Zprávy z novin? Bejvávalo. Dnes jsou hlavním zdrojem sociální sítě. Kritické myšlení se hodí jako nikdy

Kde čerpáte informace o světě kolem sebe? Tohle se během jedné generace zásadně změnilo. Co se konzumace informací týče, dnešní dospělí střední generace vyrůstali v úplně jiném prostředí než jejich děti. Ještě před dvaceti lety děti viděly rodiče pravidelně večer usedat k televizním zprávam, přes den poslouchat rozhlas a do vlaku nebo tramvaje si kupovat noviny. Postupem času a velmi rychle začalo víc a víc lidí čerpat informace z internetových serverů. Dnes se ale o tom, co se děje, dozvídají hlavně ze sociálních sítí, chatů a diskuzních fór. A mladí úplně nejvíc ze všech. Co z toho vyplývá pro výchovu?

„Poslední dobou už vlastně zpravodajské weby ani neotvírám a noviny jsem si nekoupila, ani nepamatuju,“ říká čerstvá penzistka Alena. „Ráno vstanu, uvařím si kafe a zapnu si Facebook. Kouknu se, co je nového u dětí, vnoučat, kamarádek. Navíc tam vidím i odkazy na různé články, takže mám přehled o tom, co se děje. Někdy jsou to na první pohled hlouposti, jindy seriózní čtení. Jestli to vždycky dokážu rozlišit? Snad ano. Spoléhám se na selský rozum,“ dodává.

Síťová média jako hlavní zdroj informací
Takzvaná síťová média (Facebook, Twitter, Snapchat a další) dnes pro mnohé lidi přebírají funkci zpravodajských médií. Což mění situaci. Klasická zpravodajská média mívají k dispozici redakci lidí, kteří ověřují informace a dohledávají fakta, informace na sítích jsou od kohokoli – v široké škále zahrnující média i soukromé osoby –  a přicházejí v nevyzpytatelném mixu, ve kterém se musíte vyznat vy sami. A co je důležité: na sociálních sítích k vám články často doputují již s hodnotícím komentářem. V něm vám autor příspěvku podá emotivně zabarvený návod k interpretaci a připraví vaši mysl na to, co si o tom myslet. Někteří lidé si dokonce vystačí jen s těmito komentáři, s mětasvětem názorů, aniž by původní článek vůbec četli. Nakonec, sociální sítě jsou hlavně o socializaci, že.

U dětí a dospívajících je dopad komentářů jejich vrstevníků, se kterými se ztotožňují, na jejich přemýšlení, obrovský. Sociální sítě vytvářejí velmi silnou konkurenci rodičovskému vlivu.

Je dobré to vědět a počítat s tím. Naléhavým úkolem školy a rodiny je vybavit děti kritickým odstupem od servírovaných faktů a domněnek a schopností se v informační džungli vyznat. Je to stejně důležité, jako byla dřív orientace v terénu.

Články na míru a podle vašeho vkusu
Pro tříbení názorů je třeba vyvinout určité úsilí. Sociální sítě totiž zapojují algoritmy, které dokážou odhalit, jaká témata vás zajímají, a nabízejí uživateli články na míru. Tím ho ale ochuzují o alternativní pohledy nebo názory. Svět, který sociální sítě ukazují, se může zdát pestrý – ale fakticky se tam spíše potkávají lidé ze stejné sociální bubliny a posilují se ve svých názorech, místo aby se třeba pod vlivem jiného pohledu na věc zamysleli. Na sociálních sítích ale zároveň figurují i skutečně kriticky myslící lidé, píší sem mnozí zdatní novináři a komentátoři. Teď ještě aby je uživatelé dokázali poznat a poučit se od nich.

Všudypřítomná reklama
Prostředí internetu nabízí hodně možností pro inzerenty, reklama hraje obrovskou roli i na sociálních sítích. Inzerenti neúnavně zkoumají zvyky a preference uživatelů, aby jim mohli nabídnout něco k zakoupení. Mediální prostředí samozřejmě ovlivňuje i to, že mnohá internetová média jsou závislá na proklicích. To určuje výběr obsahu. Musejí upoutat, nabídnout silné emoce, a to posiluje míru negativních a špatných zpráv nebo skandálů. To ale není v médiích nic nového, špatné zprávy vždy táhly více. V důsledku toho může ale jejich konzument vnímat svět zkresleně. V mnoha článcích také nedostane odpovědi na otázky, které nastolují.

Zkuste se občas vrátit ke klasice
Pokud na sociálních sítích sami aktivně diskutujete, dejte si pozor na svůj profil. Nastavte si ho tak, aby byl viditelný pouze pro vaše přátelé. Takto budou i vaše komentáře viditelné pouze jim. Upozorněte na to i své děti. Pokud tedy nejste ´influencer´, kterému naopak záleží na tom, aby si jeho příspěvky přečetli i lidé mimo jeho přátelský okruh, protože si myslí, že má co sdělit. Je fakt, že i na FB se najdou fundované analýzy a komentáře. Jen je třeba si umět vybrat, koho číst, a umět poznat kvalitu argumentace, a zde jsme zpět u kritického myšlení.

