Hrajte si se mnou, ne se svým mobilem. V Hamburku protestovaly děti proti závislosti svých rodičů na telefonech

„Jel jsem s tátou metrem a všiml jsem si, že skoro všichni dospělí koukají do mobilů. Řekl jsem to tátovi, ale nereagoval. Taky měl v ruce mobil,“ popisuje sedmiletý Emil Rustige z Hamburku, jak ho napadlo svolat demonstraci. Minulou sobotu na ni dorazilo 150 dětí, které taky cítily potřebu vyslat rodičům vzkaz: odložte mobily.

Pozor na ně!

Emil Rustige řekl německému tisku, že k uspořádání demonstrace proti mobilům ho inspirovala antifašistická demonstrace, kterou s rodiči navštívil v květnu. A pak onen zmíněný zážitek z metra, kde si Emil poprvé silně uvědomil, že náš svět je plný „smombies“ – slovo vzniklé kombinací slov smartphone a zombie. V některých městech v Německu, ale třeba i na Novém Zélandu, už existují dopravní značky, které před lidmi nevnímajícími svět kolem sebe varují řidiče.

Hlavním sloganem demonstrace bylo: Hrajte si se mnou, ne se svými mobily.

Emilovi rodiče se rozhodli svého žalobce podpořit. Emilův táta Martin, 37letý pediatr, ohlásil demonstraci na policii. Na Facebooku se k chystané události připojilo 400 lidí a ještě před konáním o ní informovalo mnoho německých médií.

„Skvělé! Konečně někdo, kdo říká, co si mnozí myslí,“ vzkázal někdo Emilovi ve facebookové události.

Se sklopenou hlavou
Vlastně je s podivem, že na demonstraci dorazilo nakonec jen 150 dětí. Na vině bude možná již zmíněný střet zájmů: obžalovaní jsou ti, kdo by zároveň museli své děti na demonstraci doprovodit.

Takhle to prý u Emila doma vypadalo vcelku běžně.

Jakkoli to vypadá, že za pozorností, kterou akce získala, stojí právě obratnost Emilových rodičů v nakládání se sociálními médii, z celé akce jim není úplně do skoku. „Na demonstraci půjdu se sklopenou hlavou a budu se držet někde vzadu – vždyť jsem to já, kvůli komu se koná,“ řekl deníku Spiegel Martin Rustige.

Stejně jako v mnoha dalších zemích, i v Německu je závislost na technologiích horkým tématem. Média opakovaně referují o škodách, které mohou rodiče svým dětem způsobit, když jsou neustále nalepení na svých telefonech—od nehod, ke kterým dochází kvůli nepozornosti rodičů až po negativní vliv na psychiku dítěte. ”Výzkumné studie ukazují, že pokud rodiče neopětují dítěti oční kontakt, v jeho těle se začínají vyplavovat stresové hormony,“ řekla německému veřejnoprávnímu rozhlasu psycholožka Catarina Katzer.

Od roku 2008 se v Německu zdvojnásobil – u dětí do pěti let dokonce ztrojnásobil – počet úrazů na dětských hřištích. Podle některých výzkumů sleduje svůj mobil na hřišti devět z deseti rodičů. Jen v hamburských veřejných bazénech museli letos v červenci oživovat tři děti, jejichž rodiče je nehlídali… Hádejte proč.

Plakát z kampaně „Už jste si dnes hráli se svým dítětem?“

V Německu i dalších zemích přibývají kampaně s hesly jako „Už jste si dneska hráli se svým dítětem?“, které se snaží připomínat rodičům to, co by měli vědět: že děti potřebují pozornost.

Dělejte to, když spíme
„Mobily mi kazí život!“ zlobí se Emil. „Vadí mi, když rodičům zazvoní telefon a oni ho běží zvednout, a je jedno, jestli si zrovna hrajeme, nebo jíme. Myslím, že by mohli zavolat zpátky později. A zprávy by mohli posílat večer, když spíme,“ navrhuje Emil.

