Tip na výlet: Do liberecké iQLANDIE vejdete s očima navrch hlavy a vyjdete poučeni, ale i pobaveni

V iQLANDII v Liberci zaměstnáte nejen mozek, ruce a nohy, ale často i bránici. Důmyslné a důvtipné expozice okouzlí každého, kdo si rád hraje i poznává. Pro školní kolektivy lektoři připravují program podle požadavků učitele, rodiny se tu běžně „zaseknou“ i na celý den.

Šest podlaží moderní budovy se tyčí hned u sjezdu z dálnice a vedle deseti interaktivních expozic v něm najdete ještě planetárium, do něhož lze zakoupit vstupenku zvlášť. Oči navrch hlavy budou mít vaše děti ještě před tím, než vůbec vejdete dovnitř – až si před vchodem vyzkoušíte, jestli dokážete vytáhnout do vzduchu opravdovou škodovku. A můžete si pořídit selfie se samotným Albertem Einsteinem (o němž se natáčel v Liberci životopisný seriál Genius).

Uvnitř pak děti i dospělé čeká nekonečné objevování, experimentování a hraní. V určité časy probíhají science show, workshopy a laborky, na ty si vyžádejte lístek hned u pokladny. Ostatní aktivity jsou volně přístupné. Můžete si otestovat smysly, zažít symfonii blesků či ohnivé tornádo.

Je na vás, jestli se rozhodnete projít všechna podlaží postupně nebo začít tím, kam vás to táhne nejvíce. Každé patro má své téma: GeoLab, Kosmo, Top Secret, Živly, Člověk, Sexmisie… Z přízemního patra doporučujeme absolvovat Cestu do středu Země a její prehistorie, poté můžete do dalších pater procházet po spirálovitém chodníku vinoucím se až ke střeše. Můžete se ale svézt mluvícím výtahem. A když dojdete v určený čas k robotu Thespianovi, tak s tím se dá zapříst dokonce dialog.

Pokud ucítíte, že máte vjemů až nad hlavu, a potřebujete pauzičku, neodcházejte. Děti i dospělí se zklidní v picnic zone u hudební fontány a v relaxačních koutcích, kde si mohou dle libosti skládat Lego, Merkur, Sevu, dřevěné hlavolamy, Leonardovy mosty, zahrát Člověče nezlob se, Dámu či Mlýn, případně jen tak sedět a kochat se pohledem na zasněžený Ještěd. Komu vyhládne, zamíří do přízemí do restaurace. V létě je otevřena přilehlá pivní terasa a i střešní terasa, kde je několik dřevěných hlavolamových prvků.

iQLANDIE je sestrou vedlejšího centra iQPARK, který je vhodný pro návštěvníky od dvou do osmi let. Obě zařízení připravují speciální lektorské programy pro mateřské, základní a střední školy, zaměřené na fyziku, chemii a biologii o délce 40, 90 a 120 minut. Žáci se mohou těšit na experimenty, které zažijí na vlastní kůži. K dispozici jsou laboratoře a připravené science show na téma síla, elektřina, biochemie, zvuk, magnetismus, nanosvět a další. V současné době je iQLANDIE nabízí za zvýhodněnou cenu 30 až 50 Kč na žáka. Na webu jsou ke stažení pracovní listy na různá témata. Frontě u pokladny se můžete vyhnout zakoupením vstupenky v eshopu, místo v Planetáriu lze rezervovat také online.

Vysokou úroveň služeb potvrzuje Certifikát výjimečnosti od Tripadvisoru a nezasloužilo si ho jen tím, že budova je bezbariérová.

Užitečné odkazy: webové stránky a videa, která vám ukáží, že věda je velká zábava

Jak se sem dostanete: Po rychlostní silnici D10 z Prahy nebo od Děčína, exit iQLANDIA. Parkování možno na placeném parkovišti před hlavním vchodem do iQLANDIE (cena 50,- Kč pro návštěvníky iQLANDIE a iQPARKU), městská parkoviště v okolních ulicích nebo placené parkoviště v Centru Babylon. Z vlakového i autobusového nádraží trvá cesta pěšky 10 minut a je dobře značená.

Cíle v okolí: Obvykle doporučujeme ještě další cíle v okolí, aby se výlet dal protáhnout na celodenní. V případě iQlandie to opravdu není potřeba – hravě se tam zabavíte na celý den.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x