A nezapomeňte, že stále existují i klasická zpravodajská média. Kupte si aspoň občas noviny a časopis, třeba i v online verzi, pusťte si zprávy v televizi nebo v rozhlase.

Nebo si na několik dní dopřejte digitální detox a vzpomeňte si na staré dobré časy, kdy jste usedali do křesla s knihou a hodiny jste se od ní nemohli odtrhnout.

Nebylo to zas tak dávno.

Informace souhrnně na této kartě:

Rodina v síti
aneb jak ze špatného pána opět udělat dobrého sluhu

Všichni jsme v síti. Technologie nás lákají, obohacují, ale taky obepínají až škrtí. Jakou cestu volit, abychom děti ochránili před riziky, která dnes potkají online spíš než v temném lese? A jak jim být dobrým příkladem?

V této nové rubrice se budeme věnovat technologiím ve vztahu k výchově a vzdělávání. Články doprovázejí karty s koncentrátem dobrých rad a tipů, které si můžete vytisknout a pověsit na dveře nebo aspoň uložit do složky a pak se k nim vracet. A komiks pro odlehčení.

66

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
4 Comment threads
62 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
tomBrandtnerováBrandtnerováJitka PolanskáVáclav Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
lea
Host
lea

No to tedy nevím.Noviny si už také opravdu nekupuji,ale zprávy a zpravodajské weby je to první,co sleduji.Myslím,že je bto to trochu přehnané.

Vladimír Kocour
Host
Vladimír Kocour

Potřeba kritického myšlení tady byla i před nástupem internetu a tzv. sociálních sítí.

Václav
Host
Václav

No, nevím, co si mám myslet o tom, že web, který je od shoda dolů prošpikovaný proklikávací reklamou, varuje před proklikávací reklamou, ale budiž. Kritické myšlení bylo potřeba vždy. Fake news, přebujelá reklama a další hrozby tu s námi jsou už dlouho, ani omylem nejde o trendy moderní doby. Třeba takové fake news používal už Goebbels při přípravě na zábor Sudet. Starším generacím pomáhala ke kritickému myšlení velmi účinná zbraň – rozsáhlé faktografické vzdělání. Protože od tohoto typu vzdělání se už dlouho čím dál více pod dojmem zbytečnosti ustupuje, je kritické myšlení mladé generace výrazně systematicky oslabováno. Samotný selský rozum… Číst vice »

Jitka Polanská
Editor

O těchto věcech dost přemýšlím a Vaše námitky jsou relevantní, a tak Vám děkuju, pane Václave, že mi dáváte možnost formulovat s ohledem na ně své myšlenky. Rozhodně s Vámi souhlasím v tom, že bez dobrého všeobecného vzdělání – čemuž tedy můžeme říkat i faktografická základna – kritické myšlení plave na vodě. Zažila jsem více případů lidí, kteří se dokážou velmi kriticky a elegantně k něčemu vyjádřit, ale je poznat, že tomu chybí zakotvení, ať už ve znalostech historie, nebo v přímé zkušenosti. Zažila jsem ale na druhé straně i lidi, kteří znali kdeco, a přesto nemysleli kriticky, měli velký… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Dovolím si krátký výlet do historie. Před vynálezem knihtisku byste si za cenu jediné knihy mohla koupit obrovské stádo ovcí i s pastvinami. Gutenberg to vše sice ohromně zlevnil, ale i tak zůstávalo vyjadřování vlastních myšlenek příliš drahým špásem i pro největší umělecké, vědecké i politické osobnosti dějin. Třeba Lavoisierova práce, která svým významem definitivně pohřbila tři tisíce let alchymie, byla natištěna na několik přes sebe přehnutých listů papíru. Žádná velká kniha, jak by někdo od tak významné práce možná čekal. Za to, že se dnes může vyjadřovat kdokoliv k čemukoliv, vděčíme především vynálezům posledních cca stopadesáti let, které zlevnily… Číst vice »

Jitka Polanská
Editor

Díky za zajímavý exkurz, naši debatní zónu obohatí. Reklamy nás neuživí, příjem je to opravdu malý, bohužel. Obecně reklama byla dříve pro média zásadním zdrojem financí, v současné době to tak není. Média jsou v čím dál větší míře podporována soukromými dárci – to je náš případ – a čtenáři (to zatím my nejsme, ale třeba jednou budeme, to bych si moc přála).