Demonstrace dětí, kterým není víc než deset, působí na první pohled komicky, ale má to své – poněkud znepokojivé – vysvětlení. Malé děti, které ještě svůj mobil nemají, si alarmující stav možná uvědomují ze všech nejvíc. Chuť protestovat mizí s prvním vlastním mobilem. V Německu má svůj telefon skoro polovina dětí do 13 let. Výjimkou nejsou rodiče, kteří pořídí svým dětem mobil ve čtyřech letech.

Jakmile dostanou děti telefon, jsou samy rychle ztracené. V nedávném americkém průzkumu odpovědělo 16% teenagerů, že používají sociální média „téměř nepřetržitě“, dalších 22 procent uvedlo, že je kontrolují „několikrát za hodinu“.

Zahoďte mobily a pojďte si s námi hrát, skandovaly děti z prolézačky.

Hamburský průvod rozhněvaných dětí končil v parku s dětským hřištěm. Tam Emil spolu s ostatními účastníky vylezl na prolézačku. „A teď si jdeme hrát,“ zakřičel do megafonu. „A rodiče hezky zahodí své telefony!“ zavelel.

27

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
1 Comment threads
26 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MarkétaEvaJitka PolanskáMarkéta 4MLucie Fialová Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Václav
Host
Václav

Sedmiletý klučina jednoho dne ráno vstal, obeslal 150 dětí, nechal vytisknout transparenty, sehnal si megafon, milostivě nechal svého otce, aby ohlásil demonstraci na policii, místo na místní úřady, jak je ve všech civilizovaných zemích světa zvykem, a vyrazil řídit program pro několik stovek lidí, který měl dopředu do každého detailu promyšlený.

A tu o karkulce byste tam neměli?

Kateřina
Host
Kateřina

Pohádky jsou od toho, aby dávaly poučení z pointy, nikoli v detailu ;) Taková to mohla být zajímavá diskuze a vy to utnete hned v začátku! :)

Markéta 4M
Host
Markéta 4M

Dobrý den, pointa je ta, že nebýt mobilní technologie, nemohla by být svolána demonstrace proti naužívání mobilní technologie :)

Eva
Host
Eva

Ta pointa není v tom, že by nám nové technologie nemohly sloužit, ale trochu v něčem jiném. je tam taky věta, proč rodiče okamžitě po zazvonění po telefonu skočí a musí vyřídit telefon ihned. Pamatuju ještě doby, kdy byly telefonní přístroje doma, sloužily, když je člověk potřeboval. Děti si taky rády hrály a vytáčely čísla na telefonu bez rozmyslu a tak se dovolávaly do různých domácností a obtěžovaly svými hovory jen tak třeba straší důchodce. Každá doba nese svoje. Ale nebyli jsme takoví otroci telefonů. Víc to bylo u toho když začala vysílat televize. Ale ať se vrátím k tématu.… Číst vice »

Markéta
Host
Markéta

Já vám rozumím. Jen je skutečně škoda, že nechodili od dveří ke dveřím a na svolání akce použili sociální sítě, které velká část rodičů jistě sleduje přes chytré telefony.

Eva
Host
Eva

Ty dveře by mohly zůstat zavřené, u těch mobilů a počítačů měli lidé volbu. U dveří by lidé okamžitě reagovali a málokdo přizná svůj nedostatek hned.

Václav
Host
Václav

Chcete-li někoho dostat na demonstraci, obzvláště takovou jako tato, kde mu nebude úplně nejlíp, musíte v něm podpořit dojem, že ta správná věc, pro kterou to děláte, za tu trochu nepohodlí stojí. Což znamená, že ho nesmíte za žádnou cenu začít grilovat ve vlastní šťávě ještě předtím, než to celé začne. :-)

Kateřina
Host
Kateřina

Teď jsem se ztratila :) To je jako byste napsala, ze nebýt komunismu, nemohla proběhnout sametová revoluce.. a tu revoluci (stávku, shromáždění, prostest..) tenkrát opravdu nesvolávali přes internet a smartphony. Lidé se vždy dokázali spojit bez ohledu na právě dostupné technologie (prostředky). Nebo myslíte, že do zpřístupnění internetu a masového rozšíření smartphonů neproběhla nikde žádná masová shromáždění?

