Očima české maminky ve Švýcarsku: Děti jsou tu odmala vedeny k samostatnosti, už do školky chodí samy bez rodičů

Hana Hurábová žije s manželem a třemi dětmi ve Švýcarsku od roku 2014. Nejstarší syn chodí do druhé třídy, prostřední do školky. „Děti jsou tu cíleně vedeny k samostatnosti, už ve školce zatloukají hřebíčky a řežou pilkou. A do školky chodí samy bez rodičů. Náš syn chodí sám od čtyř a půl let a nebojíme se o něj, i když přechází velkou křižovatku,“ říká.

Do Švýcarska nás zavedla manželova práce – je manažerem nákupu ve švýcarské firmě. Já jsem vystudovaná ekonomka, v Česku jsem pracovala v oblasti lidských zdrojů, nyní jsem doma s dětmi a píšu blog o životě a cestování ve Švýcarsku. Máme dva syny a dceru, která se narodila až tady.

Jazyková bariéra
Nejstarší syn začal chodit do školky hned dva týdny po přestěhování. Tehdy mu bylo pět a německy uměl jen napočítat do deseti. Měl už zkušenost z české školky, tak zhruba věděl, co ho čeká a musel se tedy poprat “jen” s jazykovou bariérou. Tehdy jsme ale netušili, že bude vstřebávat jazyky hned dva. Ve Švýcarsku jsou čtyři oficiální jazyky (němčina, francouzština, italština a rétorománština), ale v běžné komunikaci Švýcaři mluví dialektem, který je charakteristický pro daný region. My bydlíme blízko Bernu, takže se tady mluví dialektem “bärndütsch”. Syn se tak musel poprat s němčinou, a ještě s dialektem. Naštěstí dětem to jde rychle – už za pár dní pochytil první slovíčka, postupně začal skládat věty a během pár měsíců se v pohodě domluvil.

Dialekt si osvojil během běžného dne ve školce, paní učitelky byly opravdu skvělé a moc mu pomáhaly. Spisovnou němčinu se učil jednou týdně v hodině “Deutsch als Zweitsprache” (němčina jako druhý jazyk), kterou děti z německy nemluvících rodin mají v rámci školky.

Ač žijeme v relativně malé vesnici, je tady velký národnostní mix, rodilých Švýcarů je ve školce asi čtvrtina. Ale na němčinu kupodivu chodí i švýcarské děti, protože v mnoha rodinách se doma mluví výše zmíněným dialektem, který je hodně vzdálený spisovné němčině.

Máme to do školky asi 800 metrů, a i když je to přes křižovatku, o syna se nebojím. Řidiči tady dávají na přechodu přednost. Vlastně všichni Švýcaři v tomto režimu jedou od malička, takže jim to připadá normální.

Mladšímu synovi bylo v době našeho stěhování 2,5 roku. Začala jsem s ním navštěvovat integrační kurzy pro maminky s dětmi, jejichž součástí je hlídání dětí. Tam se díky úžasné “Frau Lydia” naučil dialekt úplně bezbolestně a když za dva roky nastoupil do školky, neměl takový jazykový hendikep jako jeho starší brácha.

Povinně dva roky před školou
Školka je ve Švýcarsku povinná dva roky před začátkem školní docházky. Děti jsou zařazeny do spádových školek a škol podle místa bydliště. Před nástupem do školky mohou navštěvovat placená předškolní zařízení, která jsou obdobou českých soukromých školek a jeslí. Přednostní umístění zde mají děti pracujících rodičů.

Hodně maminek ale zůstává s dětmi doma, anebo pracují na minimální úvazek, protože “klasická” školka má zde velmi odlišný časový režim, než jak jej známe z Česka. Ráno se začíná v 8:20 a končí v 11:50. Jednou týdně mívají děti i odpolední vyučování od od 13:30 do 15:15. Obědy ve školce nejsou, děti na ně chodí domů. Případně je možnost si zaplatit takzvanou Tagesschule, což je něco jako družina. Tam děti dostanou oběd a zůstávají, dokud si je rodiče odpoledne nevyzvednou.

Řezání pilkou a zatloukání hřebíčků
Švýcarská školka je také nenásilná příprava na školu – děti se formou hry učí písmena a počítání, dělají grafomotorická cvičení, učí se o dnech, měsících a ročních obdobích. Samozřejmě si také hrají. Zajímavé je, že se každé z dětí musí ráno rozhodnout, které činnosti se bude chtít ten den věnovat. Potom připíchnou kolíček se svým jménem k dané aktivitě – na výběr je kreslení, modelování, společenské hry, skládání puzzle, stavebnice a podobně. Pak je svačina a po ní se pracuje na “projektech” k tématu, které je v daném období aktuální.

Hodně maminek zůstává s dětmi doma, anebo pracují na minimální úvazek, protože školka končí už před polednem.

V každé aktivitě je cílem psychomotorický rozvoj dětí a také manuální zručnost, včetně řezání pilkou a zatloukání hřebíčků. Každý den jdou pak všichni ještě na chvíli na zahradu, a to za každého počasí. Kromě toho chodí také často na celé dopoledne do lesa, kam je mohou doprovázet i rodiče, pokud mají čas. Děti také chodí cvičit do školní tělocvičny a ty starší pak navštěvují knihovnu.

Samostatnost nade vše
Je tady kladen obrovský důraz na samostatnost dětí. Jsou vedeny k tomu, aby dříve či později začaly chodit do školky samy nebo s kamarády. Než se tak stane, absolvují „školení“ s policistou, který je poučí, jak přecházet silnici a podobně. Dostanou také reflexní pásky.

Cesta do školky jen s kamarádkou, bez rodičů.

Náš mladší syn začal chodit do školky sám, když mu bylo asi čtyři a půl. Máme to asi 800 metrů, a i když je to přes křižovatku, nebojím se o něj. Řidiči tady dávají na přechodu přednost. Vlastně všichni Švýcaři v tomto režimu jedou od malička, takže jim to připadá normální. Do naší školy chodí děti i z vedlejší vesničky. Většina z nich běžně jezdí do školy sama na kole, za každého počasí. Každý rok na začátku školního roku mají děti výuku na kolech na dopravním hřišti, asi od čtvrté třídy trénují za dohledu policistů přímo v ostrém provozu.

Nic nepodcenit
Už ve školce jsou schopnosti dětí hodnoceny. Zhruba v půlce školního roku je individuální schůzka s paní učitelkou (bez přítomnosti dítěte), kde se probírá, jak je na tom s vyzrálostí. Rodiče tak získají informace, jak se jejich dítě ve školce chová, jak spolupracuje, co mu zhlediska jeho rozvoje jde a co ne, na čem je potřeba zapracovat.

O švýcarské škole se dočtete v sobotu 21. dubna.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

69 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Ivana
Ivana
2 let před

Asi bych své malé dítě samotné nepustila jít do školky, ale jinak se mi líbí jaký mají přístup k dětem.

Tereza D.
Tereza D.
2 let před

Pěkný článek. Nás to teprve čeká, syn zatím chodí občas do soukromé Spielgruppe. Ve Švýcarsku už se tedy narodil. Bydlíme v Oberwallisu a momentálně jsme zrovna na prázdninách v ČR. Moc zdravíme a ať se daří!

Lada
Lada
2 let před

tak to gratuluju, to je uplne uzasny, ze chodi sami, ze jsou tak samostantne, ach tak dobre.. jak to jen delate, tak dulezite veci detem vstipit… napisete mi i prosim za 20 co se z nich stalo? snad i ta sekretarka? tak velka zivotni zmena, och

Jirka
Jirka
2 let před

Bydlim v rakousku mam triletou dcerku, ktera se uci cesky a nemecky. Uz pul roku chodi do skolky a i kdyby hi bylo sest tak ji doprovodim. Uchylaku je Vic nez dost a v kazdem state. A skolka tady rakousko 6.45 Az 17,00 Do 13,00 zdarma takze vyzvednout. Obed ve 13.00 za 3.5 e a nejpozdeji Do 8.30 Do skolky pak se zamyka.

Václav
Václav
2 let před

řezání pilkou a zatloukání hřebíčků schvaluji… ale děti předškolního věku budu vždy vodit do školky, nebo na ně aspoň dohlížet… ne snad proto, že bych jim chtěl bránit v rozvoji samostatnosti, ale proto, že pak kvůli své nedbalosti nechci s hrůzou čekat na zprávy, až mi je unese nějakej grázl, na kterým si pak už nic nevemu…

Arabel
Arabel
2 let před

Nikdy nepochopím, jak může někdo nechat děti bez dozoru, vždy si vzpomenu na chudinku Aničku Janatkovou, na chudáky její rodiče… Nevěřím, že taková přehnaná samostatnost je k něčemu dobrá. Dítě se může dostat do různých situaci, nejde jen o nějaké uchylaky, ale takhle malé dítě může prostě a jednoduše třeba i zabloudit, protože se zakouká, špatně zaboči… A mohl bych pokračovat.

Lenka
Lenka
2 let před

Jezdím do Švýcarska každý rok za dcerou,která tam žije už víc jako dvacet roků a mohu potvrdit,že řidiči jsou tam velmi ohleduplní a i když čekáte na chodníku až auto přejede,tak řidič automaticky zastaví,jenom když vkročíte na přechod.Cikány,kteří by dítě přepadli a okradli,tam neuvidíte.

