Z džusů je spousta odpadu, dejte nám radši ovoce, vzkázaly děti dodavateli. Školní ekotým v akci

Školáci ze Základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu se přesvědčili, že ozvat se má smysl. Nelíbilo se jim, že jim krabičky z ovocných džusů zahlcují odpadkové koše ve škole. I když jim chutnají, zkusili se ozvat dodavateli, jestli by místo džusů nemohli dostávat ovoce. A dobrá věc se podařila.

„Spočítali jsme, že tím za školní rok ušetříme přes dva tisíce kartonových krabiček s přilepeným brčkem,“ popisuje učitelka Andrea Tláskalová.  Její svěřenci ve školním ekotýmu se zabývají odpady, jejich zpracováním a také evidentně rádi počítají. Protože došli až k milionům! „Ano, kdyby se k nám přidala polovina základních škol, tak by se během roku ušetřily celé čtyři miliony obalů,“ vysvětluje učitelka.

Škola, kam chodí 340 dětí, dostávala v rámci programu ministerstva školství a tělovýchovy Ovoce do škol od dodavatele nejen ovoce, ale i džusy. „Odpadkové koše byly po dovážce pitíček plné a dětem to vadilo. A tak jsme si to zanalyzovali: zabývali jsme se nejen ekologickou stránkou obou položek, ale i zdravotní, výživovou, ekonomickou – náklady na dopravu, spotřebu vody…“ vzpomíná učitelka. Děti pak jednotlivá kritéria známkovaly a jednoznačně nejlépe dopadlo ovoce – je nejzdravější, nejekonomičtější i nejekologičtější – i když se všichni shodli na tom, že džusy jim moc chutnají.

Rozhodli se tedy, že zkusí vyjednat, aby místo džusů dostávala škola ovoce. Inspirovali se postupem základní školy z obce Plesná ze západních Čech, kde také děti odmítly džusy v krabičkách. „Náš ekotým se tím zabýval v rámci tématu Šetrný spotřebitel,“ říká učitelka Alena Jelínková, která ve škole ve dvoutisícové obci koordinuje enviromentální aktivity.

A tak šetrní spotřebitelé nejen z Plesné, ale o pár dní později i ekotým ze Zbirohu odeslali dopis do Prahy na Státní zemědělský intervenční fond, který projekt Ovoce do škol zaštiťuje. Odpověď byla vstřícná – škola si může s dodavatelem, firmou BOVYS, domluvit individuální podmínky.

A tak se také stalo. Děti ve Zbirohu i v Plesné od letošního jara dostávají jen ovoce. „I pan řidič, který k nám dodávku vozí, byl rád, protože banány jsou lehčí než krabice s pitíčky,“ směje se Andrea Tláskalová.

„Vždy se snažíme vyjít školám vstříc. A velice nás těší, že se najdou takové děti, kterým záleží na životním prostředí stejně jako nám. Ovoce a zeleninu totiž posíláme ve vyměnitelných obalech – přepravkách – aby byl dopad na životní prostředí co nejmenší,“ uvedl Miroslav Vrba za firmu BOVYS, která ovoce i džusy do škol distribuuje.

Magazín Rodiče vítáni je financován příspěvky dárců. Ještě stále jich není dost. Pokud se vám líbí, prosíme, přispějte i vy. I drobná částka se počítá. Děkujeme.

2

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Andrea TláskalováKlara Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší
Klara
Host
Klara

Dobry den, je tato super akce deti soucasti nejakeho projektu? Ekoskola? Nebo jen na skole ve zbirohu nekdo tento tym slozil a pracuji jak chteji ?diky

Andrea Tláskalová
Host
Andrea Tláskalová

Dobrý den, jsme zapojeni do projektu Ekoškola, který dětem nabízí kroky, aby se jim v projektech, které si samostatně zvolily, dařilo. 😊