Proč by do Betléma nemohli i Star Wars a další tipy na hravý předvánoční čas

Tipů na to, jak strávit advent a Vánoce smysluplně – a hravě! – není nikdy dost. Přijměte pár nápadů od Justiny Danišové, čtyřnásobné mámy a nadšené pozorovatelky dětské hry. 

ČTENÍ PŘI SVÍČKÁCH
Čas adventu má být obdobím zklidnění. Někdy je tomu ale třeba pomoci. Třeba čtením oblíbených vánočních příběhů při svíčce. Stačí chvilka, a hned je atmosféra vánočního očekávání silnější.

VĚNCE Z PROCHÁZKY
Obchody nabízí záplavu zářivých dekorací. Přitom stačí vyrazit na procházku a máte materiál zdarma a ještě strávíte příjemný společný čas. Stačí drátkem svázat větvičky nebo stočit proutky, a ozdobit přírodninami, které děti objeví. Příroda nabízí ještě jednu důležitou věc: inspiraci. I ona totiž v předvánočním období zdobí.

MULTIFUNKČNÍ MANDARINKY
Taky máte Vánoce spojené s mandarinkami? Nejsou jen k jídlu, ale můžou posloužit i jako ozdoba, a taky dobrá ingredience k pokusům. Zkuste pokapat svíčku šťávou, kterou vymáčknete z kůry. Krom malého ohňostroje – v kůře mandarinky jsou hořlavé silice, ještě víc jich má pomeranč nebo grep – si příjemně provoníte byt. Z kůry tropického ovoce se dá i vyřezávat nebo vystřihovat – řetězy nebo ozdoby na dárky, stromek či adventní věnec.

KRMENÍ ZVÍŘAT
Zimní krmení zvířat dává záminku vyrazit ven, radost z obdarování i náměty k bádání a hry. Čím menší děti, tím raději si hrají na to, co nového zažily a viděly. Kolem krmítka se skvěle pozorují ptáci a jejich vzájemná hierarchie, v lese zas rádi stopujeme, kdo přišel na svačinu.

ROSTOUCÍ BETLÉM
Od první adventní neděle postupně budujeme betlém. Každý den přidáváme několik postaviček. Je to příležitost si zazpívat a vymýšlet příběhy, co asi lidé jdoucí k Ježíškovi řeší. Občas děti hrají s novými postavami i kratičká divadla. Fantazii se meze nekladou, loni hledali cestu k Ježíškovi i Star Wars.

VYRÁBĚJTE HRAVÉ DÁRKY
Třeba piškvorky: Vezměte starou utěrku, nejlépe kostkovanou. Pro menší děti doporučujeme čtverec, větší už zvládnou ušít i ovál, a možná i tunýlek pro tkaničku. Piškvorky lze udělat z dřívek, nebo z kamenů – zkuste najít různobarevné, nebo na ně značky namalujte fixou. Nemusíte dělat vše najednou. Doporučujeme si práce užít v klidu na etapy. A hlavně si zahrát, ať je uspokojení z dobře vykonané práce co nejhmatatelnější. Další podobný tip: vyrobte mikádo z proutků.

Nebo fotky s básničkou: Oblíbeným dárkem pro rodinu i kamarády jsou fotky. Zkuste je s dětmi ještě vylepšit na dva dárky v jednom. Rámeček s fotkou a na druhé straně stojánku básnička o obdarovaném přímo od dětí. Občas je třeba při rýmováním menším pomoct, ale je to velká legrace.

Justina Danišová je autorkou webu www.svobodnahra.cz a metodičkou webu www.ucimesevenku.cz, který získal letos cenu Eduína za inovace ve vzdělávání. Má čtyři děti.

Magazín Rodiče vítáni je financován příspěvky dárců. Ještě stále jich není dost. Pokud se vám líbí, prosíme, přispějte i vy. I drobná částka se počítá. Děkujeme.

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.