poslechnout kantorův výklad (a je samozřejmě žádoucí, aby takový výklad byl co nejkvalitnější), ale příslušnou kompetenci si vytvoří teprve vlastní praktickou zkušeností.

S tím, co říkáte, zcela souhlasím. Omlouvám se, že jsem se napoprvé nevyjádřil jasněji, snad jsem to teď vylepšil. ;-)

Kateřina
Host
Kateřina

já věděla, že se shodneme :) přeji pěkný den :)

Martina
Host
Martina

Podle logiky článku by se měl autor nechat v případě choroby nechat vyšetřit na veterině.

Káča
Host
Káča

Je smutné, že je autor ředitelem školy. Kdo jiný by měl vědět, jak je odbornost důležitá. Ač jsem sama absolventka vysoké školy a to velice výběrové, strach by mi nedovolil předstoupit před žáky a vyučovat je předmět, který nemám vystudovaný. Žáci jsou velice chytří a velice rychle poznají, že dostatečné znalosti v předmětu nemám. Nejsou již devadesátá léta, kdy angličtinu učila paní učitelka, která učila dosud ruský jazyk. Všichni věděli, že nic moc neumí, protože byla lekci před žáky. Působila trapně. Jak dnes si pamatuji, když jsem syna vozila na doučování z německého jazyka a ten opravoval chyby po paní… Číst vice »

Dagmar
Host
Dagmar

Nechtěla jsem to sem psát, abych nebyla osočena z osobní invektivy, mám stejný názor. Pokud by mé dítě chodilo do školy s takovým vedením, asi bych už hledala novou školu. A nechápu, slovy klasika, komu prospějete touto cílenou likvidací našeho školství.

Kateřina
Host
Kateřina

Školství bych přirovnala k porodu.. klasický, bezproblémový (ZŠ), celý může být veden sestrou. Komplikace, dohlíží lékař (SŠ nebo USO). Operace, vede a provádí lékař (VŠ). V případě ZŠ mě toto uspořádání opravdu neuráží. Jak už jsem psala jinde, naše děti mají zkušené a odborně vzdělané učitele, to ovšem nic nemění na tom, že jim ve finále doma nové učivo vysvětlujeme my, rodiče, absolutně nevzdělaní a nekompetentní :)

Jaroslav Jirásko
Host
Jaroslav Jirásko

Paní Kateřino, děkuji za Váš příspěvek. Mnozí zdejší diskutéři totiž předpokládají APROBACE = KVALITA (vysoká odbornost). Ono to je úplně jinak, pedagogická práce má tolik parametrů, že mnohdy ani deset vysokých škol z jednice dobrého učitele neudělá. Každý učitel je jedinečná osobnost a je důležité, aby učitel s dítětem souzněl. Nikdy se to nepodaří tak, jako rodičům se svým dítětem. Nezapomeňte, že největší vzdělání vaše děti získávají do vás, rodičů, ať máte aprobaci nebo ne. Tak držím palce….

Jaroslav Jirásko
Host
Jaroslav Jirásko

Dobrý večer, prosím, které velice výběrové VŠ jste absolventka ? Pokud mi to nechcete sdělovat, samozřejmě to respektuji. Jen by mě zajímalo, jestli je na území ČR – protože o takové zatím nevím.

Káča
Host
Káča

Ano, studium jsem neabsolvovala v ČR, myslím si, že na právnickou fakultu je obtížné se dostat i v ČR.

Anna
Host
Anna

Jako češtino-angličtinář, který za 5 let praxe učil taky hudební výchovu, přírodopis a občanku si snad můžu dovolit „kvalifikovaně“ nesouhlasit. Ano, odučila jsem to, ale skutečně jen odučila. Nechyběly mi faktické znalosti, chyběly mi dvě daleko důležitější věci: didaktické dovednosti a zkušenost. Didaktické procesy jsou specifické pro každý předmět a jako jazykář jsem zvláště s přírodopisem – ačkoliv k biologii mám velice vřelý vztah – bojovala neskutečně. Občanku jsem utáhla na své schopnost s dětmi diskutovat o braných tématech a na problémovém výkladu, ale jakmile přišla „znalostní“ témata, byla jsem ztracená. Hudebka? Rádoby pohoda, ale to, aby člověk uměl třídu… Číst vice »

Jaroslav Jirásko
Host
Jaroslav Jirásko

Dobrý večer, paní Anno, děkuji za fundovaný názor člověka z praxe. Za prvé samozřejmě nikde netvrdím, že „faktické znalosti nejsou potřeba, pedagog je pedagog, naučí cokoliv“. Věřím, že to necitujete mě, protože jsem to nikdy nikde neřekl, ale že se jedná o názor někoho jiného. Jen jedna připomínka. Uvádíte : ….“chyběly mi dvě daleko důležitější věci: didaktické dovednosti a zkušenost“. Otázka: tu zkušenost získáte s aprobací ? To asi ne, že ? Zkušenost a aprobace spolu přece vůbec nesouvisí. A k těm didaktickým dovednostem : „Každý učitel by měl být také vzdělaný v oboru dětské psychologie, sociální a speciální pedagogiky… Číst vice »

Eva
Host
Eva

Přečetla jsem všechny příspěvky se zájmem a respektem, protože jsem 40. Let učila na mateřině, ale poslední větě pana Jiráska rozumím dokonale. Všechno co bylo vyjmenováno, jsem dostala na střední pedagogické škole díky svým zlatým profesorům a teď si uvědomuji za co všechno jim vděčím. Moje práce mi byla i koníčkem a já na ni přes všechny problémy hrozně ráda vzpomínám. Děvčata mi umožňují že se můžu občas vrátit a podívat.

Anna
Host
Anna

Ano, větu o faktických znalostech jsem hodně nadsadila. Omlouvám se. Ale za zbytkem si stojím. Při 4-letém studiu jsem absolvovala nespočet náslechů a hodin praxe, ze kterých jsem v prvních letech praxe mohla čerpat. K tomu 6 semestrů didaktiky angličtiny a 4 semestry didaktiky češtiny a další (jako např. seminář o mediální výchově pro češtináře, čeština jako cizí jazyk, divadlo v angličtině a mnoho dalších). To všechno mi dalo dobrý základ do začátků. Samozřejmě, že jsem také měla obecnou/vývojovou a další psychologii dětí, pedagogiku, didaktiku a metodologii. Díky nim jsem patrně odučila ty další předměty tak, aby to nemohlo být… Číst vice »

Lea
Host
Lea

Mě zaujala Vaše poznámka -ovládat třídu od klavíru je fakt umění.Máte pravdu,kdo to nezkusil,o hodně přišel. Přemístit klavír většinou nelze,ale vemi pomůže umístit nad klavírem vhodně nakloněné zrcadlo. Vyzkoušeno.

Anna-Marie
Host
Anna-Marie

Víte, velmi se mi líbil například zdejší článek odkazující na diplomovou práci s průzkumem efektivity Hejného metody. Ne že by téma „rozsekla“, ale přinejmenším vnesla do diskuse osvěžující fakta místo popisu, jaký z ní má kdo dojem (zejména ti, co ji znají jen z doslechu). Byla bych hrozně ráda, kdyby u více zdejších témat byla možnost takovýchto odkazů, poukázání na nějaký skutečný hmatatelný výsledek, ne jen „myslím“, „domníváme se“, „jak je všem známo“ (např. „Systém přípravy učitelů vystavěný na aprobacích produkuje izolované rádoby odborníky“ – tvrdí kdo? Pan Jirásko, všeobecně se to ví, nebo jde o tvrdá data?). Nebyla by… Číst vice »

Dana K.
Host
Dana K.

K článku bych měla dvě moudra našich předků : 1) devatero řemesel, desátá bída a 2) kdo chce zapálit, musí sám hořet. Neboli chtít po učiteli, aby na druhém stupni KVALITNĚ učil něco, co učit nechce, a je v tom o dvě lekce pred žáky, je čiré zoufalství a už z principu výsledky nemůžou být srovnatelné s kolegou, který daný obor vystudoval pravděpodobně proto, že k němu má nějaký vztah. Na VŠ se podle mne jeho znalosti ze zakladky a střední propojí a získá tolik potřebný nadhled a souvislosti. Dodnes si pamatuji fyzikářku, které jsme dvakrát do měsíce opravovali vzorec… Číst vice »

Mirek
Host
Mirek

Zajímavé, léta platí odborná práce => potřeba odborníka. Ve školství ale asi chcete jít opačným směrem. Mám sice odučené jen tři roky, ale viděl jsem i na své práci ohromný rozdíl v hodinách které byly minimálně blízko mé aprobaci (Biologie – Dějepis) a těch, které byly zcela mimo. Didaktika obecná je skutečně jen obecná, nedává ty informace které potřebujete do konkrétní problémy spojené s daným předmětem (např. cizí jazyk). A jen tam mimochodem, když má někdo vystudovanou hudební výchovu, myslíte že stejně kvalitně odučí technickou mechaniku? Nebo povede dobře svářečský kurz? Pochybuju …