Václav
Host
Václav

Ne, že by to nešlo jinak, ale svolávat demonstraci proti sociálním médiím na sociální síti je jako když náš řezník polepuje výlohu protibabišovskými hesly, když prodává jeho salámy. :-)

Kateřina
Host
Kateřina

Vždyť je to tak skoro pokaždé, možná vyjma protestů proti výrobkům ze zvířat (boty, kabelky, kožichy..). Nebo myslíte, že zelení aktivisté žijí v zemljankách bez vody a elektřiny, vaří na ohni a vodu nabírají v potoce? Nebo že v r. 1989 nebyl součástí cinkajících žádný člen strany? Ve finále je určitá forma pokrytectví přítomna vždy. :)

Václav
Host
Václav

Dočíst se však v článku, že autoři, věrni své myšlence osvobodit rodiče z okovů závislosti na sociálních sítích, při organizaci demonstrace záměrně zcela vypustili Facebook, by zato bylo jako blesk z čistého nebe. Nepravděpodobné, ojedinělé, a naprosto oslňující. :-)

Kateřina
Host
Kateřina

to je pravda, tak třeba příště to ještě vypilují ;)

Markéta
Host
Markéta

Já bych to nesrovnávala s demonstracemi proti režimu:)

U nás probíhá „Hlášení obecního úřadu“ a když se vyhlásí prodej levnějšího čehokoli, za pár minut je na prodejním místě fronta. :) a svolání dobrovolných hasičů je taky fofr. Jo, svolávat se dá všelijak.

Mně to jen přišlo vtipné, že využili technologii, proti které demonstrovali.

Eva
Host
Eva

Paní Kateřino, chci Vás podpořit. Vyslovila jste přesně to, co jsem po přečtení příspěvku pana Václava uvědomila. Pan Václav se možná taky nemůže utrhnout od svého mobilu, nebo žádný nemá, To je jedna varianta. Druhá, která mně napadla po tom, co jsem si uvědomila jeho postoj k onomu chlapci. Ať už je to pravda celá,nebo jen napůl, obdivuji ten nápad, vyburcovat lidi, aby si uvědomili, že tu žijeme spolu, ne vedle sebe, ale spolu dohromady, zvlášť rodiny z dětmi. Pokud si rodiče neuvědomují, že to bylo jejich přání mít dítě,je to špatně, ale tak i tak musí být jeho povinností… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Paní Evo, máte hluboké pochopení pro to, co je v životě opravdu důležité, a já nemohu jinak, než s Vaším pohledem souhlasit. Přesto se nemohu nezeptat – jaký myslíte, že mám „postoj k onomu chlapci“? I když můj příspěvek, na který reagujete, začíná slovy: „sedmiletý klučina…“, týká se především toho mediálního humbuku kolem něj, než jeho samotného. Vzhledem k věku nedostatečnému k provádění jakýchkoliv právních úkonů měl podle mě jen zcela minimální (pokud vůbec nějaký) vliv na to, jak celá akce bude vypadat, jak dopadne a jak se o ní bude psát. Navzdory informacím z článku. A to i za… Číst vice »

Eva
Host
Eva

Pane Václave, důležité je, že si to vůbec uvědomila celá rodina, co je pro jejich vztah v životě důležité. Ať je to tak, nebyl to humbuk, myslím, že by nám pár takových akcí prospělo i našim rodinám,některým. Situace se začíná lepšit a to právě díky dětem. Na jejich akcích slavnostních, kde vystupují samy za sebe při přebírání vysvědčení, dávají jasně najevo, že nesouhlasí s tím negativním, co se v jejich mladé generaci odehrává a odmítají to. Byly to moje děti z mateřské školy a já jsem na ně pyšná.