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Paní Polanská, překvapila byste, kdybyste se někdy vyjádřila k tématu, kterému alespoň rámcově rozumíte. Takto je to jen slepenec – tu jsem slyšela tamto a ondy toto, plus přihodím nějaké to odborné slovíčko, ať je to fundované. Ohledně historie a historie médií máte zjevné nedostatky, vlastně tam nevidím žádný „dostatek“. Článek je psaný v obdobném duchu.

Jitka Polanská
Editor

Hm, diky za zpetnou vazbu. Vy jako skolni inspektorka nebo domnela skolni inspektorka zrejme rozumite vsemu, vcetne medii. Podle me jste asi celkem vzdelana, ale jste presne ten pripad cloveka, ktery chce mluvit do vseho, a pousti se na tenky led v oblastech, kterym opravdu nerozumi. Mimo jine asi zasadne nerozumite novinarske praci, a proto mi porad podsouvate povrchnost, misto abyste ocenila efektivni zjednoduseni a zprehledneni tematu. Mne nebo nam, tento clanek jsem nepsala ja, ale to neni dulezite. Podle me plni svou informacni funkci v ramci svych moznosti. Klidne si dovolite rict, ze to ma same nedostatky, ale vecnou… Číst vice »

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

No jo, to jsme my investigativci, nemůžeme si pomoci, všechno musíme prověřovat. Ne nadarmo se přece třeba o novinářích říká, že jsou „hlídací psi“ demokracie. Fascinuje mě, jak si i v rámci jednoho komentáře protiřečíte, když v závěru mluvíte ve své podstatě o slušnosti a respektu k druhým, zatím o v první části napadáte, obviňujete, nálepkujete a překrucujete o sto šest! Už jsem vás na to upozorňovala v diskusi na ceskaskola.cz v souvislosti s tématem novinářské (i obecné) etiky: Do slušné společenské konverzace dospělých jedinců ROZHODNĚ nepatří hodnocení, soudy a nálepkování na osobní úrovni – ve vašem případě navíc velice… Číst vice »

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

„…pomáhala ke kritickému myšlení velmi účinná zbraň – rozsáhlé faktografické vzdělání. Protože od tohoto typu vzdělání se už dlouho čím dál více pod dojmem zbytečnosti ustupuje, je kritické myšlení mladé generace výrazně systematicky oslabováno.“ Naprosto souhlasím s panem Václavem. Obdobně se také občas někde vyjadřuji. (A nejen já.) Nicméně nevidím současnost oproti minulosti nějak výrazně černě. Pokud tedy nezačne být školství narušováno právě těmi manýry učit děti SPRÁVNĚ kriticky myslet. Mimochodem mám zkušenost, že rodičům se tyto tendence vůbec nelíbí. Setkávám se paradoxně často v současnosti s tím, že ti, co mediální gramotnost či kritické myšlení propagují, tuto schopnost postrádají.… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Co si myslím o vyjádření pana Hejného, že A.H. nepostrádal kritické myšlení?

Dostupná fakta hovoří spíš úplně opačně. Jenže i fakta se dají vykládat různě. Pokud pan Hejný chce v Hitlerovi vidět rozumného, kriticky uvažujícího člověka, jistě tomu svůj výklad historie přizpůsobí. Nebyl by bohužel ani první, ani poslední, kdo přizpůsobuje fakta teorii, a nikoliv teorii faktům. A nebyl by to ani první a možná ani poslední velice podivný výrok od tohoto pána.

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Pane Václave, děkuji za reakci a také pomoc s vysvětlováním, zřejmě „nevysvětlitelného“. Vyjádřím se tedy, až se mi podaří/nepodaří případně upřesnit čas té citace. Ale možná budete chtít strávit večer sledováním hodinu a půl dlouhého rozhovoru s M. Hejným ;-)

Každopádně téma kritického myšlení, mediální gramotnosti, respektive funkce a fungování médií mě osobně zajímá.

Václav
Host
Václav

I já děkuji, paní Brandtnerová, za Vaši ochotu a snahu. Pro mě osobně pan Hejný ztratil jakékoliv kouzlo, které snad mohl kdy získat, v okamžiku, kdy jsem se ve zdejších článcích dočetl, že rád své názory prezentuje, ale odmítá o nich diskutovat. Názory, které nesnesou diskuzi, jsou podle mě bezcenné, takže se omlouvám, ale celé video sledovat nebudu. Níže v diskuzi jsem však v zájmu diskuze uvedl přepis té Vámi zmíněné části rozhovoru, o kterou zde jde, aby byla vidět včetně kontextu. Měla jste pravdu, samozřejmě. Ale tady se očividně pěstuje kult osobnosti a pan Hejný je tu nedotknutelnou modlou,… Číst vice »

