Milan Hejný nikoli s pravnučkou - ta je ještě mnohem menší - ale s žákyní, která se učí matematiku jeho metodou.

Jak vidím naši budoucnost? Velmi optimisticky. Vždyť moje malá pravnučka je chytřejší než já, říká Milan Hejný

Povzdech „ach, ta dnešní mládež“ je snad starý jako lidstvo samo. Profesor Milan Hejný ho nikdy nevyřkl a ani se k tomu nechystá. „Máme se na co těšit, jen nesmíme být netrpěliví,“ říká na adresu světa, až ho vezmou do rukou naše děti, vnoučata, pravnoučata… Příjemná dávka optimismu na sobotu.

Nejvyšší metou výchovy by měla být autonomie dítěte, říká Milan Hejný. „Dejme jim důvěru, že jsou dobré, protože ony jsou.“ Odkud čerpá svůj optimismus? Tak třeba od své pravnučky. „Ona je chytrá, tak neuvěřitelně chytrá. Nedávno jsme spolu byli na hřišti a povím vám, jak mě přechytračila…“

Poslechněte si, proč si Milan Hejný myslí, že nás čekají světlé zítřky: 

4

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
L eaEvaKateřina * Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Kateřina *
Host
Kateřina *

Lidé všeobecně nekladou otázky. Mají svoje názory a přesvědčení a přes to nejede vlak. To, že mnohdy jeden mluví o koze a druhý o voze je častou příčinou nedorozumění. Pamatuji si, jak mi syn v první třídě říkal, že s dětmi moc rád hraje na osahávanou a pod dekou je to nejlepší, jestli si taky zahrajeme. Byli jsme ráno o víkendu ještě v posteli. Zalapala jsem po dechu, zklidnila děsivé představy a na pohodu se zeptala, jak se taková hra hraje. Úplně jednoduše – pod dekou dítě na prstech ukáže určitý počet prstů a ten druhý musí po hmatu poznat,… Číst vice »

Eva
Host
Eva

Já si myslím Pane Hejný že Vás vaše vnučka nepřechytračila. Pouze vyjadřovala svůj poznatek z toho, že se chytla, nějakého kovového předmětu, které slunce rozehřálo. TO že by uvažovala nad tím, že může papriku zaměnit za tyč, se podle mých dlouholetých zkušeností z práce s malými dětmi nezdá. Pokud byla ve věku asi 2 let. jak jste to popisoval. Já Vám uvedu příklad, kdy já jsem měla co dělat abych si to rychle v hlavě srovnala. Měla jsem ve třídě chlapce předškolního věku. věděla jsem, že rád počítá, víc jak kreslí a maluje. Při jedné hře mi začal dávat otázky… Číst vice »

L ea
Host
L ea

Dělal by to samé ,co v této třídě,dostával by možnost dělat další příklady zvlášť a dál si rozvíjet i své logické myšlení.

L ea
Host
L ea

To tedy máte jistě pravdu ,Kateřino.Krásně se to dá aplikovat i na matematiku pana Hejného.Přitom ani on sám,tuto metodu nikomu nevnucuje,měla by to být záležitost volby.A zrovna tak říká,že by i v rámci státního školství měli mít rodiče možnost volby,podle toho ,co ve výchově a vzdělání preferují.