Internet jako neomezená hudební knihovna. Oblíbené služby, kam sáhnout a na co si dát pozor

Máte doma puberťáka, co chodí světem se sluchátky na uších? Pak je dobré mít přehled o tom, jaké jsou dnes možnosti poslechu hudby na internetu. Některé totiž mají svá rizika.

Internet přinesl nevídanou možnost, a to takřka neomezený přístup k hudbě. Mělo to jeden háček – písničky se začaly šířit nelegálně a umělci z toho nic neměli. Dnes už je spousta možností, jak poslouchat prakticky jakoukoli hudbu a neokrádat přitom ty, kdo ji vytvářejí.

Hudba vždycky bývala generačním jablkem sváru. V době, kdy například jedna z nejoblíbenějších platforem k poslechu hudby Spotify výrazně zvýhodňuje rodinné předplatné, je ten správný čas k přemostění generačních propastí. Děti by se měly naučit pracovat s informacemi v souladu se zákony o duševním vlastnictví. Často ani netuší, že hudba v jejich mobilu je ilegální. Pirátské servery na stahování hudby se přitom nevyplatí už proto, že mohou ohrozit váš počítač – napadnout ho virem nebo ukrást vaše složky.

Pozor ještě na jednu věc: některé platformy, jako třeba Spotify, fungují na principu sociálních sítí, takže u nich hrozí podobná rizika jako například při používání Facebooku.

Jak poslouchat hudbu:

Youtube – najdete tam v podstatě všechno, ale má to dva háčky: nemáte jistotu, že za poslech dostanou provizi umělci, kteří hudbu vytvořili, a videoklipy si můžete pouštět jen, když jste připojeni k internetu.

Bandzone.cz – specialista na českou klubovou scénu, najdete tam přes 40 tisíc kapel a více než 290 tisíc skladeb. Hudbu však nejde stáhnout a poslouchat bez připojení k internetu.

Soundcloud.com – nezávislá i klubová hudba z celého světa s knihovnou 125 milionů písní je k poslechu i offline.

MusicJet.cz – přehrávač, který vám umožní poslouchat českou hudbu zdarma. Když si připlatíte 149 korun měsíčně, můžete ji poslouchat bez reklam a offline. Cena jednotlivé skladby je do dvaceti korun.

Deezer.com – přes 50 milionů skladeb. Měsíční předplatné až pro šest osob stojí 249 Kč, pro jednotlivce 165 korun.

Spotify.com – nejoblíbenější platforma pro populární hudbu. Pokud vám nevadí přerušení reklamou a nemožnost pouštět si skladby v požadovaném pořadí, je kompletně zdarma. Bez reklamy s možností poslechu online stojí měsíčně 156 Kč, zvýhodněné předplatné až pro pět lidí vyjde na 250 korun – Spotify vyloženě zdůrazňuje, že se musí jednat o členy rodiny.

iTunes – například v USA nejrozšířenější platforma pro poslech hudby. Měsíční předplatné stojí 149 Kč. Podobně funguje i konkurenční Google Play.

Více na této kartě:

Rodina v síti
aneb jak ze špatného pána opět udělat dobrého sluhu

Všichni jsme v síti. Technologie nás lákají, obohacují, ale taky obepínají až škrtí. Jakou cestu volit, abychom děti ochránili před riziky, která dnes potkají online spíš než v temném lese? A jak jim být dobrým příkladem?

V této nové rubrice se budeme věnovat technologiím ve vztahu k výchově a vzdělávání. Články doprovázejí karty s koncentrátem dobrých rad a tipů, které si můžete vytisknout a pověsit na dveře nebo aspoň uložit do složky a pak se k nim vracet. A komiks pro odlehčení.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
1 rok před

Opravdu záleží na výběru, schopnosti poslouchat hudbu ve správnou chvíli a ne ji mít, jako celodenní kulisu. Mám před očima kluka, který takhle se sluchátky na uších pochodoval a vrtěl sebou každý den, myslel si, že tento trend patří k životu. S jeho vzděláním taky zádná sláva. pak si našel partnerku, založili rodinu dva drogově závislí a přivedli děvčátko do školky. Chudák dítě jak se říká, nevědělo čí je. chaoticky pobíhalo, nehrálo si. Nakonec se po necelém půlroce odstěhovala celá rodina, tak nevím, jak to všechno dopadlo. Ale myslím si, že jakákoliv hudba by neměla sloužit jen jako kulisa, ale… Číst vice »

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x