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Pane Václave, v debatě níže se úplně ztrácím, to už je tak na pořádného panáka… Vám děkuji za obětavou angažovanost v diskusi, včetně přepisu části rozhovoru. „Kritické myšlení je obrana proti vlivu iracionality, reklamy, propagandy, indoktrinace a vymývání mozku, obecně proti manipulaci“ je citace z díla našeho předního odborníka, věnujícího se problematice kritického myšlení, Františka Koukolíka. Už jen z této věty mi vyplývá, že Hitler kritickým myšlením vůbec neoplýval. Kromě toho, že je to pro mě zcela logické. Uvedu ještě rozdíly mezi kritickým a nekritickým myšlením podle Koukolíka: Myšlenkové strategie kritického myšlení: snaží se o uzavřený systém; dogmatická, vyhýbavá; netáže… Číst vice »

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Odkaz na citaci pana Hejného je v komunikaci níže, občas se ztrácím ve struktuře těchto diskusí.

Jitka Polanská
Editor

A ráda bych se tady ještě vyjádřila k tomu, paní Brandtnerová, co tu říkáte o Milanu Hejném, protože právě to je do očí bijícím příkladem nebezpečí dnešního mediálního prostředí. Je to jak na prostřeném stole: 1/ Někoho nemáte ráda a chcete ho shodit, zdiskreditovat. V tomto případě Milana Hejného. 2/ Co uděláte? Nebudete věcně a poctivě diskutuvat o tom, proč vám vadí, v tomto příkladě o kladech a záporech Hejného metody. To je příliš pracná cesta a vyberou si ji jen vznešení lidé. 3/ Vy uchopíte něco, co bylo řečeno v nějakém kontextu (pokud přímo nevypustíte nějakou lež, jako když… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Paní Polanská, podle vašich slov se mi zdá, že ani vy sama neznáte přesný kontext, ve kterém měl pan Hejný onen výrok pronést, a hájíte ho zde pouhými dohady. Co kdybyste tedy nechala paní Brandtnerovou ten kontext nejdříve ujasnit, než se na ni takto ošklivě vrhnete? Paní Brandtnerová mluvila především o tom, že pod pojmem „kritické myšlení“ může každý myšlet něco jiného, a jako příklad uvedla předmětný Hejného výrok. O žádný pokus o diskreditaci, který by vyžadoval takovouto ostrou reakci z vaší strany, tu rozhodně nešlo. A rozhodně není potřeba, abyste tu takto osobně útočila. Velmi mě mrzí, že jste… Číst vice »

Jitka Polanská
Editor

Mýlíte se, pane Václave, já nikoho, ani pana Hejného neobdivuji nekriticky. O žádných kontroverzních výrocích pana Hejného ovšem nevím, to je pravda. Přece nemyslíte vážně, že by mohl opravdu MH Hitlera jakkoli hájit nebo zpochybňovat nějak hodnotu kritického myšlení tím, že ho přiřkne Hitlerovi. Zrovna Milan Hejný. Ani jedna z věcí nedává smysl. „Dohady“ jsou v tomto případě čistá logika. To, co paní Brandtnerová řekla, ale nesouvisí s nějakou pravdou, kterou neznáme, jak jsem se snažila dlouze popsat. Je to prostě takový mechanismus manipulace, který se dá analyzovat sám o sobě. To, co píšu, jen jasné vyjadřuje, co si o… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Paní Polanská, měla jste tu sálodlouhý výklad o vytrhávání slov z kontextu, ale přitom sama nevnímáte kontext toho, co říká paní Brandtnerová. O tom, že by pan Hejný snad Hitlera doopravdy hájil, tu nepadlo ani slovo, dokud jste nepřišla vy se svými projevy na téma manipulace a diskreditace. Mimochodem, až budu chtít vyjádřit své postřehy ohledně čerstvého článku pana Kraemera, udělám tak pod článkem pana Kraemera a nebudu čekat na vaše svolení. Toto si, prosím, příště také odpusťte. V jednom s vámi ale souhlasím. Těch vašich osobních výpadů proti paní Brandtnerové už bylo až dost. Teď je načase vrátit se… Číst vice »

Jitka Polanská
Editor

Jen jsem Vás chtěla na článek upozornit, i paní Brandtnerovou. :-). Oběma přeju hezký den
(Logické možnosti, proč by výrok mohl být kontroverzní, jak jste ho zařadil Vy, byly pouze dvě: 1/ MH hájí nějak Hitlera 2/MH relativizuje hodnotu kritického myšlení. Pokud ani jedno nemůže být pravda, jde o čistou manipulaci neboli jeho výrok, pokud existuje, byl použit zcela jinak, než byl myšlen. A schválně. A máte pravdu, musím to tady uzavřít).

Václav
Host
Václav

Jediný způsob, jak jste mohla dospět k těmto „logickým možnostem“ je, že jste nakonec vytrhla z kontextu i to, co jsem říkal já. Gratuluji.

