Jxd před nástupem do první třídy s dědečkem a babičkou v Jindřichově Hradci.

Škola mi něco dala, ale nejvíc mě obohatila až má manželství. Jak vzpomíná na školu novinář Jiří X. Doležal

Pravopis na základní, lásku k českému jazyku na střední, vědeckou metodu na vysoké. To se ve škole naučil  publicista Jiří X.  Doležal. „Největší utrpení byla angličtina,“ říká.

Šťastné roky nebo utrpení?
Rozhodně utrpení, vzhledem k tomu, že jsem polohluchý, mám extremní netalent na jazyky a musel jsem chodit na jazykovou školu. Takže od páté třídy byly mé školní dny plny trýznivého čekání na hodinu angličtiny, kde jsem vůbec nerozuměl kantorce a nebyl schopen správně vyslovit ani nejelementárnější anglická slovíčka (což trvá).

Šprt nebo lajdák?
No šprt, co nešprtá – já se na základní škole kromě marných pokusů učit se angličtině nikdy neučil, stačilo mi to, co mi řekli ve škole, a v přírodopise jsem měl privátně načteno hodně nad  školní standardy. Takže jsem (až na jazyky) měl velmi dobré známky – šprt – ale nějak učit se doma jsem začal až před maturitou.

Co vás škole bavilo/nebavilo?
Horor: angličtina, hudební výchova. Těžké: ruština. Nuda: matematika. Oblíbené: přírodopis.

Co nejužitečnějšího jste se ve škole naučil?
Na základní myslím kromě pravopisu vcelku nic, na střední lásce a porozumění českému jazyku, na vysoké vědecké metodě.

Kterou zkušenost považujete ve vašem životě za nejpřínosnější, ať už jste se to naučil ve škole nebo mimo ni?
Mou nejcennější životní zkušenost mi přinesla má dvě manželství. Tato zkušenost mi jasně ukázala, že se již nemám ženit potřetí.

Jiří X. Doležal je publicista, aktivista, fotograf, sběratel trilobitů a zastánce práv zvířat a legalizace užívání marihuany. Po základní škole šel na gymnázium a potom vystudoval psychologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. 

5

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
PavelRadek Malikpavel říhajan Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší
jan
Host
jan

jestli mu to dalo to nadání psaní, někdy až stupidních článků? no potěž pánbůh co se dělo v těch manželstvích

pavel říha
Host
pavel říha

honzíku, honzíku, tady novinář Jiří X.Doležal napsal, že má vysokou školu a co ty, čím se pochlubíš. Napiš něco o sobě dříve než se budeš né moc slušně do druhého strefovat.

Pavel
Host
Pavel

Vážený, jistě jste si už zjistil, že stupeň vzdělání téměř vůbec nezmění velikost inteligence. Chlubení se touto skutečností už také o něčem vypovídá. Pouhé konstatování by až tak nevadilo.

jan
Host
jan

takže dle tvé logiky, když má někdo vysokou může urážet , lhát překrucovat dané skutečnosti?

Radek Malik
Host
Radek Malik

Pavliku, Pavliku, to, že má JXD vysokou školu, z něj nadčlověka neudělá (obecně tohle chlubení moc nechápu-asi proto, že nemám VŠ). JXD se neslušně strefuje často, rád a ještě to považuje za svůj „intelektuální“ úspěch…pokud to ovšem dělá někdo jiný (v tomhle případě ještě slušně) a proti osobě JXD, tak je to podle tebe špatně ? Na druhou stranu JXD chápu, pokud by psal slušně, tak by jeho plky nečetl vůbec nikdo…takhle si svoje publikum najde. Články JXD nečtu, tenhle jsem si přečetl z důvodu, že možná odhalím, kde pramení a kde se rozvíjela jeho demagogie kavárenského populismu.