Lucie Pospíchalová s dcerou Anežkou FOTO: Lucie Pospíchalová s dcerou Anežkou

Mé děti příliš milují internet. Je to boj

Lucie Pospíchalová žije s českým manželem a rodinou v USA, ale řeší problém, který dobře znají i rodiče v Česku. Jak to udělat, aby děti neseděly věčně na internetu, a neklikaly tam, kam nemají?

Jak se vyrovnáváte s touhou potomků nekonečně brouzdat na internetu?
Hodně lidí to nijak nekoriguje. Mnozí kamarádi naší dcery jsou na internetu v jednom kuse, i večer. Ale znám lidi, kteří stanovili přísná pravidla a určili třeba hodinu, kdy musí dítě odevzdat mobil.

Mě technologie zlobí hodně. Naše děti zatím mobily nemají, Anežka má ale iPod, takže když je na wifině, tak je to skoro jak mobil. Chodi na Instagram, textuje… Snažím se to omezovat a když ji na tom vidím moc, tak to zakazuju. Večer musí iPod z pokoje pryč, během úkolů taky. Ale je to boj. Asi ten největší, který spolu máme.

Maty jde do 4. třídy a ještě nemá potřebu si s někým psát, tak s ním je to zatím v pohodě. Má dovolený počítač, když je čas a je špatné počasí, a to hlavně programování na Scratch. Prostě mu řekněme, že může být na počítači, když dělá Scratch.

S Anežkou je to těžší, dívá se ráda na YouTube. Klikne na něco, co ji zajímá, nabídne se jí něco dalšího, a už to jede. Mobil nemá, ale má ho slíbený za půl roku ke svým 12.narozeninám, protože to už bude ve třídě asi opravdu jediná, která ho nemá, a myslím, že by to nevydýchala.

Problém je, že skoro všechny úkoly dostává na počítači a opravdu špatně se hlídá, kde zrovna brouzdá, pokud jí nechci stát pořád za zády.

Používáte ke kontrole brouzdání nějaké aplikace?
Anežka má nainstalovaný Norton Family Parental Control. Ten dětem brání jít na stránky s nevhodným obsahem, ale je poměrně přísně nastavený, takže ji nepustí ani na některé webové stránky, které potřebuje k vypracování domácích úkolů. V takovém případě mi ale může poslat zprávu a já jí to můžu povolit. Nebo se dají snížit parametry na méně přísné, ale pak zase aplikace neplní svůj účel. Explorer Norton nepodporuje, takže když Anežka brouzdá na něm, mně se nic nezobrazí. A ona má vždycky výmluvu, že ji Norton nepustil na stránky, kam musela kvůli domácímu úkolu, takže musela jít na Explorer.

Ideální řešení jsme zatím nenašli. Kdybych byla v práci a nebyla doma a neměla dobrý přehled o tom, co dělají a kdy, tak jsem asi úplně ztracena.

Existuje v USA nějaká služba pro rodiče, když si s tímhle problémem nevědí rady?O takové službě nevím. Myslím, že bezradní rodiče mohou maximálně googlovat nebo se jít podívat na internetová fóra, kde se to řeší. Viděla jsem blogy, kde se rodiče zabývají tím, jak zaměstnat děti jinými aktivitami, aby právě internet omezili.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x