Jestli ale čekáte, že uvěřím, že jste se jen tak rozhodla nás upozornit na článek, který se zdejší debatou ani s tímto článkem nemá zhola nic společného, pak vás odkazuji na první řádek pravidel diskuze s „upozorněním“ abyste se jím začala řídit a neničila diskuzi.

Sbohem.

Jitka Polanská
Editor

To si kazdy muze overit, zda vytrhla, nebo naopak poctive sledovala linku Vasich uvah. Vy jste se tedy jeste zamyslel nad tim, zda Hitler mel, nebo nemel kriticke mysleni, a s ohledem na to jste posuzoval domnely vyrok MH. Neco v tomto duchu: podle vsech zjisteni to vypada, ze AH nemel kriticke mysleni, takze MH se myli, a je navic autorem kontroverzniho vyroku, jednoho z rady. Aniz byste vedel, co tedy skutecne rekl a v jakem ohledu mu pripadne oponovat. Nashledanou

Václav
Host
Václav

Ano, skutečně jsem se pozastavil nad tím, zda Hitler byl schopen kritického myšlení. Tím ovšem to vaše „poctivé“ sledování mých úvah končí. To si opravdu může každý ověřit.

Sbohem. Snad už konečně odejdete.

lea
Host
lea

Pane Václave,prosím Vás,jestli tady na někoho někdo začal útočit,,byla to tedy paní Brandnerová.Nikoli paní Polanská.A komunikační faul,který paní Brandnereová použila,mě opravdu velmi mrzí.Vzdělaný člověk to jistě rozezná,ale tento web čte i hodně lidí,kteří si to třeba neuvědomí,nemají tolik zkušeností.

Václav
Host
Václav

Leo, paní Polanská si tu věčně hraje na morální autoritu – logicky by tedy svým chováním měla jít příkladem bez ohledu na to, jak se chovají či nechovají druzí a kdo si začal.

A ať už si paní Polanská hraje či nehraje na morální autoritu, jako každá dospělá svéprávná osoba je za své chování zodpovědná kdykoliv, ať už sama útočí, nebo se jen brání. „Ale oni si začali…“ je výkřik malého děcka a tím, že takto paní Polanskou bráníte, jí rozhodně nepomáháte.

Mimoto útoky paní Polanské jsou daleko osobnější a agresivnější, než cokoliv, co tu napsala paní Brandtnerová.

lea
Host
lea

Já se opravdu nechci hádat.Naopak,poslední dobou se mi zdálo,že i Vy jste našel rozumnější styl diskuze.To ovšem bylo před paní Brandnerovou.Je mi to velmi líto.Vaše „nová“ podoba se mi moc líbila,ale zřejmě to moc dlouho nevydrželo.Je to škoda,protože určitě máte co říct.

Jitka Polanská
Editor

Já jsem taky měla radost…

Václav
Host
Václav

Paní Polanská, ona ta snaha musí být oboustranná, aby mělo smysl v ní pokračovat. Já se mohu snažit jak chci, ale bez vašeho zapojení to tu bude pořád takové, jako to bývalo. Rád bych byl milý i nadále, ale musím vidět, že se snažíte i vy.

Když sleduji, jak reagujete na paní Brandtnerovou, nevidím ani minimální snahu o smysluplnou diskuzi. Spíše si říkám, kolik hnusných mailů jste jí asi už napsala a je mi z toho velmi smutno.

Jitka Polanská
Editor

Pane Václave, bohužel vždy nakonec sklouznete k taktizování a překrucování. Protože ani Vám nejde o pravdu. Jak jste již mnohokrát ukázal, jste zaujatý. Maximálně někdy méně, někdy více. To, že si notujete s podobně zaměřeným člověkem, je jasné.

Václav
Host
Václav

Aha. Já vám včera řekl, že jste se vrátila do starých kolejí, tak mi to teď vracíte i s úroky, že? Čert vem diskuzi, hlavně že jste se konečně pomstila! :-)

Jak říkám – snaha musí přijít i od vás. Jinak to nejde.

Jitka Polanská
Editor

Jaké úroky, jaké pomsty? V té debatě a v mnoha dalších je evidentní Váš postoj, a já to jen popisuji. Rozhodně nejde o aplikaci kritického myšlení, to by vypadalo jinak. Je to spíš využívání určitě intelektuální obratnosti k nějakým společenským a ještě víc osobním cílům. Nepředpojatá – řekněme rytířská – polemika má úplně jinou podobu. Kdykoli, kdy řeknete něco, co se dá aspoň trochu brát jako věcná poznámka či komentář, reaguji velmi vstřícně. Ale hrát hru na kritickou debatu, když jde ve skutečnosti o zamotaný manipulativní tanec, nemá cenu.

