Greta Thunberg - foto Anna Tärnhuvud, Rolling Stone

„Kradete nám budoucnost!“ Dívka s nevinnou tváří apeluje na politiky, ať popoženou opatření proti změně klimatu. Nebo bude zle

Před pár měsíci jsme si v redakci naplánovali, že napíšeme o šestnáctileté Švédce Gretě Thunberg a její školní stávce. Apeluje na politické činitele, aby rychle přijali opatření, která zmírní globální oteplování, aby se k této hrozbě stavěli méně liknavě. Mezitím Greta jela promluvit na Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu a její protest se stal kolektivní akcí pod názvem Fridays for Future, Pátky pro budoucnost. Mladí po celém světě se k mladé (a postavou maličké) Švédce  přidávají a jejich počet roste. Dospělí nám kradou budoucnost, říká Greta a s ní ostatní protestující. 15.března chystají celosvětovou studentskou stávku, zapojí se i čeští středoškoláci a vysokoškoláci. Už ten článek nemůžeme odkládat.

Greta Thunberg začala stávkovat po loňských letních prázdninách. „Školní stávka pro klima,“ napsala na kartón a posadila se s ním před švédský parlament, což nezůstalo bez povšimnutí. Po nějaké době stávku omezila pouze na pátky, a i když její rodiče říkají, že učivo dohání poctivě o víkendu, mnohým lidem, učitelům zejména, se tato akce moc nelíbí. Nezpochybňují ani tak její důvody, ale děsí je stávka jako prostředek vymáhání změny. Stávka dětí.

Když ale nikdo jinak neposlouchá, nedá se nic dělat. Toto je postoj šestnáctileté Švédky, která dokáže s nevinným a klidným výrazem bez emocí říct, že dospělí ukradli mladé generaci budoucnost, a je tedy třeba protestovat a nevzdat to, dokud se něco nezmění. Proč chodit do školy, když možná žádné potom, na které škola připravuje, nebude?

Žádných konkrétních změn se Greta zatím nedočkala, ale v Davosu jí zatleskali a hlavně: ve 300 městech po celé světě se k ní přidávají další a další mladí lidé. Obzvlášť velké byly protesty v Belgii – tam na konci ledna vyšlo do ulici 30 000 studentů – nebo ve Švýcarsku. Ale konají se i v Ugandě nebo v Austrálii. 15.března se chystají demonstrace v padesáti zemích. Greta říká, že takový dopad si na začátku určitě představit nedokázala. „It´s crazy,“ říká svou skvělou angličtinou. Mluví vždy velmi klidně a precizně, každé slovo je k věci.

Podle posledních vědeckých zjištění se voda v oceánech otepluje o čtyřicet procent rychleji, než odhadovaly předchozí předpovědi. V říjnu začala kolovat zpráva o reálném riziku, že se teplota  během příštích dvanácti let globálně zvedne o více než 1,5 stupně Celsia oproti předindustriálnímu období. Dokonce se mluvilo o růstu o 3 stupně, který by měl katastrofální důsledky.

Greta a její rodiče žijí ekologicky, rodiče na její popud přestali létat letadlem (Greta jela do Davosu vlakem, trvalo jí to přes 30 hodin).

Mladá dívka má Aspergerův syndrom, což nepřímo se stávkou souvisí. Říká o sobě, že si vybrala tuto formu protestu, protože ladí k tomu, že není tak společenská jako jiní. Teď je ovšem v čele obrovského hnutí. Mluvit na veřejnosti umí skvěle.

Pozornost, která se na ni upírá, ji samozřejmě trochu vykolejuje, i proto, že se o ni otírá hodně haterů a posměváčků. Ale pokud tahle mediální pozornost, která mě zasahuje, znamená, že se bude psát o změně klimatu, je to pro mě ok, říká.

“Doufám, že za pět let se už klimatem zabývat nebudu,“ říká dále Greta, „protože to by znamenalo, že vše je v pořádku. Ale spíš si myslím, že budu, a se mnou hodně dalších lidí, protože v takové jsme situaci. Už teď vidíme ty důsledky, a za pět let je uvidíme ještě jasněji.“

I čeští studenti už se chystají za školu. V pátek 15. března se průvod bojovníků za klima, který se schází na facebookové stránce Fridays For Future Česká republika, vydá z Klárova na Malostranské náměstí.

Greta Thunberg jako malá, s mladší sestrou.

