Jak nenechat technologie, aby vám zničily rodinnou pohodu? Zaveďte pravidla. A řiďte se jimi v první řadě vy sami

Jak s technologiemi žít a zachovat si spokojený život? Stanovte si pravidla. Když to totiž neuděláme, je pravděpodobné, že mobily a sociální sítě budou okupovat větší a větší část našich životů. Přečtěte si tipy, jak nenechat technologie zničit vaši rodinnou pohodu, ale naopak díky nim blízkost s ostatními členy rodiny posílit.

Šéfka českého Googlu Taťána Le Moigne je na sebe přísná. Telefon nesmí k jídlu, o víkendu si vypíná internet v mobilu a po příchodu z práce už nevyřizuje pracovní maily. „Digitální dietu“ nastavuje po dohodě se svým manželem a synem, i když přiznává, že je to právě ona, koho zahlcenost přístroji trápí nejvíc.

Rodinná pravidla ohledně používání technologií jsou něco, čeho by se neměli štítit ani volnomyšlenkáři. Ideální je prodiskutovat je v kruhu celé rodiny a opravdu naslouchat i názoru dětí. Zapomeňte na příkazy a zákazy, demokraticky odhlasovaná pravidla budou dětem mnohem více po srsti.

A taky dobrý příklad.

Ten se svým dětem snaží dávat třeba novinářka Lucie. „Pracuju z domova a to je vždycky ošemetné, kdy počítač vypnout. Aby mi to nepřerostlo přes hlavu, zavedla jsem si sama pro sebe jednoduché pravidlo: počítač vypínám a mobil odkládám, jakmile dorazí děti ze školy a školky. Když něco hoří, vrátím se k tomu, když jdou dcery spát. Musím říct, že to úplně proměnilo naše podvečery. Čteme si spolu, cvičíme na klavír, hrajeme hry nebo společně něco upečeme. Věřím, že si na to holky zvyknou a až budou mít samy telefony a počítače, budou se držet pravidla, že společný čas je svatý a technologie do něj pokud možno nepatří.“

Klíčovou vlastností digitálního světa je sdílení. Naplánujte si rodinné „porady“, při nichž se nejenom domlouváte na pravidlech používání technologií, ale také si můžete povídat o obsahu, který díky nim poznáváte. Je to ten nejlepší způsob, jak uvést děti do kyberprostoru. Nechte si vyprávět o počítačových hrách, které vaše děti hrají, ale nesuďte. Berte to jako skvělou šanci, jak nahlédnout do jejich světa.

Další tipy, jak si nenechat technologiemi zkazit rodinnou pohodu, najdete v přiložené kartě.

Rodina v síti
aneb jak ze špatného pána opět udělat dobrého sluhu

Všichni jsme v síti. Technologie nás lákají, obohacují, ale taky obepínají až škrtí. Jakou cestu volit, abychom děti ochránili před riziky, která dnes potkají online spíš než v temném lese? A jak jim být dobrým příkladem?

V této nové rubrice se budeme věnovat technologiím ve vztahu k výchově a vzdělávání. Články doprovázejí karty s koncentrátem dobrých rad a tipů, které si můžete vytisknout a pověsit na dveře nebo aspoň uložit do složky a pak se k nim vracet. A komiks pro odlehčení.

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..