Václav
Host
Václav

Pro vás, paní Polanská:

– Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
– Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
– Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých

Už tu na mě zase kydáte hnůj a zlobíte se, že si to nedám líbit. Respektujte pravidla, nebo jděte k šípku.

Václav
Host
Václav

Paní Leo, nechtěl jsem se zezačátku do sporu mezi Vámi, paní Polanskou a paní Brandtnerovou zapojovat, abych nepřiléval olej do ohně. Poté, co ten spor nabyl opravdu velmi osobní rozměry, jsem nestranně požádal, abyste daly paní Brandtnerové prostor podložit svá tvrzení, což nakonec i udělala. Výsledkem ale bylo jen to, že jsem se do vaší společné osobní palby dostal i já.

Máte tedy pravdu. Snažit se od sebe odtrhnout rozhádané ženské je čirý nerozum, který nemohl skončit jinak. Klidně mě za to suďte, já se za své omyly nestydím. Tuhle diskuzi jsem ale nezničil já. Nezkoušejte to házet na mě.

lea
Host
lea

Opravdu ne.Ani jsem nic takového netvrdila

Václav
Host
Václav

„Ani jsem nic takového netvrdila“

Když příště nebudete vykládat, jak moc je Vám líto, že mi „ta nová podoba moc dlouho nevydržela“, tak Vám to třeba i uvěřím, paní Leo. ;-)

lea
Host
lea

Vaše volba.

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Nebylo mi známo, jak jsou čtenáři obeznámeni s dostupnými materiály ohledně Hejného – myslím, že na internetu těch relací a rozhovorů zase přemíru není, a taky jsem hned z hlavy nevěděla jméno autora rozhovoru nebo název – zato věděla, že mám pořad uložený doma v databázi. Tedy dodatečně doplňuji odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=J_sj7EvEbVc

Bohužel video trvá asi hodinu a půl, nevím přesně v jakém čase je uvedený výrok, ale pokud si dobře pamatuji, mělo by to být někde v druhé polovině až závěrečné třetině. Eventuálně zkusím alespoň namátkou proklikat, až večer najdu trochu času, a případně upřesním.

lea
Host
lea

Moc Vám děkuji za odkaz,paní Brandtnerová,ten rozhovor jsem neznala.Tím jste měla začít,když už jste se o tom chtěla zmiňovat.Mne to pouze utvrdilo v názoru,jak vyjímečný pan Hejný i přes svůj věk je a co všechno udělal pro naše školství,hlavně základní.Porozumět potřebám dětí,to Vám osobně zřejmě nic neříká. Ale vybrat z tak dlouhého rozhovoru jednu naprosto mimo kontex pronesenou poznámku,na to jste odborník.Doufám,že si ten rozhovor po Vašem odkazu poslechne víc lidí,Vámi zmiňovaná poznámka padla asi ve 42 minutě rozhovoru.Předtím jsem nevěděla,z čeho vycházíte,teď už to vím.Nezbývá mi než znovu opakovat,že to ,jste napsala na adresu toho pána ,byl těžký komunikační… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Ať se nehádáme – aby neunikl kontext, přepsal jsem inkriminovanou část rozhovoru tak doslovně, aby bylo vidět i to, že ani jeden z těch dvou na videu nebyl schopný smysluplně dokončit ani jednu myšlenku: PL: „Já s tím naprosto souhlasím, že vlastně ty emoční části mozku jsou starší, tím pádem zaměření na tu emoci, na tu víru tak vlastně je daleko motivující a tak, na druhou stranu víme, kam to zajde, když člověk přestane ten rozum používat, takže za mě to je takový dvě síly, který by se měly jako vyvažovat – mít jako velkou víru v nějaký hodnoty a… Číst vice »

Jitka Polanská
Editor

Pitomé je spíš to, že se tady tím ještě zabýváme, a tento „přepis“ ten dojem ještě umocňuje.

Václav
Host
Václav

Zabýváme se tím, protože jste obvinila paní Brandtnerovou z insinuací na pana Hejného. ;-)

Václav
Host
Václav

No, aspoň vidíme, že vám křivé obviňování druhých lidí stále ještě nedělá problémy, paní Polanská.

Když vám někdo dokáže, že vaše obvinění bylo neopodstatněné, tak jen prohlásíte „je to pitomé“ a odejdete, jako by se nechumelilo, a ignorujete to, místo, abyste uznala, že jste se mýlila.

Opravdu skvělá úroveň. Jistě jste hrdá na to, o kolik jste lepší, než já, protože já nemám žádnou úroveň, jak jste jako vždy velmi vstřícně, věcně a slušně řekla. :-)

Jitka Polanská
Editor

Já jsem se ale nemýlila, ten váš přepis ani to video nic nepotvrdilo ani nevyvrátilo, jak již poznamenala paní Lea, je to prostě zcela absurdní, až dadaistické. Možná to nevidíte, ale to jsem si původně netipovala.

