Neležíte od rána do večera ve vědeckých časopisech a vaše děti zajímá Slunce, Měsíc a Země? Využijte nápovědy

Možná jste mimořádně vzdělaní, a tudíž zcela soběstační rodiče, a otázky jako „Mami, co je to energie?“ nebo „Tati, jak vzniká světlo?“ vás ani trochu nerozruší. Nebo máte geniální děti a ty si všechny otazníky, které se jim rojí v hlavě, vyřeší s pomocí googlu samy. Pokud spadáte do těchto kategorií, nemusíte číst dál. Nám běžným smrtelníkům, kteří si nad dětskými otázkami lámeme hlavu, protože jsme ve škole všechno nepobrali, ale mladá vědkyně Anna Fučíková dělá svými Zajímavostmi vědy vyloženě radost. V posledním díle popsala jasným a čtivým způsobem Slunce, Měsíc a naši matičku Zemi. Velmi vhodné pro rodiče i učitele.

„V těchto materiálech nepoužívám žádná slova, kterým by nebylo rozumět, a pokud ano, tak je vysvětlím,“ říká Anna Fučíková, která se dlouhodobě zabývá zkoumáním polovodičových nanočástic a jejich optických vlastností. Energie a světlo jsou evidentně předmětem jejího zájmu.

Věděli jste, že kdybychom pokryli jen jedno procento Sahary solárními panely (které nejsou zatím extremně výkonné), tak bychom získali energii, která pokryje celou naši celoplanetární spotřebu?

Citujeme z jejího posledního pracovního listu v PDF, který je vám k dispozici: „Kdybychom pokryli jen jedno procento Sahary solárními panely (které nejsou zatím extremně výkonné), tak bychom získali energii, která pokryje celou naši celoplanetární spotřebu. První krok k výrobě solárních panelů, které slouží k přeměně fotonů na elektrony, udělal Alexander Edmond Becquerel v roce 1839. Všiml si, že určité materiály po osvícení světlem začnou produkovat elektrony. Prvním takovým materiálem bylo selenium. A jak tato přeměna vlastně funguje?“

Další díly Zajímavostí vědy jsou věnované kyslíku, času, nanočásticím… Jsou u nich uvedené zdroje k tématům a jsou skvělou pomůckou i pro učitele. Věda jde rychle dopředu a do škol se nové poznatky dostávají velmi opožděně. Učitelé evidentně většinou nemají čas ležet ve vědeckých časopisech a sledovat vývoj ve fyzice. Tento pokus o přemostění propasti mezi školou a vědou je tedy výborný nápad a dobrý skutek a kéž by jich takových bylo víc.

Zajímavosti vědy najdete na webových stránkách Městského střediska ekologické výchovy při ZOO Liberec s názvem Divizna Liberec.

Anna Fučíková

Anna Fučíková vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu UK, obor biofyzika a chemická fyzika. Po absolutoriu působila v Ústavu systémové biologie a ekologie Akademie věd, od roku 2006 pracuje ve Fyzikálním ústavu Akademie věd a od roku 2007 až dosud je odbornou asistentkou na MFF UK. V letech 2012 až 2014 absolvovala stáž na Institute of Technology na univerzitě KTH ve Stockholmu.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

25

 
1 Počet vláken diskuze
24 Počet reakcí v diskuzi
0 Počet odběratelů diskuze
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Největší vlákno komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Václav
Václav

„… kdybychom pokryli jen jedno procento Sahary solárními panely…“ Řeknu to jednoduše. Pokud vaše zájmy nekončí u fotbalu a růžovky a slovy klasika: „nemáte místo mozku z piva kostku“, pak máte nějaký alespoň průměrný všeobecný rozhled, který je dostačující k tomu, abyste se při citlivém přístupu dokázali se ctí popasovat s čímkoliv, co na vás vaše dítka mohou vytasit. V opačném případě vám populárně-naučné pracovní sešity paní Fučíkové ani přes její veškerou snahu nepomohou. Mimochodem, pokrytí 92000 km2 Sahary solárními panely by stálo asi tak čtvrtinu ročního HDP celého světa. A to je pouze cena panelů. S potřebnou infrastrukturou, včetně… Číst vice »