Václav
Host
Václav

Víte, tahle snaha spojit sledování mobilu s úrazovostí děti mi připomíná moje dětství. Mobily nebyly, ale zato nás rodiče vždycky vypakovali se slovy: „za hodinu se přijď ukázat“. My jsme si sami hráli venku, rodiče byli doma a celou hodinu o nás v podstatě nevěděli. Po hodině jsme ohlásili, že jsme v pořádku, napili jsme se, strčili něco za zub, očištili rozedřené koleno kysličníkem, vytahali klíšťata a žihadla a po nahlášení, kde si zrovna hrajeme jsme se zase na hodinu vypařili. Rodiče nás neměli nonstop pod dohledem a neměli jsme kvůli tomu ani třikrát více úrazů, ani stresy z chybějícího… Číst vice »

Eva
Host
Eva

Pane Václave, doba je jiná, to bylo naše dětství. Museli jsme mít za sebe o hodně víc zodpovědnosti a víc povinností. Současné děti to mají nastaveno jinak a je nás, aby i oni mohly vzpomínat na své dětství, tak jako my. Proto chci, aby fungovaly dobře rodiny, děti měly své zázemí, které jim umožní dobrý start do života. Proto jsem za každou dobrou myšlenku a nápad, který jim to umožní.

Jitka Polanská
Editor

Nejde o to stát pořád dětem za zadkem, naopak je třeba je vychovávat k samostatnosti. Problém – a velký – dnešní doby je, že děti k samostatnosti vychovávány nejsou, a zároveň jsou tyto nesamostatné děti často – možná i z roztržitosti rodičů – ponechány samy sobě. Můžete namítnout, že dřív se rodiče o děti taky moc nestarali, ale tuhle funkci měli třeba dětské party, spolužáci, sourozenci, širší rodina, dnes jsou mnohé děti víc izolované a žijí ve skleníku. Kdo čte RV, ví, že o tom píšeme dost často a rozhodně se tady nikomu nesugeruje, že by děti nikdo neměl spouštět… Číst vice »

Kateřina
Host
Kateřina

Jen poznámka, ano, dříve se rodiče o děti až tak přehnaně nestarali, ale oni to nedělali nikdy. Myslím tím, že nikdy nestáli dětem za zadkem a nečekali, kdy budou muset zasáhnout. Nebyl na to čas, otcové věčně někde v trapu a matky bez příkrmů z obchodu, jednorázových plen a automatických praček měly o zábavu také postaráno. Dítě si tak od mala zvyklo na samostatnost. Dnes mají mama servis pomalu do 13ti a pak se divíme, že nejsou samostatní a zodpovědní. Přemýšlet umět taky nemusí, protože od toho mají na YB, instagramu, twitteru .. influencery, kteří jim řeknou, co si mají… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Máte naprostou pravdu, paní Evo. Doba je dnes opravdu jiná. Většina změn ve výchově dětí, které nastaly v průběhu posledních jedné až dvou generacích, je však čistě z rozhodnutí rodičů a nelze u nich tedy prostě říct: „doba je jiná“, protože by nebyla jiná možnost, než se přizpůsobit. Říkáte například, že my jsme za sebe museli mít více zodpovednosti. Mít teď malé děti, neviděl bych sebemenší důvod podřizovat se „diktátu doby“ a nevychovávat je ke stejné míře zodpovědnosti, k jaké jsme byli vychováváni my. Určitě bych ale upravil cestu, jak toho dosáhnout, protože za to, co nás nechali naši rodiče… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Když pohádky, tak nejraději ty, kde draci unášejí princezny ze zámků. Tam aspoň poznáte hrdinu i v koktajícím sluhovi :-)

Kateřina
Host
Kateřina

To víte, moderní doba si žádá nové hrdiny ;)

Jitka Polanská
Editor

Je jasné či pravděpodobné, že Emilovi někdo pomohl si megafon opatřit, ale to není přece důležité nebo ano? Důležité je v článku třeba to, jak se zvýšila úrazovost dětí kvůli tomu, že dospělí jsou uhranutí mobily, a že si děti všimly toho, že je něco špatně. To je na tom článku zajímavé a to je hodné diskuze. Demonstrace má k tomu přitáhnout pozornost. Že ji pomohli zorganizovat dospělí, je nabíledni. Ale byl to nápad dětí.