Bát se, či nebát mobilů v rukou našich dětí? Přijďte si popovídat s odborníkem na digitální média Janem Kršňákem

Co vlastně stojí za nadšením dětí pro mobily a počítače? Co na displejích hledají a jak jim to jako rodiče můžeme poskytnout jinak? Jak zároveň zajistit, aby obstáli ve světě, který se kolem technologií točí? O tom všem bude řeč v další online hodině LOLO třídy s odborníkem na média Janem Kršňákem.

Německý psychiatr a neurovědec Manfred Spitzer ve své slavné a úspěšné knize Digitální demence předvídá, že současná generace dětí bude mnohem více a mnohem dříve trpět poruchami mozku. Podle Spitzera je příčinou to, že naše malé děti jsou utopeny v digitálním světě, kde pomocí dotykových zařízení těkavě vstřebávají povrchní vjemy bez souvislostí, bez jakékoliv předchozí zkušenosti či znalosti, což zcela potlačuje jejich představivost a schopnost se soustředit.

Máme se skutečně bát nebo jde jen o další přehnaně chmurný scénář?

Jan Kršňák je odborník na vztah mezi médii, výchovou a vzděláváním. Vystudoval filmovou vědu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, založil a provozuje stránku digideti.cz.

Články Jana Kršňáka čtěte zde

V kolika letech dát dětem do ruky mobil? Jak dlouho je nechat u počítače? Jak je dostat od obrazovek do přírody a které aktivity milují víc než počítač?

Zaregistrujte se do LOLO třídy, kde uslyšíte rozhovor Boba Kartouse s Janem Kršňákem, budete mu moci položit otázky anebo si s ním dokonce soukromě zavolat přes videochat a probrat s ním své otázky a pochybnosti.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x