Marek Herman

Z platu učitele jsem si nemohl dovolit ani vzít své děti do bazénu, vzpomíná Marek Herman

Peníze, mentoři a kvalitní vzdělávání pro učitele. To jsou odpovědi známého lektora Marka Hermana na otázku, co chybí českým školám. Sám učil sedm let na gymnáziu v moravskoslezském Bílovci a odešel, když se dostal na hranici vyhoření.

„Šel jsem kolem šatny, tam se smála děcka a mně to vadilo. Tak jsem věděl, že je zle,“ popisuje, co předcházelo jeho rozhodnutí ze školy odejít.

Háčků bylo víc. Tak například finance. „Z platu učitele jsem si nemohl ani dovolit vzít své dcery do bazénu, vstup stál 115 korun.“

Sloupky Marka Hermana čtěte zde

Na učitelskou dráhu se navíc necítil dobře připraven. „Na pedagogické fakultě jsem měl takzvané vynikající studijní výsledky, měl jsem státnice z pedagogiky, z psychologie, ale nastoupil jsem do školy a s hrůzou jsem zjistil, že vůbec nevím, jak se učí. A byl jsem strašně naštvaný, že mi to na fakultě nikdo neřekl,“ vzpomíná.

Českým školám dále podle něj chybí mentoři. „Někdo, kdo umí učit, půjde k vám do třídy a dá vám zpětnou vazbu. Za sedm let na gymnáziu jsem neměl ani jednu supervizi. Teď přednáším na VŠE a tam naopak není jediná hodina, kde bych supervizi neměl. A tak to má být – nahoru se člověk dostane tahem, ne tlakem.“

Podívejte se na celý rozhovor z projektu LOLO třída:

Marek Herman vystudoval pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity. Poté učil sedm let na gymnáziu v Bílovci. V současné době pořádá přednášky na téma výchovy předškolních dětí, napsal knihu Najděte si svého marťana. Přednáší také na Univerzitě Palackého v Olomouci a na pražské VŠE. 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

285 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Kroha
Martin Kroha
1 rok před

A co taková uklízečka, prodavačka, dělník ti co, ti nemají ani pro děti na ten banán!

ucitellol
ucitellol
1 rok před

omg chudacek

Jarek
Jarek
1 rok před

Pěkná blbost, moje setřenice dělá učitelku na základce a ze svého platu si nechala postavit i barák. Mají nadprůměrné mzdy a přitom je jich většina nepoužitelných. Vážně nevím co by za těch pár hodin denně v práci a každý rok 3 měsíce dovolené chtěli. Jediné co pořád čtu jsou chudáci učitelé, chudáci doktoři, chudáci policajti. Ale ještě nikde jsem neviděl že by někdo napsal článek o dělnících, prodavačkách…. Ti, kteří jsou placení z našich daní se jen neustále litují a po těch co celý stát živí a mají platy nejnižší neštěkne ani pes.

Pavel
Pavel
1 rok před

Já bych učitelům a nejen jim přál vyšší mzdy, ale tohle je neskutečnej blábol. Nemohl vzít děti do bazénu?? Ví ten pán o tom, že po škole se pohybují i uklízečky, školníci a lidi co dělají kancelářské práce a ti mají mzdy výrazně nižší?? U uklízeček to může být i polovina… Učitelé mají cca 28 000.

jirka
jirka
1 rok před

je třeba jít na stavbu v zimě v létě práce dost, tam si vydělá ,,poctivý“ prachy za 240 hodin měsíčně…

Nika
Nika
1 rok před

Učitelé mají těžké zaměstnání a mělo by podle toho být u finančně oceněno- o tom žádná. V rodině máme několik učitelek a ani jedna z nich nemá finanční potíže- naopak, všechny mají vlastní dům se zahradou, jezdí pravidelně na zahraniční dovolené, děti navštěvují finančně náročné kroužky. A to učí na malých školách. Pokud pán z článku neměl peníze na vstup do bazénu, tak bych řekla, že není problém ve výši příjmu učitelů, ale asi sám nedisponuje finanční gramotností. Celkově bych řekla, že na tom učitele nejsou tak bídně jak neustále tvrdí. Stěžovat by si měly spíš zdravotní sestry- fyzicky i… Číst vice »

Mirek
Mirek
1 rok před

Tak vidím že je mnoho učitelů ale žádný nechce dělat za sociální dávku co jako učitel dostává. Ale v mnoha diskuzích je to priorita psát, nauč se česky, chtějí vychovávat a jejich děti jsou ty nejhorší. Řekněte mi proč tihle lide rádo by učitelé neumí počítat ale hrubky všem ostatním vyčítají? Když někdo chce jiné poučovat tak by mel umět víc než jen tu češtinu ale to ti hlupáci nechápou. Když napíšu kyno tak je to stále kino ale když napíšu 2+3=7 je to vždy špatně, ze češtináři. Proto diskuzní učitelé v mnoha případech děla jen ten kdo napíše dobře… Číst vice »

PetrM
PetrM
1 rok před

Pro lem s platy je ten,ze vsude maji lide malo,nejen ucitele. Prumerny plat je pro ucitele plne dostacujici,kdyz se vezme narocnost prace. 50 cisteho je uplne mimo realitu.

