Matematika jako příběh a dobrodružství. Děti to baví, rodiče tomu nerozumí, a tak jim napoví čaroděj. Matemág

Matematika mezi oblíbené předměty devítiletého Štěpána nepatří. Když mu rodiče navrhli, aby si na tabletu zahrál hru s názvem Matemág, jen otráveně zakroutil očima. Nechal se ale nakonec přesvědčit, že to zkusí.  A po chvíli se ponořil do putování za čarodějem Matemágem, který ovládá  sílu představivosti – matemagii. Radoval se z postupů do dalších levlů a nevadilo mu, že rébusy, které musí vyřešit, jsou podobné úlohám z jeho učebnice matematiky, kterou nemá rád.

Matemág je dobrodružná hra založená na principech Hejného metody výuky matematiky. Děti musí například správně postavit z různě tvarovaných dílů most, překonat nebezpečný úsek systémem výtahů, rozdělit spravedlivě jídlo mezi nenasytné květiny, které jim stojí v cestě, luští rébusy, aby si otevřely trezor nebo získaly palivo – a  dostaly se na vyšší úroveň.

Děti jsou vtaženy do příběhu a primárně neřeší matematické úlohy, jak je běžné u jiných vzdělávacích her. “Chodili jsme za dětmi testovat nové a nové verze tak dlouho, dokud jsme si nebyli víceméně jisti, že výsledek stojí za to,“ říká jeden z tvůrců hry Petr Zavadil. „Pamatuji si na chvíli, kdy po dvouhodinovém testování s desítkou dětí přiběhl chlapeček se slovy ´A kdy bude dvojka?´ To jsme věděli, že jsme na dobré cestě,” popisuje Zavadil, jak se hra rodila.

Hru vymýšleli tak, aby ji děti zvládly bez pomoci dospělého. “Museli jsme se vyrovnat s absencí učitele a počítat s nepřítomností rodiče,” říká Petr Zavadil.

Nedávno ale tvůrci hru doplnili o rodičovskou podporu. Ukázalo se, že když se děti dostaly k těžším rébusům, hledaly pomoc u bezradných rodičů, kteří tápali stejně jako při řešení úkolů z Hejného učebnice. Hra sleduje pokrok dítěte a jakmile hráč objeví novou úlohu, zašle o ní rodičům doplňující základní informace a návod, jak mohou dítěti pomoci úkol zvládnout. Tady je příklad rodičovské nápovědy.

Komentáře dětí i rodičů většinou hru chválí. I Štěpán, přestože si nezařadil matematiku mezi své oblíbené předměty, si hru zahraje velmi rád. Při řešení složitějších úkolů nicméně uvítá, když mu rodiče přijdou na pomoc a lámou si hlavu spolu s ním.

Výtky se vztahují většinou jen k ceně plné verze hry, která stojí pět set korun. Prvních osm úrovní je zdarma.

Co je MatemágVzdělávací hra do mobilů a tabletů vystavena na principech Hejného metody výuky matematiky. Určena dětem od 5 do 9 let. Obtížnost graduje, což umožňuje pochopit způsoby řešení jednotlivých úloh i dětem, které se podle Hejného neučí. Děti se vydávají na cestu za čarodějem Matemágem, aby se naučily ovládat sílu představivosti – ‘matemagii’. Na své pouti řeší rozmanité matematicko-logické rébusy. Ty jim pomáhají s rozvojem matematických dovedností.  Matemág je navržený tak, aby sám automaticky přizpůsoboval svoji obtížnost pokroku každého dítěte.

Hra má čtrnáct tisíc stažení a vysoké hodnocení v obchodě Google Play.

Kromě toho získala Cenu veřejnosti v soutěži Eduína. 

Více na: matemag.cz

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

4

 
1 Počet vláken diskuze
3 Počet reakcí v diskuzi
0 Počet odběratelů diskuze
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Největší vlákno komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Lea
Lea

Prima nápad.I když jsem si klikla na odkaz,nic jsem zatím nestahovala,ani tu ukázku zdarma.Nemá s tím někdo zkušenost,nebo neví,kolik je cena této hry?