Václav
Host
Václav

Svou šanci o tom přesvědčit, jste už měla, paní Polanská. Jdete s křížkem po funuse. Paní Brandtnerová má svůj názor a neváhala jej podepřít argumenty a doložit zdrojem. Nikdo vás nenutí s ní nebo s jejími zdroji souhlasit. Obvninila jste ji ale z ošklivých věcí, a na výzvu ať svá trvzení tak jako ona doložíte, tu akorát dštíte slova jako „pitomý“, „absurdní“ a „dadaistický“, aniž byste se obtěžovala přijít s nějakým rozumným, nebo aspoň vzdáleně slušným, argumentem. Na nic lepšího jste se za celou dobu nezmohla a přitom tu na ostatní kydáte hnůj. Toto je vaše představa rozumné diskuze. Jak… Číst vice »

Jitka Polanská
Editor

Prosím soustřeďte se na debatu tak, aby byla k něčemu, važte si času svého a jiných, život je vzácný. V jiném vlákně se zrovna někdo ohrazuje proti tomu, že mu vkládáte do úst něco, co nikdy neřekl.

Václav
Host
Václav

Ztráta času je akorát tak vaše přítomnost zde. Už jděte a nezapomeňte – pravidla slušného chování platí i pro vás, ne jen pro všechny okolo vás. ;-)

Václav
Host
Václav

Co tady vlastně pohledáváte, paní Polanská? Za celou dobu, co jste zde přítomna, jste do této diskuze nepřispěla ničím pozitivním ani konstruktivním. Diskuzí na nastolená témata se neúčastníte a jako moderátorka zde také nevystupujete.

Vám přijde rozumné využívat svůj vyměřený čas na to, abyste tu tisíci různými způsoby porušovala pravidla?

Pro mě bylo největší ztráta času se domnívat, že by s vámi přece jen šlo diskutovat v klidu a rozumně. Vy jste se od dob vašich dementních mailů vůbec nezměnila.

Mimochodem – kdo vám platí za zneužívání osobních údajů k rozesílání nevyžádaných sprostých mailů? :-)

tom
Host
tom

Admini nesmi zneuzivat udaje k zalogovani pro osobní potreby. V clanku o remeslnicich adminka pise, ze skrz maily hleda material pro psani clanku. Porusuje zakon o ochrane osobnich udaju! Neparticipujte na nezakonnem jednani, piste stiznosti na urady!

Václav
Host
Václav

„V jiném vlákně se zrovna někdo ohrazuje proti tomu, že mu vkládáte do úst něco, co nikdy neřekl.“

Nikde nic takového nevidím. Přestaňte lhát.

Václav
Host
Václav

Pan Sedlmeier nerozlišujete mezi tím, co zcela zřetelně prezentuji jako svoje názory, a informacemi z článku. Vy jste se toho jen chytla jako příslovečný tonoucí stébla. Víc to komentovat nebudu.

Na Vaše hloupé vykonstruované útoky už také reagovat nebudu. Pořád mi dlužíte omluvu za zneužití mých osobních údajů.

Václav
Host
Václav

Paní Polanská, měla byste se raději starat o sebe. V diskuzích se vám tu hádají respondenti mezi sebou a vy, místo abyste dělala práci moderátorky, za kterou se tu pořád prohlašujete, jenom nesmyslně buzerujete diskutující.

Další ukázka toho, že jste tu naprosto zbytečná.

Jitka Polanská
Editor

Pan Steffl o panu Hejném před pár dny na FB. Speciálně pro Vás, paní Leo, vím, že máte Ondřeje Steffla ráda: „Protože mám to štěstí s Milanem Hejným spolupracovat, mohu s čistým svědomím prohlásit, že v České republice neznám nikoho, kdo by znal a rozuměl všem filozofickým, psychologickým a didaktickým konceptům vzdělávání, učení dětí a učení matematiky, tak dobře jako je on: od Platóna přes Komenského až po Herbarta, od klasiků Vygotského a Piageta přes Freudenthala až po desítky a stovky dalších méně známých autorů jako je třeba patrně nejvýznamnější polská psycholožka Myta Gruszczyk-Kolczynská. Mnoho čerpal také z poznatků svého… Číst vice »

lea
Host
lea

Mne o jeho kvalitách nemusíte přesvědčovat,vím ,co všechno pro základní školství udělal,i když nemusel a mohl si užívat plody své práce jinde a za mnohem lépe honorovanou práci. To,že ho oceňuje i pan Šteffl mne nepřekvapuje .Oba jsou to ve své práci odborníci.

Jitka Polanská
Editor

To já vím, jen jsem si na Vás vzpomněla. Já pana Hejného moc neznám, rozhovory s ním dělala kolegyně, viděla jsem ho živě jen jednou, a to mluvil velice dobře a zároveň lidsky. Každopádně mu náleží úcta, a to i kdyby s ním člověk nesouhlasil.

