Kde jsou hvězdy ve dne, mami? aneb Kam v Praze za vesmírem. Dětem se tam věnují astronomové. I za nimi přijedou

„Kde jsou hvězdy ve dne, mami?“ „Je Slunce fakt větší než Země?“ „A co je za vesmírem???“ Klade vám dítě podobné otázky? Poradíme vám, kde jeho zvídavost ukojit.

Vesmír, hvězdy, planety, komety… tak lákavé. Je jen málo dětí, které nezajímá, co je nahoře nad oblaky. Přivádí vás černé díry do rozpaků? Vezměte děti za odborníky.

Ve Stromovce, hned vedle Výstaviště, je planetárium. Zážitek pro děti je už návštěva speciálního sálu s projektorem, který na strop tvaru polokoule promítá hvězdnou oblohu. Diváci se tedy nedívají dopředu jako v kině, ale nad sebe, jako by koukali na skutečnou oblohu. Zde však nikoho nemusí trápit rozmary počasí nebo světelný smog.

Kromě hvězd promítají v planetáriu pravidelně i pohádky a speciální pořady pro děti. Základem děje jsou skutečné vesmírné pochody, nechybějí speciální efekty. V nabídce planetária jsou vzdělávací programy pro děti od mateřské školy až po středoškoláky.

Trochu dál, na Petříně, najdete Štefánikovu hvězdárnu. K ní se dostanete lanovkou nebo pořádnou procházkou do kopce. I zde pravidelně dávají tématické pohádky, i když už ne promítané na kopuli, ale standardně na plátno.

Kromě běžné projekce si můžete jako škola nebo skupina objednat i pořad na míru, diskusi s astronomem nebo navštívit kopuli, z níž se dá pozorovat obloha dalekohledem. A Štefánikova hvězdárna nabízí ještě jednu vychytávku: astrobus, který za vámi přijede do školy v přírodě nebo na letní tábor. Dvoučlenná posádka přiveze mobilní dalekohledy a projekční techniku, nabídne pozorování Slunce, přednášku na téma Sluneční soustava a promítné poutavé krátké filmy. Astronomové zůstanou s dětmi až do večera a zájemcům umožní pozorovat noční oblohu.

Děti neodtrhnete
Profesionální dalekohled mají i v ďáblické hvězdárně. Výklad k důmyslnému zařízení vám podají zkušení astronomové. A pokud bude hezky, můžete si dalekohledem prohlédnout i oblohu. Za tmy hvězdy, ve dne Slunce (což domácím dalekohledem nezkoušejte!).

Planetárium i obě hvězdárny disponují v předsálích také zajímavými expozicemi. V planetáriu mají velký otočný model Země s Měsícem, jak obíhají okolo Slunce, nebo simulaci skleníku na Marsu. V obou hvězdárnách si zase můžete prohlédnout krásně zpracované informace o Sluneční soustavě. Reálně hrozí, že od barevných fotografií a interaktivních obrazovek nebudete moci děti odtrhnout. Dejte si proto před programem časovou rezervu.

Nejste-li z Prahy, nenechte se odradit, ke všem zmíněným objektům se pohodlně dostanete MHD z Hlavního i Masarykova nádraží, z Holešovic i ze všech autobusových nádraží.

A pokud by dětem nestačila jednorázová návštěva zmíněných pořadů, můžete je zapsat do speciálních kurzů pro malé hvězdáře.

Tak neváhejte a vyrazte na svou vesmírnou pouť už tento víkend!

Užitečné odkazy:

Planetárium Praha http://www.planetarium.cz/?cat=8

Štefánikova hvězdárna https://www.observatory.cz/

Hvězdárna Ďáblice http://www.planetarium.cz/DABLICEOBS/

Nejbližší zastávka MHD:

Planetárium Praha: Výstaviště

Štefánikova hvězdárna: Petřín LD

Hvězdárna Ďáblice: Květnová

Cíle v okolí:

Planetárium Praha: Stromovka a Výstaviště

Štefánikova hvězdárna: Petřínská rozhledna, lanovka a park

Hvězdárna Ďáblice: Ďáblický háj

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments