Američané dávají za pravdu svým chudým učitelům. Podle průzkumů by si většina zvedla daně, aby jim přidali na platech

V některých amerických státech jsou učitelské platy tak nízké, že aby učitelé zaplatili složenky, mívají nejen druhé, ale dokonce i třetí zaměstnání. A americká veřejnost si tuhle neutěšenou situaci uvědomuje, jak ukázaly tři nové průzkumy veřejného mínění. Podle nich by si většina Američanů i dobrovolně zvedla daně, jen aby učitelé dostali přidáno.  Učitelské protesty a stávky, které letos zažilo několik amerických států, nebyly tedy nadarmo. Systémového řešení ale zatím učitelé nedosáhli.

Letos v USA stávkovali lidé, které v ulicích s transparenty často nepotkáte: učitelé. Iniciativa nevzešla od odborů, vyrostla přímo z učitelské nespokojenosti s nízkými příjmy. Ač jim někteří kritici vyčítali, že stávky jsou pro učitelský stav nedůstojné, americká veřejnost je podpořila. Podle článku ve Washington Post s názvem Nové průzkumy zjistily, že většina amerických učitelů je špatně zaplacená – a mnozí Američané by si zvedli daně, aby to napravili se převážná část Američanů shodla na tom, že učitelé státních škol jsou na tom platově opravdu bídně a že by se to mělo změnit. Vyplývá to průzkumů, které si nechaly vypracovat list New York Times, tisková agentura The Associated Press a veřejnoprávní rozhlas NPR.

Podle výroční zprávy OECD z roku 2017, kterou článek rovněž cituje, je platová hladina amerických učitelů na šedesáti procentech profesionálů se srovnatelným vzděláním, kteří pracují v jiných oborech.

Kromě platů reklamovali učitelé států West Virginia, Oklahoma, Kentucky, Arizona, Colorado a North Carolina i podfinancování škol. Jde o státy spravované republikánskou stranou. Ale pro zvýšení daní byli v průzkumech i republikáni, i když v menší míře.

Noah Karvelis, učitel hudby a mluvčí učitelského hnutí v Arizoně, si domů nosí 30 000 dolarů ročně. Splácí při tom studentskou půjčku ve stejné výši, jak říká v jiném článku o protestu. To je jen o málo více než průměrný plat Američanů se základním vzděláním a méně než průměrný plat středoškoláka. Průměr příjmů všech Američanů činí kolem 45 000 dolarů za rok. Průměrný plat  vysokoškoláka je 66 000 dolarů.

Průměr příjmů všech Američanů činí kolem 45 000 dolarů za rok. Průměrný plat  vysokoškoláka je 66 000 dolarů.

Podle výsledků šetření New York Times, které realizovala online agentura SurveyMonkey, platy učitelů považuje za příliš nízké 71 % dotázaných, a dvě třetiny jsou pro jejich zvýšení i za cenu zvýšení daní. Z těch, kteří volí republikány, je to padesát šest procent.

V dalším průzkumu, který si objednal stát Severní Karolína (North Carolina) – jeden z těch, kde se stávkovalo – to dopadlo pro učitele ještě příznivěji: 85 procent obyvatel si myslí, že učitelé vydělávají nehorázně málo a voliči demokratů i republikánů by shodně přistoupili i na to, že sáhnou do vlastní kapsy. Pro zvýšení daní se vyslovila stejná část – 72 procent – z obou skupin.

Zákon, který by platové podmínky učitelů zlepšil, se zatím připravuje jen v Severní Karolíně. Na pár dalších místech dostali učitelé trochu přidáno. Nikde ale plně nedosáhli toho, co požadovali.

Nespokojení učitelé se možná budou znovu aktivizovat s příchodem nového školního roku. Během prázdnin je jejich stávkovací potenciál logicky velmi slabý. Ale může je zatím hřát pocit, že veřejnost není slepá a stojí za nimi.

2

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Vladimír KocourLea Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Lea
Host
Lea

Tak je fajn vědět,že někde se dokáží svých učitelů zastat.Názor naší laické veřejnosti se většinou přibližuje větě- „co by ještě chtěli,stejně mají pořád jen samé prázdniny…….“

Vladimír Kocour
Host
Vladimír Kocour

Nejbohatší stát světa – a učitelé nemají dost peněz, aby ze svého platu mohli žít? Co si o tom my, „hloupí východoevropané“ máme myslet? U nás mají učitelé také málo peněz, ale nestávkují.