Václav
Host
Václav

Nevím, jestli panu Hejnému náleží nějaká úcta – řeším jen jeho názory, ne jeho osobnost – ale osobními útoky proti každému, kdo mu ji podle vás neprojevuje, mu žádnou úctu určitě nezajistíte, paní Polanská. Dokonce bych si troufnul tvrdit, že vaše zdejší jednání má právě opačný efekt. Minimálně u mě – pokud bych si snad přál si s panem Hejným někdy potřást rukou a poděkovat mu za jeho úsilí, tak kvůli vám mě to určitě přešlo.

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Paní Leo, děkuji za doplněnou informaci a jsem ráda, že jsem se vám strefila do vkusu. (I když sama za sebe bych vám pro příjemné strávení večera raději doporučila něco jiného – v délce trvání rozhovoru třeba nějaký pěkný film.)

K ostatnímu se už vyjadřovat nebudu, je to tady pořád to stejné dokola. Debata se mohla odehrávat v poněkud úspornějším režimu. Už jen proto, že systém zdejšího diskusního fóra je někdy poněkud nepřehledný a zanášení ve své podstatě zbytečnými příspěvky to ještě zhoršuje.

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Paní Polanská, pokud vám něco není jasné, stačí se slušně zeptat. Namísto přívalu obviňování, domněnek a osočování. Vyjadřuji se sice výše, že do diskusí hodnocení na osobní úrovni nepatří, ale v tomto případě už i já udělám výjimku: Vás bych tedy doma mít nechtěla. K vašemu pozoruhodnému komentáři pouze bodově: – toto není diskuse o Hejného metodě, tedy nevím, proč bych zde měla probírat její klady a zápory – tudíž to ani nemá nic společného se vznešeností člověka – zda se používá/nepoužívá nějaké názvosloví, jste si mohla dohledat, zejména když jste tak dobrý novinář, jak o sobě tvrdíte, běžnému člověku… Číst vice »

lea
Host
lea

Zato Vy jste nepřekvapila vůbec ničím, paní Brandnerová.Moje babička takovým lidem,jako jste Vy, říkala „mistr světa amoleta“.A byla to moudrá žena.

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Babička měla zcela jistě zajímavý lidově zabarvený slovník. O její moudrosti nepochybuji. Škoda, paní Leo, že nejste trochu víc po ní.

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

No jo, to jsme my investigativci, nemůžeme si pomoci, všechno musíme prověřovat. Ne nadarmo se přece třeba o novinářích říká, že jsou „hlídací psi“ demokracie. Fascinuje mě, jak si i v rámci jednoho komentáře protiřečíte, když v závěru mluvíte ve své podstatě o slušnosti a respektu k druhým, zatím o v první části napadáte, obviňujete, nálepkujete a překrucujete o sto šest! Už jsem vás na to upozorňovala v diskusi na ceskaskola.cz v souvislosti s tématem novinářské (i obecné) etiky: Do slušné společenské konverzace dospělých jedinců ROZHODNĚ nepatří hodnocení, soudy a nálepkování na osobní úrovni – ve vašem případě navíc velice… Číst vice »

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Nějak se mi nepodařilo uveřejnit odpověď na komentář paní Polanské pod něj. Proto jsem ho dala alespoň sem do hlavního proudu diskuse. Přišlo mi, že je to nějak zablokováno, byla tam jakási hláška, a pak vše zmizelo, snad se jedná o technickou chybu. Totéž i v jiné diskusi. (?)

Prosím redakci o objasnění a kvůli přehlednosti případné přesměrování mé reakce na správné místo, respektive komentář následně znovu zadám já.

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

P. S. Jedná se o komentář paní Polanské začínající: „A ráda bych se tady ještě vyjádřila k tomu, paní Brandtnerová, co tu říkáte o Milanu Hejném, protože právě to je do očí bijícím příkladem nebezpečí dnešního mediálního prostředí. Je to jak na prostřeném stole: 1/ Někoho nemáte ráda a chcete ho shodit, zdiskreditovat. V tomto případě Milana Hejného. 2/ Co uděláte? Nebudete věcně a poctivě diskutuvat o tom, proč vám vadí, v tomto příkladě o kladech a záporech Hejného metody. To je příliš pracná cesta a vyberou si ji jen vznešení lidé…“

Jitka Polanská
Editor

Redakční systém vyhodnotil komentáře jako spam, protože jich bylo velmi mnoho najednou a obsahovaly odkazy, ty vyžadují schválení. Podle pravidel diskuze zveřejňujeme odkazy, které souvisejí s tématy článků.

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Děkuji za informaci, podívám se na to. Byl tam jen jeden odkaz, na jiný diskusní web, tak komentář upravím.