Asistent pedagoga – komu se má vlastně ve třídě věnovat a další věci, na kterých vázne inkluze

Asistent pedagoga – pozice v českých školách poměrně nová, ale nadmíru žádaná. Nedostatkem asistentů trpí školy napříč českou republikou. Proč tomu tak je a co by mohlo situaci zlepšit? „Začal bych od peněz, asistenti jsou extrémně špatně placení, a navíc jsou nuceni investovat do svého vzdělávání,“ říká programový ředitel společnosti EDUin Miroslav Hřebecký.

Proč je tak obtížné asistenta najít?
Jde o poměrně špatně placenou práci, na kterou je ovšem vyžadována odborná kvalifikace minimálně 120hodinového kurzu v ceně kolem 10 tisíc. Školy kurz zaplatit nesmí, musí si jí předem uhradit zájemce. Důležité je zdůraznit, že drtivá většina dětí má v posudku z poradny asistenta na 0,4 – 0,6 úvazku, takže málokdo z asistentů má celodenní práci. Je zaneprázdněný dopoledne, v té nejproduktivnější části dne, takže druhé zaměstnání se k tomu shání dost obtížně. Jestliže plat asistenta je za plný úvazek kolem 20 tisíc, v reálu se bavíme o 8-12 tisících hrubého. A to ještě ministerstvo letos část asistentů přeřadilo do nižších platových tříd, takže ve skutečnosti berou ještě o 1-1,5 tisíce méně.

Jak práce asistenta vlastně vypadá? Je k ruce dítěti, kterému byl přidělen?
To je velmi důležitá věc, v níž chybuje i nemalá část ředitelů škol: asistent pedagoga byl sice posudkem z pedagogicko-psychologické poradny určen konkrétnímu dítěti, ale v praxi by měl být asistentem pro všechny. Tak, aby se potřebnému diagnostikovanému dítěti mohl věnovat pedagog a zbytek dětí zatím pracoval podle učitelových pokynů s asistentem. Často je to zaměňováno za model, kdy asistent sedí výhradně s diagnostikovaným dítětem a stará se jen o něj. Toto je ovšem asistence osobní a ta je udělována spíše jen fyzicky handicapovaným žákům.

Více o tom, jak by měla být ideálně nastavena role asistentů pedagoga a na co naráží většina škol při realizaci účinných podpůrných opatření, v přiloženém videu:

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..