John Lennon se ve škole flákal a učitelům brnkal na nervy. Ale pak napsal slavnou píseň Happy Christmas

Dvacetdevětkrát po škole, za jeden školní rok. Záznam o těchto trestech pro žáka Johna Lennona, budoucího legendárního muzikanta a člena ansámblu The Beatles, se před třemi lety dražil ve slavné aukční síti Sotheby´s. Za jaké byl trestán přestupky? Nevychovanost nebo nedodržování předepsaného oblečení (nenosil školní čepici). Ale bylo toho víc: pozdní příchody, odmlouvání, rvačky – vše, na co si vzpomenete. John Lennon byl sígr a učitelům brnkal na nervy.

V září 1955, tedy ve svých patnácti letech, dostal John Lennon hned pět poznámek, jak píše agentura Reuters v souvislosti s dražbou záznamu těchto trestů v aukční síni Sotheby´s. Jednu za nedonesený domácí úkol, další za vyrušování v hodině. A to i po několikerém napomenutí. Další stížnosti učitelů se týkají Lennonova odmlouvání, hloupých poznámek a taškařic. Taky pozdních příchodů, rvaček se spolužáky nebo pošťuchování a samozřejmě sabotování výuky, o kterou tento žák projevoval minimální zájem. Snad až na tělocvik a hudební a vyýtvarnou výchovu, tam mu to i celkem šlo.

O rok starší Lennon dostal od svých učitelů tato hodnocení:

♥ Učitel francouzštiny: „Inteligentní chlapec, který by mohl dosahovat o mnoho lepších výsledků, kdyby se v hodině aspoň trochu soustředil.“
♥ Matikář: „Pokud bude pokračovat tímto stylem, špatně to s ním dopadne.“
♥ Učitel přírodních věd: „Nevyvíjí žádné úsilí. Nezapojuje své schopnosti.“
♥ Učitel náboženství: „Jeho chování ve třídě je velmi neuspokojivé.“
♥ Třídní: „Má příliš mnoho nesprávných ambicí a energii zapojuje na špatném místě.“

Co z toho vyplývá? John Lennon byl opravdu grázlík a učitelé to s ním měli těžké. Ale neměli pravdu v tom, že z něj nic nebude. Je dost dobře možné, že když se pak stal hvězdou a proslavil jejich Liverpool, byli na něj i pyšní.

Ani se nedostal na šikmou dráhu, jak mu předpovídali, i když „good guy“, správňák, se z něj stal postupně a spíš až v dospělosti. V jednom rozhovoru například přiznal, že jako mladý často bil a uzurpoval své přítelkyně. „Proto pořád mluvím o míru,“ říkal už po třicítce Lennon. „Často o lásce a míru mluví právě bývalí násilníci,“ míní a dodává, že na lásku a mír opravdu pevně věří.

Zde je Lennonovo přání šťastných a veselých Vánoc plných dobré vůle v podobě slavné písničky Happy Christmas z roku 1971. Napsal ji se svou ženou Yoko Ono v době, kdy se oba angažovali jako míroví aktivisté a zejména vystupovali proti válce ve Vietnamu. Píseň byla součástí alba Imagine – Představ si. Jejich zpěv tu doprovází dětský sbor.

Hezké svátky plné míru a radosti vám přejeme i my z Rodiče vítáni.

(procvičte si s dětmi angličtinu:-)

5

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
petrHostJitka PolanskáLea Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Lea
Host
Lea

Dík za navození vánoční atmosféry.Tu písničku mám opravdu ráda a velmi krásná je i v české verzi.A jinak se potvrzuje to,co je už velmi dávno známo.Mnoho budoucích velkých osobností v základním školství zrovna moc neexelovalo. Ale mě trochu zaujala i jiná věc.Na jeho škole zřejmě používali něco jako slovní hodnocení už v roce 1955.A u nás se s tím někteří nemohou smířit ani dnes

Jitka Polanská
Editor

To máte vlastně pravdu, dobrý postřeh.

Host
Host
Host

Slovni hodnoceni by asi melo vypadat jinak, nevite, co zvlada a nezvlada v jednotlivych predmetech. To co ctu, je hodnoceni cloveka jako osoby….

Lea
Host
Lea

To ano.Ale bylo to tak před sedmdesáti lety.Všechny začátky jsou těžké.

petr
Host
petr

Tak to často bývá, že geniální, nebo nějakým jiným způsobem výjimeční lidé jsou „grázlíci“, nebo aspoň pohledem většiny.