FOTO: Tomáš Feuerstein. Vítězové kategorie do 12 let v minulém ročníku a s nimi (vpravo) absolutní vítězka předminulého ročníku, která jim předávala ceny.

Co takhle napsat povídku v angličtině a přihlásit se do soutěže? Tady se o tom dozvíte, co potřebujete

National Literary Award for Young Writers (Soutěž pro mladé autory píšící anglicky) jako jedna z mála u nás podporuje rozvíjení tvůrčího, literárního talentu a zároveň aktivní znalosti angličtiny dětí a teenagerů. Loni svou povídku v angličtině přihlásilo téměř tři sta padesát žáků základních a středních škol. Téma bylo – Smile (úsměv nebo také usmívej se, protože slovo může být podstatným jménem i slovesem v rozkazovacím způsobu). Chcete si přečíst vítěznou povídku loňského ročníku? A co bude letos? Do uzávěrky zbývají tři týdny.

Již o prázdninách se děti mohly rozepsat na letošní téma „OFFLINE“, 12.ročník odstartoval 1.června 2019. Soutěžící mohou zasílat své povídky do konce září.

Přihlášení musí napsat povídku sami, logicky v angličtině, a nesmí překročit limit 1500 slov. Angličtina nesmí být jejich rodným jazykem.

V průběhu října-listopadu 2019 porota přečte a vybere 4 nejlepší autory v každé ze čtyř věkových kategorií a jednoho absolutního vítěze. Ten za odměnu pojede na tři dny do Edinburghu v doprovodu jednoho z rodičů.

Soutěž uzavírá slavnostní ceremoniál v Zrcadlové kapli Národní knihovny Klementinum. Letos se koná 6.prosince. Mimopražským dětem a vždy jednomu z rodičů pořadatelé hradí noc v hotelu, aby si návštěvu Prahy mohli vychutnat.

V tříčlenné porotě v průběhu historie soutěže zasedl Arnošt Lustig, irský básník Justin Quinn či univerzitní profesor a překladatel Williama Shakespeara Martin Hilský, který byl pět let jejím předsedou. V porotě jsou vždy zastoupeni kvalifikovaní rodilí mluvčí (např. Evan Rail, dopisovatel New York Times, nebo Mike Bough, překladatel). Od roku 2014 porotě předsedal textař a básník Michal Horáček.

Něco o pořadatelích soutěže a historii:  V České republice se soutěž pořádá již od roku 2007. První tři ročníky probíhaly pod názvem The IMPAC Czech Young Writers Award a v rámci literární soutěže International IMPAC Dublin Literary Award, která se koná v mnoha zemích světa.

Původními pořadateli byly kromě společnosti IMPAC i Lidové noviny a PORG – gymnázium a základní škola, posléze pouze Lidové noviny a PORG, protože společnost IMPAC odešla z České republiky. Lidové noviny po změně vlastníka přestaly soutěž podporovat. Proto pořadatelství od roku 2014 převzal spolek Glossoli založený Petrem Fantysem, který o soutěž pečoval již jako učitel PORG. „Spolek vznikl za účelem zajistit soutěži kontinuitu i přes to, že s původními pořadateli ztratila velkou část finančního zajištění,“ říká.

Témata jednotlivých ročníků: Offline, Smile, In ten years…, Crossing Borders, Mirrors, View from the top, Small world, We are made up of stories, You can´t be serious, Change, Dreams that may come true, Stranger

Od převzetí pořadatelství soutěž neztratila svou vitalitu. Naopak, počet přihlášených povídek vzrostl. Pro lepší představu: zatímco v roce 2010 bylo přihlášených 197 povídek, v roce 2016 již 362 povídek. A soutěž již několik let zahrnuje i Slovensko.

Soutěží se ve 4 věkových kategoriích: A do 12 let, B 13-15 let, C 16-17 let, D 18-19 let

Předsedové poroty:

2007 – Arnošt Lustig, 2008 – 2012 Martin Hilský, 2013 – 2017 Michal Horáček
Odkaz na rozhovor s Martinem Hilským z roku 2008, kdy nevyhrála povídka, ale báseň, najdete zde

Zajímavosti:

V prvních ročnících byli zpravidla mezi vítězi studenti z Prahy a dalších velkých měst. Postupem času se stále častěji prosazují autoři ze všech koutů ČR a SR.

V roce 2013 vyhrála Angolanka Jennifer Za Nzambi, žijící v České republice. Děj povídky zasadila do Angoly.

V roce 2015 vyhrála Vietnamka My Linh Pham; v České republice se nenarodila, anglicky se naučila až na gymnáziu. Na ceremoniálu byl její tatínek, kterému tlumočila do češtiny.

Vítěz 2014 Martin Zíka vzal s sebou na ceremoniál rodiče, kteří vůbec netušili, kam jedou a že něco napsal… I on se až spolu s nimi v Klementinu dozvěděl, že je absolutním vítězem.

Přestože se organizátoři každoročně snaží přicházet s optimistickými nebo alespoň neutrálními tématy, mladí autoři se zřejmě domnívají, že čím více se v povídce objeví mrtvol, tím je literatura kvalitnější. Jeden z amerických porotců jich kdysi ve dvaceti povídkách napočítal kolem stovky.

Jste zvědaví na vítězné povídky? Najdete je zde, stejně jako další informace o soutěži.

V 11.ročníku vyhrál v kategorii do 12 let Oliver Pumera. Téma soutěže bylo „Smile“, Oliver napsal o tom, jak se usmívá na pokladní, aby měli lepší den. Rozhovor si přečtěte zde.

 

Dvanáctiletý vítěz soutěže: „Usmívám se na pokladní, aby měla lepší den, a napsal jsem o tom povídku. V angličtině“

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x