Greta Thunberg - foto Anna Tärnhuvud, Rolling Stone

„Kradete nám budoucnost!“ Dívka s nevinnou tváří apeluje na politiky, ať popoženou opatření proti změně klimatu. Nebo bude zle

Před pár měsíci jsme si v redakci naplánovali, že napíšeme o šestnáctileté Švédce Gretě Thunberg a její školní stávce. Apeluje na politické činitele, aby rychle přijali opatření, která zmírní globální oteplování, aby se k této hrozbě stavěli méně liknavě. Mezitím Greta jela promluvit na Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu a její protest se stal kolektivní akcí pod názvem Fridays for Future, Pátky pro budoucnost. Mladí po celém světě se k mladé (a postavou maličké) Švédce  přidávají a jejich počet roste. Dospělí nám kradou budoucnost, říká Greta a s ní ostatní protestující. 15.března chystají celosvětovou studentskou stávku, zapojí se i čeští středoškoláci a vysokoškoláci. Už ten článek nemůžeme odkládat.

Greta Thunberg začala stávkovat po loňských letních prázdninách. „Školní stávka pro klima,“ napsala na kartón a posadila se s ním před švédský parlament, což nezůstalo bez povšimnutí. Po nějaké době stávku omezila pouze na pátky, a i když její rodiče říkají, že učivo dohání poctivě o víkendu, mnohým lidem, učitelům zejména, se tato akce moc nelíbí. Nezpochybňují ani tak její důvody, ale děsí je stávka jako prostředek vymáhání změny. Stávka dětí.

Když ale nikdo jinak neposlouchá, nedá se nic dělat. Toto je postoj šestnáctileté Švédky, která dokáže s nevinným a klidným výrazem bez emocí říct, že dospělí ukradli mladé generaci budoucnost, a je tedy třeba protestovat a nevzdat to, dokud se něco nezmění. Proč chodit do školy, když možná žádné potom, na které škola připravuje, nebude?

Žádných konkrétních změn se Greta zatím nedočkala, ale v Davosu jí zatleskali a hlavně: ve 300 městech po celé světě se k ní přidávají další a další mladí lidé. Obzvlášť velké byly protesty v Belgii – tam na konci ledna vyšlo do ulici 30 000 studentů – nebo ve Švýcarsku. Ale konají se i v Ugandě nebo v Austrálii. 15.března se chystají demonstrace v padesáti zemích. Greta říká, že takový dopad si na začátku určitě představit nedokázala. „It´s crazy,“ říká svou skvělou angličtinou. Mluví vždy velmi klidně a precizně, každé slovo je k věci.

Podle posledních vědeckých zjištění se voda v oceánech otepluje o čtyřicet procent rychleji, než odhadovaly předchozí předpovědi. V říjnu začala kolovat zpráva o reálném riziku, že se teplota  během příštích dvanácti let globálně zvedne o více než 1,5 stupně Celsia oproti předindustriálnímu období. Dokonce se mluvilo o růstu o 3 stupně, který by měl katastrofální důsledky.

Greta a její rodiče žijí ekologicky, rodiče na její popud přestali létat letadlem (Greta jela do Davosu vlakem, trvalo jí to přes 30 hodin).

Mladá dívka má Aspergerův syndrom, což nepřímo se stávkou souvisí. Říká o sobě, že si vybrala tuto formu protestu, protože ladí k tomu, že není tak společenská jako jiní. Teď je ovšem v čele obrovského hnutí. Mluvit na veřejnosti umí skvěle.

Pozornost, která se na ni upírá, ji samozřejmě trochu vykolejuje, i proto, že se o ni otírá hodně haterů a posměváčků. Ale pokud tahle mediální pozornost, která mě zasahuje, znamená, že se bude psát o změně klimatu, je to pro mě ok, říká.

“Doufám, že za pět let se už klimatem zabývat nebudu,“ říká dále Greta, „protože to by znamenalo, že vše je v pořádku. Ale spíš si myslím, že budu, a se mnou hodně dalších lidí, protože v takové jsme situaci. Už teď vidíme ty důsledky, a za pět let je uvidíme ještě jasněji.“

I čeští studenti už se chystají za školu. V pátek 15. března se průvod bojovníků za klima, který se schází na facebookové stránce Fridays For Future Česká republika, vydá z Klárova na Malostranské náměstí.

Greta Thunberg jako malá, s mladší sestrou.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

17 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
lea
lea
1 rok před

No,žít ekologicky ,je jistě chválihodné.Na tom by se jistě i děti mohly podílet. Proč ne.Je třeba je k tomu vést a vychovávat.Ale otázky klimatu tu řeší mnoho odborníků a panuje tolik názorů, že je těžké se v tom orientovat i pro dospělé,natož pro děti.

Václav
Václav
1 rok před

V šestnácti letech má víc rozumu, než drtivá většina lidí. A co je nejdůležitější – na rozdíl od většiny ostatních začala u sebe. To je velmi výjimečný a sympatický jev. Většina „kazatelů“ totiž pokrytecky káže ostatním vodu, aby sami pili víno. Není reálné věřit, že svou činností donutí největší znečišťovatele ovzduší a přírody obecně ke změně. Ale dělá maximum, co může udělat každý z nás jako jednotlivec – mění svět k lepšímu tím, že mění svůj vlastní přístup, a jde ostatním příkladem. Svět se totiž nikdy nezmění, pokud každý nezačneme u sebe. „Kázat“ ostatním je možná fajn pocit, ale k… Číst vice »

Vladimír Kocour
Vladimír Kocour
1 rok před

V 80. letech existovaly informace, že svět skončí v roce 2008, protože lidstvo ničí přírodu, a ničí ji tak, že v roce 2008 už ji zničí natolik, že tím zničí samo sebe. To samozřejmě děti jako Greta Thuberg nevědí, protože v 80. letech ještě nebyly na světě.

Václav
Václav
1 rok před

Koukám, že to nakonec se vší tou environmentální výchovou není až tak žhavé. Dívka sice vede plamenné řeči, ale sama se chová jak zvíře. Mrzí mě, že jsem se v ní tak spletl. Toho jednorázového bordela, který ona vyprodukovala během jediné cesty vlakem… tolik já „vyrobím“ asi tak za dva týdny a to ještě polovině z toho najdu nové využití. Fuj.

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/93856/ekologie-naruby-aneb-jak-skolacka-greta-zachranuje-klima-haldami-plastoveho-odpadu.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu