Vyšší dívčí, kde se učí vaření, šití a jak vyžehlit oblek. V Rakousku tyto školy ještě nezmizely. Byla to dobrá volba, říká absolventka

U nás školy, které z žákyň dělaly dobré hospodyně, zanikly, v Rakousku si klidně dál existují. Dokonce můžete narazit na spokojenou absolventku jedné  takové frauen schule. „Nevěděla jsem, kam jít,  a tahle škola mi vyhovovala svou praktičností,“ říká Brigitte Zwick.

Brigitte Zwick pochází z malé vesnice v Dolním Rakousku poblíž města Villach. Základní školu ukončila v polovině osmdesátých let a bylo před ní rozhodnutí, kam dál. „Na gymnázium jsem nechtěla, je to těžká škola. A tak jsem se rozhodla pro ´knedlíkovou akademii´, stejně jako mé další spolužačky,“ směje se. Myslí tím školu s oficiálním názvem Vyšší škola ekonomických profesí.

Podle kurikula a popisu na webových stránkách to neodhalíte, škola uvádí zaměření na cestovní ruch a ekonomiku, nově i na módu a design. Ale když Brigitte posloucháte, je vám brzy jasné, že chodila na aktuální verzi frauen schule neboli na „vyšší dívčí“, kde se dívky odjakživa učí vařit, šít, žehlit, zkrátka být dobrými hospodyněmi. Nebo taky rychle psát na stroji – to pro případ, že by se musely živit samy. Brigitte ještě měla psaní na stroji i těsnopis. Teď už psací stroje nahradily informační technologie.

Brigitte a její spolužačky se taky učily angličtinu a francouzštinu, nutriční vědy, ale i akademické předměty jako je fyzika, chemie, biologie. K tomu ale i jak správně vyžehlit oblek. „Měla jsem na základní škole ráda ruční práce a tohle praktické zaměření se mi vlastně docela líbilo,“ dodává.

Škol tohoto zaměření je v Rakousku přes dvacet. Studium je pětileté a ukončené maturitní zkouškou. „V každém ročníku nás bylo asi 150,“ říká Brigitte. V tomto moři dívek se téměř ztráceli dva mužští spolužáci. Po složení maturitní zkoušky Brigitte učila na středních školách předmět zdravá výživa a pak se dala na studium užitého umění na vysoké škole. K výživě se pak již nevrátila. „Když nepočítám to, že občas ráda uvařím pro přátele,“ usmívá se. Což jí jde skvěle. I šití se jí hodí spíš pro radost. „Před pár měsíci mě kamarádka poprosila, abych jí ušila elegantní kalhoty. Jsou hotové a musím říct, že jí dokonale padnou,“ říká absolventka knedlíkové akademie.

Pokud by vás zajímala historie vzdělávání žen a jaké místo v něm měly „vyšší dívčí“ hospodyňské školy, téma je dobře zpracováno v tomto článku.

2

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AdrianaJana Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Jana
Host
Jana

Je fakt,ž v dnešní době spousta mladých slečen neumí vzít do ruky vařečku,natož žehličku.Ale tzv.praktický učňák byl v Kamenici nad Lipou.Já tam chodila před x lety a krom klasický předmětů jsme se učily vařit,šít a žehlit.Mé dceři je skoro deset let a vše jí učím od malička.Nyní máme miminko a sama mi vyžehlila celou výbavičku.Myslím si,že by se tyto školy měly obnovit.Za chvíli to tu bude samá ing.a managerka,ale do běžného života naprosto nepoužitelné.

Adriana
Host
Adriana

Ano ale takové slečny si mohou později dovolit uklízečky, které to za ně všechno udělají. A ruku na srdce, uvařit řízek s bramborami tak těžké opravdu není. A díru na ponožce si zašije i ten největší lempl.