Věra
Věra
2 let před

Dítě do školky jde samo?Tak to mi rozum nebere…ani náhodou.

Petr
Petr
2 let před

Ve Švýcarsku ano.Naše společnost má jinou mentalitu.U nás by dítě okradli cestou do školky nebo rovnou unesli.Já bych to v naším Česku neriskoval,protože se to dozví sociálka díky anonymu a dítě Vám odeberou.

Heinz
Heinz
2 let před

Jsem Švýcar, je mi 63 let a bydlím tady už 25 let. Proč Švýcarsko je bezpečný, nejen pro děti? Protože ve Švýcarsko zákony se prosadí a dodržují. Za nezastavení před přechodem hrozí příšerný tresty, áž vězení, a každý ví že není možnost se s policajtem „domluvit“, nebo si pojistit pokuty. A takový stát tady holt nechcete…

Kamil
Kamil
2 let před

Diky za info….v takhle malem veku by deti do skolky samy chodit nemeli, to neni samostatnost to je rodicovska nezodpovednost a obrovska….ja ziju v anglii 12 rokem a tady je to obracene tady se deti vozej do skoly a ze skoly minimalne do 11-12 let coz se mi nelibi ale odrazi to jen situaci v tyto zemi kdy lenost a pohodlnost vitezi a kriminalita a ne bezpecnost taky…to je videt ze Svycarsko je mnohem bezpecnejsi zeme nez anglie…..v Cechach je take bezpecno take….

Atekram
Atekram
2 let před

Prekvapuje me, kolik lidi povazuje CR za nebezpecnou zemi – uplne Mexiko tady, fakt :-D . Osobne vidim rozdil mezi mestem a vesnici, na vesnici je prece jen mensi provoz a mene divnych individui. Ja jsem myslim do skolky byla vozena, ale od prvni tridy jsem uz chodila sama (1997), jako vsechny deti. Nicmene uz ve skolce jsem s kamarady chodila tzv. „ven“ a nevidim na tom nic spatneho ani dnes. Deti trochu starsi jezdi samy do skoly autobusem. Pochopim teda, ze situace ve mestech je trochu jina, zvlast pokud se jedna o centrum nebo je treba jet hromadnou dopravou.… Číst vice »

viola
viola
2 let před

V Cesku se to neda,nejsou na to lidi vychovany ,hlavne ridici se chovaji hnusne -ne vsechny to je jasne ,ale je jich dost-jinak je to tam super,vest deti k samostatnosti parada-

Marie
Marie
2 let před

Tak mi je jedno, že s maminka pyšní, jak je dítko samostatné. Psychicky labilní a vrazi jsou i ve Švýcarsku. I třeba na obrázku není zrovna vedle chodníčku silnice, ale je tam křoví, ze kterého může nějaký cvok vyskočit a dítěti přeříznou tepnu a vám je houby platné, že ho z dálky monitorujete. Copak je takový problém projít se s tím capartem a po cestě si povídat jen tak ve dvou, když vás nikdo a nic nerozptyluje? A jen tak mimochodem – již tak před cca 15 lety mi švýcarský kolega říkal, že i u nich se vykrádají domy a… Číst vice »

Martin Vaněk
Martin Vaněk
2 let před

Škoda, že nikde neotisknou zkušenosti nás rodičů z Mostu, to by bylo spíše čtení po 22. hodině, a jen pro silné povahy se sadomasochistickými sklony …

Emil
Emil
2 let před

No to svycarsko je nejak ruzove ne? A ted reknete pravdu, jak tady z deti vychovavaji jiz od utleho veku chladnikrevne roboty a jak platite zdravku 1200fr mesicne a za byt 2000 a jak byste se rada vratila domu

Wanda
Wanda
2 let před

Žiju taky ve Švýcarsku. Jednou jsem ráno spěchala na vlak a cestou jsem potkala takového malého klučinu, ca 4-letého. Samotného, s malým batohem na zádech. Tak se jej ptám, kde má rodiče – prý doma. Že kam jde – na nákup, chodí sám běžně. Tak jsem zkusila, jestli půjde se mnou – a – nechtěl. Chytrý klučina. Ale kdyby ho někdo hodil do auta, tak to v neděli ráno na té prázdné silnici nikdo neuvidí.