Stanada
Stanada
1 rok před

Učitel je dnes nejlíp placený státní zaměstnanec.

kulda
kulda
1 rok před

Je dokázáno, že dnešní mladí lidé po střední, mají znalosti jako my po osmičce,
V továrně na zvýšení mzdy- je třeba zvýšit produktivitu práce…
Ve školství to vlastně jak funguje, 1+1=2, a litery se taky nijak nezměnily, žeby trojčlenka,?
hezky den přeju….

Kateřina
Kateřina
1 rok před

Proč je pro učitele průměrná mzda málo? Opravdu se s 23 čistého nedá vyžít? Pokud jsou oba dva na škole – 46? Opravdu kantorům chybí peníze jako takové a nebo jim chybí ocenění, respekt a pochvala všeobecně? Jak to, že některým to přijde odpovídající a jiní brečí a pořád je vše špatně? Všem kantorům přeji, ať se mají dobře, protože pak se budou mít dobře i naše děti. Nicméně, pokud někdo nemá vztah k dětem/mládeži a učí, vyhoří stejně, ať bere 20 nebo 50. Jen s tou padesátkou vydrží možná o něco déle s větším vypětím sil. Jestli je to… Číst vice »

Jitka Polanská
Editor
1 rok před

Děkujeme všem, kteří se zapojili do zajímavé diskuze (de facto ji svými příspěvky udělali zajímavou) a chtěli bychom jen poprosit ty, kterým to trochu ujelo a porušili některé z pravidel (zejména „Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících“), aby další příspěvky stavěli na argumentech k tématu. Děkujeme.

Veronika
Veronika
1 rok před

Zajimave, ja jen z platu asistenta pedagoga si mohu dovolit vzit dítě i do kina jednou za mesic a nasetrit si neco bokem 😁pan ma asi vysoky zivotni styl. A to ma ucitel temer o 8000 vic nez asistent. Kde je chyba?

Marta
Marta
1 rok před

Není to jen o penězích, je to o tom, že si na učitele každý dovolí. Když nemáte prestiž a svobodu, chcete alespoň peníze. Délka dovolené – je to stejné jako s termínovaným vkladem. Když nemůžete svoje peníze kdykoliv vybrat, máte vyšší úrok. Učitelům určuje zaměstnavatel termín čerpání ze 100%. Je tedy fér, že z toho mají výhody. A práce to je nevděčná. Dítě ponocuje u PC a ve škole je ospalé, je často na mobilu. Doma je samo, baví se na PC. Utahaní rodiče se po pozdně-odpoledním návratu zvládnou jen zeptat na známky a když jsou špatné (jaké by jinak… Číst vice »

Jan
Jan
1 rok před

bohužel si učitelé nezaslouží respekt ani přidání platů a to jednoduše:podívejte na zdejší diskuzi a čtěte ty výblitky.A to je i jejich zásluha……….

Roman Závodný
Roman Závodný
1 rok před

Dobrý den,pracuji ve školství 15 let na pozici školníka.Plat opravdu katastrofa za to co dělám.Ale co je hrůza!Je plat uklízeček za tu dřinu mají cca 11500kč čistého!!Kde je problém????

Hana
Hana
1 rok před

Celý název rozhovoru je nešťastný a zavádějící, napadlo někoho zamyslet se nad dobou, o které autor mluví? Do školství nastupoval kolem začátku 90. let a tehdy byl plat na gymnáziu 3 – 4 tisíce Kč (vím z vlastní zkušenosti). Podobné titulky jen přilévají olej do ohně neustávajících diskuzí o učitelských platech a autor, který se mezilidskými vztahy zabývá v rámci své profese by se možná příště mohl zamyslet.

janadva
janadva
1 rok před

Kdybyste neryli do lavic kosočtverce, mohli jste brát onen královský plat, pracovat 4 hodiny denně, tedy i s přestávkami, mít samé prázdniny a volna……

van
van
1 rok před

Kvalitních učitelů je mizivé procento. Těch nekvalitních nadbytek. A právě ti řvou nejvíce, že vystudovali nejtěžší školu, mají nejnáročnější povolání a potřebují nejvíce peněz, za to flákání, které je jim umožněno.

Jana
Jana
1 rok před

Dobrý den, jsem učitelka, i můj manžel je učitel. S panem Hermanem souhlasím, i když třeba jeho boj proti školkám pro dvouleté děti nechápu. Začínajícím učitelům opravdu zoufale chybí mentoři. Na školách, pedagogických fakultách i jiných, odkud se chodí učit, nefugnuje příprava učitelů pro skutečnou praxi. Jen haldy teorie. Lidi jsou hozeni do vody – a teď plav. A bez jakékoliv zpětné vazby. Ani my lidi s delší praxí nemáme třeba vůbec tušení o tom, co vlastně a jak dělají naši nejbližší kolegové. Jinak k těm platům – věřte, že na baráky a zahraniční dovolené to fakt moc není, pokud… Číst vice »

Sam
Sam
1 rok před

My jsme brali děti v létě k rybníku, přehradě nebo k řece a v zimě se koupali ve vaně. Bude se ten pan učitel divit, že jsou místa, kam nemůžete vzít děti do bazénu, protože tam bazén není.

Lenka
Lenka
1 rok před

Nechápu jak někdo může lhát. Stačí se kouknout na tabulky platů učitelů. Dělala jsem ve školství .Učitel má přímou a nepřímou príci. Tudíž neoddělá ani 8 hodin přímé práce s nárokem na 30 minut přestávky jako ostatní manuálně pracující. V pátek po druhé hodině už nikoho ve škole nenajdete. Teda krom družinářek. A plat nejde pod 20 tisíc v čistem , volno a 40 dní dovolené. Kdo to má. Jen učitelky v mateřské škole, je jich málo a pracují na této pozici i lidi jen z vyučením a to v deváté platové třídě kde je základ přes 25 tisíc. Kde… Číst vice »

Adam
Adam
1 rok před

Drazí spoluobčané jakkoliv si vážím práce uklízečky, zedníka nebo pokladní tak vězte že učitel vlastně připravuje naše děti do života a aby to mohl správně dělat musel studovat (nevydělával) mnohem déle než absolvent SOU nebo podobného studia. Každý máme nějaké své starosti a trápení tak není vhodné porovnávat kdo je na tom hůř. To jak v poslední době daleko více chudne střdní vrstva (pracující) je přirozený vývoj toho co jsme si zvolili ve volbách. Kdo věří populistickým jednoduchým frázím musí poznat realitu na svém talíři. Pokud bude kdokoliv jiné profese chtít může nastoupit na studium doplnit si pedagogické vzdělání a… Číst vice »

Lucie Fialová
Editor
1 rok před

Dovolím si jednu věcnou poznámku, založenou na reálných datech: Čeští učitelé pobírají v průměru o třetinu méně peněz než jiní vysokoškoláci z veřejné sféry, jako například úředníci či policisté. A podobně jsme na tom v evropském srovnání: vzdělávací systém financujeme 3,8 procenta HDP, zatímco v zemích EU se průměr pohybuje okolo šesti procent.

Lenka
Lenka
1 rok před

Školství je největší problém téhle společnosti. Od vzdělání se odvíjí všechno ostatní. Učitele je třeba dobře platit ne proto, aby se měli lépe, ale aby profese učitele začala být atraktivní pro chytřejší lidi. To, že to demotivovaný učitel zabalí ve škole ve dvě odpoledne, není důvod (!) dávat učitelům méně peněz. Je to důsledek (!) toho, že jich dostávají málo. Pár nadšených enthusiastů, kteří to dělají s nadšením i za stávajích podmínek, to nezachrání.

Jidy
Jidy
1 rok před

Předpokládam, že zastupovat provozovatele hazardu je finančně výrazně výhodnější?:) Proč ne, ale možná by to bylo vhodné doplnit do medailonku…http://www.apkurs.cz/kontakty

Jidy
Jidy
1 rok před

Nemyslím že příspěvek porušil pravidla – jedná se o pracovní aktivity pana Hermana..http://www.apkurs.cz/kontakty. Osobně se těžko smiřují s kritikou školství a radami rodičum od zástupce hazardního průmyslu.

Stefi
Stefi
1 rok před

Pokud se mu nelíbí plat učitele, proč nejde pracovat do firmy v jedné z mnoha průmyslových zón v Moravskoslezském kraji? klidně může jít pracovat do třísměnného provozu na 12-hodinové směny za minimální mzdu…A pak ještě uvidí, jak si bude práce a platu učitele vážit…

Michal
Michal
1 rok před

Se dotyčnému vůbec nedivím, s tímto platem uživit rodinu je z říše snů..

Jan Nános
Jan Nános
11 měsíců před

Z těch canců, které pořád slyším je mně zle. Jací jsou učitelé chudáci? Takové platy nemá hromada lidí a k tomu benefitů, až je z toho na zvracení. Odučí si 20 hodin přímé vyučovací povinnosti, pak šmátrají po obchodech, prý samostudium, či jak se tomu říká. pche! Odborný supl, hned mají dvojnásobek za hodinu, potažmo, hodina = 45 minut, prázdniny, ICIC karty, sjednané práce domů. Ať drží ňafny, nebo ať táhnou za minimálku do fabriky na dvanáctky. Příplatky za třídnictví??? Tisíce za minimální činnost navíc. Jedno jim neberu, dnešní děcka jsou darebáci, legislativa na ně nemá páky a rodiče jsou… Číst vice »

285
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x