"Photo Project 2007" by Michael Schlinge is licensed under CC BY-ND 2.0

Bubák zvaný závislost na internetu. Jak poznat, že je to nahnuté? Nedá se soudit jen podle množství času stráveného před obrazovkou

Internet se čím dál častěji spojuje hned s celou řadou hrozeb. Jednou z nich je závislost. Potenciál vyvolat ji mají prakticky všechny aktivity, které naše děti na internetu dělají. Jak poznat, že je to s nimi nahnuté? A jak si s tím poradit? Uklidnění hned na úvod: O tom, jestli se internet stane pro dítě pastí nebo pomocníkem, rozhoduje jeho osobnost, ale také rodinné zázemí a zájem rodičů o to, co na internetu dělá. Neboli – máme to ve svých rukou.

Závislost na internetu je ve svém principu stejná jako jakákoli jiná závislost. Jedná se o nekontrolovatelné nutkání opakovat své chování bez ohledu na jeho dlouhodobé důsledky. V tomto případě tedy o potřebu neustále kontrolovat internetový obsah a být online. Internet a jeho aplikace se postupně stávají středobodem života a pomalu z něj vytlačují reálný svět.

Nejčastější je závislost na počítačových hrách, na kybersexu, online gambling nebo závislost na sociálních sítích.

Závislost je ale krajní jev, který se týká jen malého procenta dětí (ale i dospělých) – odborné studie se shodují zhruba na 3 procentech. Někdy je těžké odlišit, jestli jde o nekontrolovatelné až patologické chování, nebo prostě zápal pro hru a nadšení. Tráví-li například někdo hodně času na sociálních sítích, nelze o něm ještě říct, že je závislý.

 

Jak poznáte, že je dítko závislé?

Rozhodující je, nakolik online aktivity ovlivňují život dítěte. Tady pár varovných znaků… od těch nejlehčích po příznak těžké závislosti:

 • lže o tom, kolik času na svém smartphonu opravdu tráví
 • zanedbává své povinnosti nebo dává přednost času strávenému online před koníčky
 • když mu přístup na internet zakážete, objeví se abstinenční příznaky: podráždění, vztek, napětí či deprese
 • dítě ztrácí pojem o čase, zanedbává základní potřeby jako je jídlo nebo spánek

Nejste-li si jisti, obraťte se na odborníka – psychologa či adiktologa.

Co můžete jako rodiče dělat:

 • prevence je základ – hledejte s dětmi jiné způsoby trávení volného času. Offline koníček, který se stane vášní, je tou nejlepší ochranou před svody internetu
 • dopřejte dětem, aby zažívaly odměnu a úspěch i v offline světě
 • zajímejte se o to, co vaše děti na internetu dělají a proč, jejich online aktivity ale nehodnoťte, spíš se nechte zasvětit
 • podporujte dítě v tom, aby jen nenapodobovalo ostatní, ale našlo si svou vlastní vášeň
 • pracujte s dětmi na tom, aby si uměly nastavit pravidla a hranice v užívání IT a internetu

Více na této kartě, klikněte na ni:

Rodina v síti
aneb jak ze špatného pána opět udělat dobrého sluhu

Všichni jsme v síti. Technologie nás lákají, obohacují, ale taky obepínají až škrtí. Jakou cestu volit, abychom děti ochránili před riziky, která dnes potkají online spíš než v temném lese? A jak jim být dobrým příkladem?

V této nové rubrice se budeme věnovat technologiím ve vztahu k výchově a vzdělávání. Články doprovázejí karty s koncentrátem dobrých rad a tipů, které si můžete vytisknout a pověsit na dveře nebo aspoň uložit do složky a pak se k nim vracet. A komiks pro odlehčení.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
V.V.
V.V.
1 rok před

V případě začátků závislosti na internetu a dalšího obsahu počítače, se nedá počítat jen s dětmi, ale i s dospělými. Píšu z vlastní zkušenosti. Je to svět, který vás pohlcuje a když si neumíte říci teď ne tak to může být pro vás dost závažné. Nejenže po třech až čtyřech hodinách sezení máme bolavá záda, ztuhlé nohy, ale taky tak unavené oči a v hlavně máte přepnuto do jiné oblasti. Člověku, tahleta vymoženost dost pomáhá, ale nesmí vás jak se říká přitáhnout na celý den. Člověk si musí stanovit, kolik času potřebuje na to, aby si vyřídil věci, které potřebuje,… Číst vice »

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x