Miry
Miry
2 let před

Hlavně se nevracejte a nechtějte radit v ČR, jak by to mělo být

Káča
Káča
2 let před

Myslím, že bychom měli být vděční za české školky. Dítě do české školky (alespoň u nás) vždy dovede rodič a předá učitelce. Představa, že posílám dítě ve věku 4,5 roku samotné, aby se cítilo samostatné je děsivá. Samostatnost můžeme trénovat i jinak. Dítě se po cestě může zakoukat, rozhodnout se, že něco co ho náhle zaujalo prozkoumá a další a další. V české školce nemusím pro dítě v 11.30, to bych asi ani nemusela pracovat. Případně mu zajistit družinu, tedy opět musí pravděpodobně někam přecházet. Miluji české školky i s jejich chybami.

Iva
Iva
2 let před

Hlavně je třeba říct, že švýcarská němčina je jazyk ve Švýcarsku. Stejně jako je čeština různá v různých regionech, mění se i ta švýcarská. Ale tvrdit, že je švýcarská němčina dialekt spisovné němčiny je stejné jako tvrdit, že je slovenština dialektem češtiny. Stejně jako poznámka, že se v některých rodinách mluví dialektem a tyto děti pak navštěvují DaZ. Je třeba zdůraznit, že každý kanton a i obce se můžou lišit a školka začíná různě. Je toho hodně, co je trošku jinak, než je v článku napsáno, ale to nevadí. Faktem zůstane, že děti opravdu chodí už do školky samy a… Číst vice »

Kristina
Kristina
2 let před

Žiju už 10 let ve Švýcarsku,co píše paní Hurábová,není až tak pravda.Jsou tady řidiči ohleduplnější,ale případu kdy auto přejelo malé dítě je spoustu.Své děti vodí do školky pouze přistěhovalci,nebo jejich maminky jsou doma a nehoní se za penězmi jako Švýcaři,kteří už tříměsiční miminko dají do jeslí,aby náhodou neměli mínus na kontě. Švýcarsko je jedna z nejhorších zemí,co se vztahu k dětem týka.Mateřská tři měsíce,když třeba žák čtvrté třídy zapomene domácí úkol,tak musí zaplatit jako trest 2 franky.Mladí lide si nepořizují děti,protože dítě stojí moc peněz.Prostě za vším jen peníze.Učí děti samostatnosti,protože oba rodiče musí do práce,nebo z jednoho platu se… Číst vice »

Karol
Karol
2 let před

Zijeme ve Swiss mnohem dele, takze uz nemame jen ruzove klapky na ocich o opojeni ze vseho noveho rozdilneho. Ano, je vse tak jak popsano. Se danostatnosti naprosto souhlasim. Konec koncu, u nasi generale bylo naprosto normalni ze jsme jezdili do skoly sami , odpoledne, tennis, krouzky, druzina. Rodice pracovali oba, takze to byla nutnost a tedy uplne normalni ! Urovni zde skolky a zakladni skoly jsou dalece za skolkami v CR. Co se osnov tyce, vseobecneho vzdelani, organizace, naprosta hruza. Ale to si pani teprve ceka az sunda ty prvni ruzove bryle. To ze je tu system, kdy pro… Číst vice »

Monika
Monika
2 let před

Jak kdybych to psala já. Naprosto stejné zkušenosti. Syn chodi prvním rokem do školky. Jsem maximálně spokojená a do česka by se mi teď po těchhle zkušenostech těžko vracelo.

Denisa
Denisa
2 let před

V ČR to bohužel funguje zcela odlišně. Školky fungují pomalu do večera, abychom vyšli vstříc tvrdě pracujícím rodičům a maminkám na mateřské dovolené s mladším sourozencem, které si chtějí trochu odpočnout, protože každodenní výchovu svých ratolestí shledávají jako velmi vyčerpávající a náročnou. Taková tvrdá realita. Odpovídající úrovně státu. Švýcarsko je na pomyslném žebříčku životní úrovně naprosto jinde než naše republika. A o tom vypovídá vše.

Klára
Klára
1 rok před

Wooo , tady si to nemuzu ve skolce dovolit jedna maminka samozivitelka to udelala a …. Uz se tesim az maladsi pujde pristi rok do skoly a budu ji moc dat tu zodpovednost. To je podle me nejvic co detem muzeme dat a potrebuji se to naucit jako maly cim dele se to uci tim uz to hure zvladnou. Posledni dobou me prijde ze je trend stat detem za zadeckem snad do konce zivota ….. co z nich takhle vyroste???
Jsem moc vdecna moji mamince za vychovu nevychovu. A vnimam to jako starsi komu rodice jak dlouho stali za zadeckem.

Miroslav
Miroslav
1 rok před

Zdravím , moc bych potřeboval poradit v mé situaci kdy mám syna /5let/ svěřeného do péče a momentálně se s ním chci vydat nejméně na rok do švýcarska ,, našel by se někdo ochotný se mnou tuhle možnost prodiskutovat ? Prosím

69
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x