Matematika jako příběh a dobrodružství. Děti to baví, rodiče tomu nerozumí, a tak jim napoví čaroděj. Matemág

Matematika mezi oblíbené předměty devítiletého Štěpána nepatří. Když mu rodiče navrhli, aby si na tabletu zahrál hru s názvem Matemág, jen otráveně zakroutil očima. Nechal se ale nakonec přesvědčit, že to zkusí.  A po chvíli se ponořil do putování za čarodějem Matemágem, který ovládá  sílu představivosti – matemagii. Radoval se z postupů do dalších levlů a nevadilo mu, že rébusy, které musí vyřešit, jsou podobné úlohám z jeho učebnice matematiky, kterou nemá rád.

Matemág je dobrodružná hra založená na principech Hejného metody výuky matematiky. Děti musí například správně postavit z různě tvarovaných dílů most, překonat nebezpečný úsek systémem výtahů, rozdělit spravedlivě jídlo mezi nenasytné květiny, které jim stojí v cestě, luští rébusy, aby si otevřely trezor nebo získaly palivo – a  dostaly se na vyšší úroveň.

Děti jsou vtaženy do příběhu a primárně neřeší matematické úlohy, jak je běžné u jiných vzdělávacích her. “Chodili jsme za dětmi testovat nové a nové verze tak dlouho, dokud jsme si nebyli víceméně jisti, že výsledek stojí za to,“ říká jeden z tvůrců hry Petr Zavadil. „Pamatuji si na chvíli, kdy po dvouhodinovém testování s desítkou dětí přiběhl chlapeček se slovy ´A kdy bude dvojka?´ To jsme věděli, že jsme na dobré cestě,” popisuje Zavadil, jak se hra rodila.

Hru vymýšleli tak, aby ji děti zvládly bez pomoci dospělého. “Museli jsme se vyrovnat s absencí učitele a počítat s nepřítomností rodiče,” říká Petr Zavadil.

Nedávno ale tvůrci hru doplnili o rodičovskou podporu. Ukázalo se, že když se děti dostaly k těžším rébusům, hledaly pomoc u bezradných rodičů, kteří tápali stejně jako při řešení úkolů z Hejného učebnice. Hra sleduje pokrok dítěte a jakmile hráč objeví novou úlohu, zašle o ní rodičům doplňující základní informace a návod, jak mohou dítěti pomoci úkol zvládnout. Tady je příklad rodičovské nápovědy.

Komentáře dětí i rodičů většinou hru chválí. I Štěpán, přestože si nezařadil matematiku mezi své oblíbené předměty, si hru zahraje velmi rád. Při řešení složitějších úkolů nicméně uvítá, když mu rodiče přijdou na pomoc a lámou si hlavu spolu s ním.

Výtky se vztahují většinou jen k ceně plné verze hry, která stojí pět set korun. Prvních osm úrovní je zdarma.

Co je MatemágVzdělávací hra do mobilů a tabletů vystavena na principech Hejného metody výuky matematiky. Určena dětem od 5 do 9 let. Obtížnost graduje, což umožňuje pochopit způsoby řešení jednotlivých úloh i dětem, které se podle Hejného neučí. Děti se vydávají na cestu za čarodějem Matemágem, aby se naučily ovládat sílu představivosti – ‘matemagii’. Na své pouti řeší rozmanité matematicko-logické rébusy. Ty jim pomáhají s rozvojem matematických dovedností.  Matemág je navržený tak, aby sám automaticky přizpůsoboval svoji obtížnost pokroku každého dítěte.

Hra má čtrnáct tisíc stažení a vysoké hodnocení v obchodě Google Play.

Kromě toho získala Cenu veřejnosti v soutěži Eduína. 

Více na: matemag.cz

4

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Miroslav HlavičkaJitka PolanskáLea Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Lea
Host
Lea

Prima nápad.I když jsem si klikla na odkaz,nic jsem zatím nestahovala,ani tu ukázku zdarma.Nemá s tím někdo zkušenost,nebo neví,kolik je cena této hry?

Jitka Polanská
Editor

Je to v tom článku, prvních osm úrovní je zdarma, ukázka se týkala nápovědy. Dejte vědět, jestli je to zábavné.

Miroslav Hlavička
Host
Miroslav Hlavička

Hru jsem koupil své dcerce, stálo to něco kolem pěti stovek. Když si hru stáhnete, je zdarma a funguje prvních osm úrovní a ty další si pak nákupem odemknete. Což je príma, protože do té doby zjistíte, jestli hra bude dítě bavit. Cena mi přijde adekvátní, je to vlastně dva v jednom – hra a učebnice matematiky. Protože moje dcera se dva a půl roku učila klasickou matematiku a až poté přestoupila na školu, kde se učí Hejný, tak ta hra pro ni byla dobrým způsobem, jak se s Hejného metodou seznámit, jak se věnovat takovým typům úloh, které do… Číst vice »

Lea
Host
Lea

Díky za odpověď,to vypadá slibně