Seznamování přes internet je nyní běžné. I pro děti. Už jste slyšeli o Tik Tok? To slyšet nechcete…

Internet už dávno zasáhl i způsob, jakým se lidé seznamují s novými přáteli nebo partnery. Přes internet se seznamují i děti, existují dokonce i na to specializované platformy cílené na mladistvé a dětské uživatele. I když děti dávají přednost seznamování přes sociální sítě. Už jste slyšeli o Tik Tok? To slyšet nechcete… 

Děti a mladí berou seznamování přes sociální sítě jako zcela přirozené. Nemusí jít o seznamky, tuto funkci mají často spíš sociální sítě, a jejich popularita se proměnuje…

“Facebook nebo různá fóra jsou už pro děti out. Dnes mají ve čtvrté třídě dvě třetiny dětí Instagram, Snapchat, nebo momentálně nejpoužívanější sociální síť Tik Tok,” říká internetový publicista Daniel Dočekal.

Tik Tok (dříve Musical.ly) je původem čínská sociální síť, na níž děti nahrávají krátká videa, v nichž tančí na hudbu. Na síť by se neměly přihlašovat děti pod 16 let, v reálu si s tím ale nikdo hlavu neláme a půlmiliarda uživatelů tak může sledovat nekončící stream videí, na nichž někdy tančí i prakticky nahé děti kolem 11 let.

Stejně jako u ostatních služeb, ve kterých děti sdílejí svůj vlastní videoobsah, se i v prostředí TikToku objevuje celá řada problémů – od kybernetické agrese a kyberšikany, přes úniky či cílené nahrávání sexuálně laděného (či přímo pornografického) obsahu, přes různé druhy obtěžování, vydírání, zesměšňování. Problémem TikToku je i velké množství videí obsahujících násilí a sebepoškozování, návody na sebevraždu, videa zaměřená na anorexii nebo adrenalinová videa, ve kterých jejich tvůrci žádají „lajky“ za to, že riskovali svůj život. Všudypřítomný je samozřejmě „hating“ všeho druhu.

Rada nad zlato
Rodiče by speciálně u Tik Toku měli dětem veřejný profil změnit na soukromý a vypnout lokalizaci, aby nebylo vidět, kde videa dítěte vznikají. Děti by na internetu obecně měly šetřit osobními údaji i fotografiemi. Je jim třeba neustále zdůrazňovat, že nemohou nikdy přesně vědět, kdo se na druhé straně nachází.

Jedním z problémů, který postihuje Tik Tok (ale nevyhne se ani YouTube), patří úniky videí velmi malých dětí, která obsahují sexuálně explicitní obsah. Jak uvádí server e-bezpečí.cz, právě videa, kde se objevují obnažené části těla dětí, mají velmi vysokou návštěvnost a jsou sdílena a rozšiřována. Děti se pak stávají vyhledávaným cílem a jsou prostřednictvím Tik Toku oslovovány dospělými uživateli.

“Nejsou bohužel ojedinělé případy, kdy se dospělí vydávají za vrstevníky, vylákají z dítěte intimní fotografie a pak je s nimi vydírají a požadují další, či se chtějí domluvit na reálné schůzce. Problémem dneška je i to, že některé děti se na internetu i samy nabízejí za úplatu,” podotýká odborník na bezpečnost sociálních sítí a internetu Roman Máca.

5 pravidel bezpečného online seznamování aneb řekněte svým dětem:

 1. Jestli chcete být na internetu diskrétní, založte si speciální emailovou adresu, v níž není uvedeno jméno a příjmení.
 2. Nespokojte se se „selfíčky“. Chtějte po tom, s kým komunikujete, „reálnější“ fotky – z konkrétní akce, z rodinné události nebo fotku s přáteli. Pomůže vám to ujistit se, že na druhé straně komunikace není někdo jiný, než tvrdí.
 3. Nikdy nesdělujte žádné osobní údaje, telefon ani adresu. Na to je vždycky dost času – můžete je prozradit až po tom, co se uvidíte osobně a budete si jisti, že spolu chcete trávit víc času.
 4. Buďte ostražití vůči výmluvám a rozporuplným informacím. Když někdo odkládá setkání nebo se v jeho prohlášeních objevují různé nesrovnalosti, může to být signál, že něco není v pořádku.
 5. Se známými z internetu se setkávejte jen na místech, kde je hodně lidí, a zásadně za denního světla. Rozhodně nechoďte k nikomu domů, ani nenastupujte do auta. O schůzce s neznámým člověkem vždy někoho informujte a požádejte ho, ať je na telefonu.

Více na této kartě, klikněte na ni:

 

Rodina v síti
aneb jak ze špatného pána opět udělat dobrého sluhu

Všichni jsme v síti. Technologie nás lákají, obohacují, ale taky obepínají až škrtí. Jakou cestu volit, abychom děti ochránili před riziky, která dnes potkají online spíš než v temném lese? A jak jim být dobrým příkladem?

V této nové rubrice se budeme věnovat technologiím ve vztahu k výchově a vzdělávání. Články doprovázejí karty s koncentrátem dobrých rad a tipů, které si můžete vytisknout a pověsit na dveře nebo aspoň uložit do složky a pak se k nim vracet. A komiks pro odlehčení.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
1 rok před

A ujistěte se, že Vaše děti ví, že nebezpečí nečíhá jenom na nějakých čínských sociálních sítích pochybné pověsti apod. Nikdy nevíte, kdo zneužije třeba emailovou adresu s uvedeným jménem, kterou původně získal pro zcela nevinné a bezpečné účely, k tomu, aby si Vás lustroval přes internet nebo Vám posílal sprosté maily… stát se Vám to může doslova KDEKOLIV…

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x