Italové chtějí opět chodit do školy v sobotu

V Itálii se vždy chodilo do školy i v sobotu. V posledních letech ale začaly školy hromadně přecházet na pětitýdenní školní týden a čtyři pětiny z celkového počtu škol mají nyní v sobotu lavice prázdné. Mít dva dny volna místo jednoho je příjemná změna, proč tedy některé školy i studentské organizace začaly protestovat?

Dotklo se jich, že důvodem reorganizace nebyly ohledy na žáky nebo učitele a jejich komfort. Stlačení výuky do pěti dnů má čistě ekonomickou motivaci a prosazují ho provincie, které financují chod a údržbu školních zařízení. Ekonomická krize je naučila hledat úspory. Pětidenní týden místo šestidenního znamená tři sta tisíc až milion eur úspory za topení, vodu a elektřinu ročně.

Vzdělání nadevše
Mnohé studenty ale tohle čistě pragmatické uvažování nazlobilo. „Nejsme přece neužitečný náklad!“ ostře se proti trendu ohradili studenti v Janově nebo v Brescii, kde zablokovali dopravu. Rodiče i učitelé je v tom podpořili. A v jejich prospěch nakonec rozhodl i soudní verdikt. Na soud se obrátilo klasické gymnázium ze Savony v regionu Ligurie a ten 8.ledna loňského roku rozhodl, že škola má právo v rámci své autonomie rozhodovat, jak dlouhý týden si zvolí. Místní samospráva ji nemůže vnutit nouzová řešení. Rozsudek zajisté ovlivní postup dalších provincií a navrátí soboty do škol tam, kde si to vedení, rodiče a žáci budou přát.

Pětidenní týden místo šestidenního znamená tři sta tisíc až milion eur úspory za topení, vodu a elektřinu ročně.

Na prvním místě budou klasická gymnázia, která musela neúměrně mnoho těžkých předmětů vměstnat do pouhých pěti dnů, domnívá se Andrea Giacobbe z největší italské odborové organizace Cgil. V Neapoli střední školy zůstanou u pětidenního týdne právě s výjimkou klasických gymnázií.

Pětidenní školní týden ale komplikuje život i studentům středních technických škol. „Mnozí naši studenti přijíždějí do škol z údolí ve vnitrozemí,“ říká Gianpiero Alloisio z Agrárního institutu Marsano v ligurském Janově. „Když jsou předměty soustředěné do pouhých pěti dnů, pro přespolní to znamená vyjíždět z domu za tmy a za tmy se vracet. Příští rok se určitě vrátíme k výuce v sobotu.“

Kdo to zaplatí?
Ekonomický aspekt věci ale rozsudek ve prospěch soboty ve škole neřeší. Provinčním samosprávám, které se o infrastrukturu škol mají postarat, mají těžkou hlavu. Samospráva Janova se již nechala slyšet, že pokud školy budou otevřené i v sobotu, je schopná jim zajistit topení jen na čtyři měsíce v roce. „Školy nyní financujeme i prodejem nemovitosti v majetku města,“ říká radní Alfonso Gioia.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

6

 
3 Počet vláken diskuze
3 Počet reakcí v diskuzi
0 Počet odběratelů diskuze
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Největší vlákno komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
alžběta
alžběta

Genova?? Česky snad Janov, ne? Vraťte se na základku, paní Polanská!

Jarda
Jarda

Jaký to bude mít vliv na muslimské studenty?

Nicola
Nicola

Savona je v provincii Savona, Ligurie je region. A souhlasím, že skloňovat Genova vypadá divně, když máme pěkný český název Janov.