Neodhánějte děti od internetu. Spíš jim ukažte, co na něm lze dělat smysluplného. A jděte příkladem

„Mazej od toho počítače,“ hartusí často rodiče v obavách ze závislosti dítěte a v hrůze z času, který u obrazovek a displejů tráví. Na počítači, přesněji na internetu, lze ale dělat i mnoho užitečného. Třeba se učit… Jen se to musíme naučit. Všichni.

Kyberprostor neboli internetové prostředí je místo, kde najdeme odpověď na každou otázku. Je to nekonečná knihovna, globální škola i nový veřejný prostor. Ještě nikdy nebylo tak snadné naučit se cizí jazyk, ale i vystudovat prestižní univerzitu na opačném konci světa.

Nedílnou součástí kyberprostoru je kreativita – je to svět, který neustále vzniká. Přinesl také netušené pole pro prezentování vlastní tvorby. Píšete do šuplíku? Založte si blog. Zveřejňujte své básničky, vystavte fotografie nebo ilustrace. Hudebníci už nepotřebují nahrávací společnosti – stačí album prostě pověsit na internet.

To vše má samozřejmě úskalí: ne všechno, co se na internetu píše, je pravda a ne všechno dává smysl. To je asi to hlavní, co bychom měli dětem předat – a ještě před tím si sami dobře uvědomit – než je usadíme k počítači, aby si tam hledaly informace pro svou seminárni práci nebo odpovědi na palčivé otázky, které přináší život.

Nechte děti sledovat youtube, když je to tak baví. Ale ukažte jim, že krom sledování tutoriálů o vaření se mohou z youtube naučit třeba akordy své oblíbené písničky, najít inspiraci pro kreslení nebo se dozvědět něco o politice. Když si zkusí natočit vlastní video, stanou se sami na chvíli učiteli.

To samé platí pro sociální sítě – ideálem je, když si je dítě zvykne používat k rozvíjení svých zájmů. Sledovat profily zkušenějších, inspirovat se a „síťovat“ se s nimi.

Internet je jedna velká síť složená z mnoha malých – dávejme pozor, do které z nich se chceme nechat chytit.

Podrobněji na této kartě: 

Rodina v síti
aneb jak ze špatného pána opět udělat dobrého sluhu

Všichni jsme v síti. Technologie nás lákají, obohacují, ale taky obepínají až škrtí. Jakou cestu volit, abychom děti ochránili před riziky, která dnes potkají online spíš než v temném lese? A jak jim být dobrým příkladem?

V této nové rubrice se budeme věnovat technologiím ve vztahu k výchově a vzdělávání. Články doprovázejí karty s koncentrátem dobrých rad a tipů, které si můžete vytisknout a pověsit na dveře nebo aspoň uložit do složky a pak se k nim vracet. A komiks pro odlehčení.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..