17

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
4 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Vladimír KocourEvaLucie FialováVáclavlea Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
lea
Host
lea

No,žít ekologicky ,je jistě chválihodné.Na tom by se jistě i děti mohly podílet. Proč ne.Je třeba je k tomu vést a vychovávat.Ale otázky klimatu tu řeší mnoho odborníků a panuje tolik názorů, že je těžké se v tom orientovat i pro dospělé,natož pro děti.

Václav
Host
Václav

Co je na otázce klimatu podle Vás tak těžké? Ekologie a boj o udržení klimatu musí začít u každého z nás – v naší peněžence a v naší popelnici – myšleno tak, že musíme změnit své návyky v tom, co nakupujeme, od jídla, přes elektroniku až po benzín, a v tom, čím zamořujeme přírodu. Dokud nezměníme tohle, bude v celosvětovém ničení přírody pořád příliš mnoho peněz a nadnárodních zájmů na to, aby se něco změnilo. Na pochopení tohoto nepotřebujete být expert. I Greta to chápe a to je jí teprve šestnáct. Gretin postoj je ve své přímočarosti milionkrát lepší, než… Číst vice »

lea
Host
lea

Ale s tím já naprosto souhlasím.Snad jsem to i napsala. Žít a chovat se ekologicky ,to by měl každý a je dobře,když se zapojují děti,nejen Greta.Tím,že to je složité ,jsem myslela třeba otázku globálního oteplování,na tom se stále nemohou shodnout ani odborníci

Václav
Host
Václav

Chci říct jen jedno. Lidé by se měli k přírodě chovat zodpovědně bez ohledu na to, co si myslí o globálních změnách klimatu. To, jestli tento problém existuje, nebo ne, je přitom úplně vedlejší a nekonečné debaty o tom slouží pouze lidem, kteří hledají výmluvu pro své nicnedělání.

Václav
Host
Václav

V šestnácti letech má víc rozumu, než drtivá většina lidí. A co je nejdůležitější – na rozdíl od většiny ostatních začala u sebe. To je velmi výjimečný a sympatický jev. Většina „kazatelů“ totiž pokrytecky káže ostatním vodu, aby sami pili víno. Není reálné věřit, že svou činností donutí největší znečišťovatele ovzduší a přírody obecně ke změně. Ale dělá maximum, co může udělat každý z nás jako jednotlivec – mění svět k lepšímu tím, že mění svůj vlastní přístup, a jde ostatním příkladem. Svět se totiž nikdy nezmění, pokud každý nezačneme u sebe. „Kázat“ ostatním je možná fajn pocit, ale k… Číst vice »

Lucie Fialová
Editor

Vidíte to, a podle nás ano. A pak je tu ještě celá oblast občanského vzdělávání…

Václav
Host
Václav

Paní Fialová, oceňuji, že se narozdíl od paní Polanské snažíte o co nejstručnější odpovědi, ale dost často v nich chybí jakýkoliv argument, na který by se dalo smysluplně reagovat. Chcete-li komunikovat takto, pak pro vás mám ještě kratší návrh – můžete rovnou mlčet a vyjde to nastejno. ;-)

Eva
Host
Eva

Je vidět, že zařazení environmentální výchovy do vzdělávání dětí přináší své ovoce. Příroda je něco, co potřebujeme všichni. Jen mi starší se už nějak smiřujeme s tím co je, ale mladí mají život před sebou a mají tu potřebu vnímat krásu přírody, protože ta umí nabízet a vyber si. Už jen střídání ročních období přináší radosti, a jak je poznat změny, které se za těch čtyřicet let odehrály. Rozdíl je v tom, že automobil, když se pokazí můžete nahradit jiným, dům můžete postavit i třikrát za život. Ale příroda, pokud ji zničíme a necháme vymírat živočišné druky, rostliny, které přináší… Číst vice »

Eva
Host
Eva

Jsem moc ráda, že jsem se nemýlila. Na internetu vyšla zpráva, že páteční stávku 2 500 studentů podpořilo našich 100 vědců zabývajících se otázkou klimatu. Doufám, že se připojí i učitelé, vždyť o tom je také výchova. Ty děti už nejsou děti, jsou to studenti a ti už chápou, proč je důležité mít zítra slunce nad hlavou, čerstvý vzduch a přírodu kolem sebe. Držím jim palce a nejen jim, ale všem mladým, kterým o něco jde.

