Proč by do Betléma nemohli i Star Wars a další tipy na hravý předvánoční čas

Tipů na to, jak strávit advent a Vánoce smysluplně – a hravě! – není nikdy dost. Přijměte pár nápadů od Justiny Danišové, čtyřnásobné mámy a nadšené pozorovatelky dětské hry. 

ČTENÍ PŘI SVÍČKÁCH
Čas adventu má být obdobím zklidnění. Někdy je tomu ale třeba pomoci. Třeba čtením oblíbených vánočních příběhů při svíčce. Stačí chvilka, a hned je atmosféra vánočního očekávání silnější.

VĚNCE Z PROCHÁZKY
Obchody nabízí záplavu zářivých dekorací. Přitom stačí vyrazit na procházku a máte materiál zdarma a ještě strávíte příjemný společný čas. Stačí drátkem svázat větvičky nebo stočit proutky, a ozdobit přírodninami, které děti objeví. Příroda nabízí ještě jednu důležitou věc: inspiraci. I ona totiž v předvánočním období zdobí.

MULTIFUNKČNÍ MANDARINKY
Taky máte Vánoce spojené s mandarinkami? Nejsou jen k jídlu, ale můžou posloužit i jako ozdoba, a taky dobrá ingredience k pokusům. Zkuste pokapat svíčku šťávou, kterou vymáčknete z kůry. Krom malého ohňostroje – v kůře mandarinky jsou hořlavé silice, ještě víc jich má pomeranč nebo grep – si příjemně provoníte byt. Z kůry tropického ovoce se dá i vyřezávat nebo vystřihovat – řetězy nebo ozdoby na dárky, stromek či adventní věnec.

KRMENÍ ZVÍŘAT
Zimní krmení zvířat dává záminku vyrazit ven, radost z obdarování i náměty k bádání a hry. Čím menší děti, tím raději si hrají na to, co nového zažily a viděly. Kolem krmítka se skvěle pozorují ptáci a jejich vzájemná hierarchie, v lese zas rádi stopujeme, kdo přišel na svačinu.

ROSTOUCÍ BETLÉM
Od první adventní neděle postupně budujeme betlém. Každý den přidáváme několik postaviček. Je to příležitost si zazpívat a vymýšlet příběhy, co asi lidé jdoucí k Ježíškovi řeší. Občas děti hrají s novými postavami i kratičká divadla. Fantazii se meze nekladou, loni hledali cestu k Ježíškovi i Star Wars.

VYRÁBĚJTE HRAVÉ DÁRKY
Třeba piškvorky: Vezměte starou utěrku, nejlépe kostkovanou. Pro menší děti doporučujeme čtverec, větší už zvládnou ušít i ovál, a možná i tunýlek pro tkaničku. Piškvorky lze udělat z dřívek, nebo z kamenů – zkuste najít různobarevné, nebo na ně značky namalujte fixou. Nemusíte dělat vše najednou. Doporučujeme si práce užít v klidu na etapy. A hlavně si zahrát, ať je uspokojení z dobře vykonané práce co nejhmatatelnější. Další podobný tip: vyrobte mikádo z proutků.

Nebo fotky s básničkou: Oblíbeným dárkem pro rodinu i kamarády jsou fotky. Zkuste je s dětmi ještě vylepšit na dva dárky v jednom. Rámeček s fotkou a na druhé straně stojánku básnička o obdarovaném přímo od dětí. Občas je třeba při rýmováním menším pomoct, ale je to velká legrace.

Justina Danišová je autorkou webu www.svobodnahra.cz a metodičkou webu www.ucimesevenku.cz, který získal letos cenu Eduína za inovace ve vzdělávání. Má čtyři děti.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..