Do pěti let držte dítě od obrazovek dál, pak si k nim s ním sedněte taky. Po dvanáctém roce už neovlivníte nic

Čím dál tím mladší děti mívají fyzické i psychologické potíže spojené s nadužíváním počítačů, mobilů i televize. Jak jim předejít? Kritické je zejména období do pěti let, kdy probíhá bouřlivý vývoj mozku, vytváří se vztah k nejbližším lidem a ustavují se základy zdravého chování. Cílem výchovy by nemělo být děti od digitálních technologií „odstavit“, ale citlivě je do jejich světa uvést. Ideálem je zvídavý, ale bezpečný přístup. Šanci cokoli ovlivnit máte asi do dvanácti let.

Rodiče často řeší především to, jak dlouho dítě na počítači nebo telefonu je. Možná důležitější ale je, CO tam dělá a je škoda, když se rodiče příliš brzy vzdávají možnosti to ovlivnit. Hraje synek samé střílečky? Zkuste mu ukázat hru, která má více vzdělávacích prvků nebo jiné benefity. Stává se, že se pak promění i chování dítěte.

K nezdravému používání médií mohou mít větší tendenci děti s náročným temperamentem a s problémy se sebeovládáním. Právě proto se zkuste vyhnout zklidňování dětí tím, že jim dáte do ruky mobil. Čím víc času a energie věnujete vztahu se svým dítětem, tím lépe se bude rozvíjet.

Co hrozí, když se to s technologiemi přežene:

 • Závislost – s tou jdou pak ruku v ruce různé psychologické, sociální a školní komplikace.
 • Nadváha – BMI narůstá každou hodinou strávenou před displejem. Ideální není ani nechat dítě sledovat televizi s jídlem v ruce.
 • Narušený spánek – modré světlo, které vyzařují obrazovky, brání vylučování hormonu melatoninu, který je základem dobrého spaní.
 • Pasivita – přílišné vysedávání před obrazovkami má negativní vliv na rozvoj řeči, schopnost plánování, vůle, sociální a emoční rozvoj i vztahy v rodině.

 

Tipy pro rodiče:

 1. Pokuste se držet děti od digitálních médií dál aspoň do pěti let a neuklidňujte děti za pomoci mobilu nebo televize. Snažte se odolat tlaku okolí a marketingu, zdraví vašich dětí je důležitější.
 2. I později, klidně až do puberty, se snažte mít vše pod kontrolou.
 3. Zajímejte se o to, co děti na počítači dělají, a sledujte jejich oblíbený obsah s nimi. Nebojte se ani hraní počítačových her.
 4. Vysvětlujte dětem, co viděly a dělaly online a propojujte to s reálným světem.
 5. Hodinu před spaním už by se všechny zářící obrazovky měly vypnout.

To nejdůležitější na závěr: dětem škodí, i když to s technologiemi přehánějí rodiče. Táta, který si i na výletě vyřizuje pracovní maily a máma závislá na Instagramu mají obvykle s dětmi méně verbálních i neverbálních interakcí, zato více konfliktů. A především: rodiče jsou pro děti vzorem, takže těžko je od počítače vyženeme, když na něm sami visíme.

Více na této kartě, klikněte na ni:

Rodina v síti
aneb jak ze špatného pána opět udělat dobrého sluhu

Všichni jsme v síti. Technologie nás lákají, obohacují, ale taky obepínají až škrtí. Jakou cestu volit, abychom děti ochránili před riziky, která dnes potkají online spíš než v temném lese? A jak jim být dobrým příkladem?

V této nové rubrice se budeme věnovat technologiím ve vztahu k výchově a vzdělávání. Články doprovázejí karty s koncentrátem dobrých rad a tipů, které si můžete vytisknout a pověsit na dveře nebo aspoň uložit do složky a pak se k nim vracet. A komiks pro odlehčení.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Vlaďka
Vlaďka
1 rok před

Souhlasím, že děti by měly být při přístupu k moderním technologiím kontrolovány, ale neumožnit dítěti do 5ti let kontakt s tabletem, je blbost. Dnes se hromada strojů dálkově ovládá přes dotykové obrazovky a hlavně starší generace s tímto má problém. Dítě do 5ti let se zkrátka musí naučit ovládat tablet nebo mobil v nějakém kontrolovaném módu pomocí vhodné hry – např. létání s letadlem ovládaném jemnými náklony přístroje, přesné nakládání uhlí na vláček pomocí jemných dotyků, skládání puzzle apod. Tyto schopnosti se stejně jako další motorika musí trénovat co nejdříve. Nejde o nahrazení pohybu venku hrou na tabletu, ale o… Číst vice »

Táňa
Táňa
1 rok před

Souhlasím naprosto s body 2-5, přičemž bod číslo 3 bych rozhodně podtrhla (vztahuji jej i na televizi). K bodu číslo 1 (pokud jsem jej tedy pochopila správně, jako že do 5-ti let žádná televize, PC, tablet, písničky na notebooku, nic) se nebudu vyjadřovat, to si tedy nedovedu reálně představit a už vůbec ne u vícečlenné rodiny se staršími sourozenci, asi autor žije v nějaké ideální bublině, myslím, že nic se nemá přehánět.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x