Vladimír Kocour
Host
Vladimír Kocour

V 80. letech existovaly informace, že svět skončí v roce 2008, protože lidstvo ničí přírodu, a ničí ji tak, že v roce 2008 už ji zničí natolik, že tím zničí samo sebe. To samozřejmě děti jako Greta Thuberg nevědí, protože v 80. letech ještě nebyly na světě.

Eva
Host
Eva

Možná že se brzo dočká Grega toho, že se nebude muset být, že dostane žihadlo. Za to se bát bude, jestli ta jablka někdo opyluje. Ono už těch předpovědí bylo hodně. Naše generace taky říkala přežijeme rok 2000? Přežili jsme, ale ty následky vidíme. Vždycky jsme se báli velkého bláta, teď jsme rádi, že nám naprší. A nechtějte vidět tu naši řeku na které krásně hučel splav. Takže ono to třeba nějak dopadne. Poznají to naše děti.

Václav
Host
Václav

Koukám, že to nakonec se vší tou environmentální výchovou není až tak žhavé. Dívka sice vede plamenné řeči, ale sama se chová jak zvíře. Mrzí mě, že jsem se v ní tak spletl. Toho jednorázového bordela, který ona vyprodukovala během jediné cesty vlakem… tolik já „vyrobím“ asi tak za dva týdny a to ještě polovině z toho najdu nové využití. Fuj.

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/93856/ekologie-naruby-aneb-jak-skolacka-greta-zachranuje-klima-haldami-plastoveho-odpadu.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Eva
Host
Eva

Pane Václave, ona ten nepořádek udělala , ale už z věcí, které byly vyrobeny, tudíž s tím už nic nenadělá. Záleží teď na tom, jestli to opravdu roztřídila tak aby to bylo možné třeba recyklovat. Kdyby vezla skleněné nádobí, nebo třeba papír na potraviny, bylo by to stejné. Za to, že výrobci dávají potraviny do takových obalů, za to ona nemůže. Je to sice divné, že už tak mladá holka mluví na kongresech, ale není sama. je víc mladých, kteří nesouhlasí s tím, jak se mi starší chováme. Záleží, co se jim v životě postavilo do cesty a zkouší, jestli… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Ty věci byly vyrobeny, protože je po nich poptávka. Greta vytvořila poptávku, čímž používání těchto obalů finančně podpořila. Kdyby lidé odmítali kupovat zboží balené do nerecyklovatelných obalů, tak by výrobci takovéto obaly nepoužívali. Tak jako každý v její situaci, i ona nese svůj nesporný díl odpovědnosti.

To platí i pro architektonické úpravy měst. Lidé mají právo se zajímat a vyjadřovat své postoje k navrhovaným změnám. Ta úprava nevznikla ze dne na den, podle zákona jejímu schválení jistě předcházela lhůta na připomínkové řízení. Využila jste ji?

Ono je snadné říkat, že všechno špatné udělali ti okolo.

Václav
Host
Václav

Nikdo Gretě nebránil koupit si třeba nějaké nebalené ovoce, pár kousků pečiva v rozložitelném papírovém sáčku a pití do vlastního hrnku (většina automatů a restaurací na evropských nádražích a letištích už dnes umožňuje vlastní opakovaně použitelný cestovní hrnek, nebo na to již houfem přecházejí). Nebo cokoliv jiného podle její chuti – obchodů, kde se dá nakoupit jídlo balené v rozložitelných, recyklovatelných nebo znovu použitelných obalech, nebo rovnou nebalené, přibývá jako hub po dešti. Místo toho šla a dobrovolně nakoupila ve fastfoodu jednorázově použitelné plasty, kterým se mohla v klidu úplně vyhnout, a které díky ní nakonec skončí v některé čínské… Číst vice »

Eva
Host
Eva

Pane Václave, to byste musel znát, jak bych u nás pochodila s připomínkovým řízením, u nás se na nic nikdo neptal. Ale to je jiná kapitola. O Gretė a všeho kolem by byla dlouhá debata.

Václav
Host
Václav

Jednání člověka by mělo být konzistentní s jeho názory, k tomu bychom měli vést své děti. Pokud někdo jede veřejně obhajovat ochranu planety a přitom vědomě nadělá naprosto zbytečně velkou uhlíkovou stopu, pak jeho názory nestojí za zlámanou grešli. Do článku ukazujícího, že i mladí jsou stavem přírody znepokojeni, by se jistě našel někdo, kdo nečeká, až se za něj uskromní jiní. Jak říkám – Gretě jsem velmi fandil, ale o to víc jsem její lhostejností zklamán. Víc k tomu asi ani nemám co dodat.