Tip na výlet: Za císaře pána lázně, dnes interaktivní galerie, kde mají rádi děti

Za císaře Františka Josefa I. sem proudili očistychtiví návštěvníci, dnes zde najdete stylovou kavárnu a moderní galerii včetně interaktivní dětské expozice. Oblastní galerie Lázně v Liberci sídlí v budově bývalých lázní, která tvoří spolu s blízkým Severočeským muzeem a Technickým muzeem takzvaný muzejní trojúhelník.

Nejste-li místní, nelekejte se, vypravit se za uměním do Liberce je jednoduché. Stačí dojet veřejnou dopravou na vlakové či autobusové nádraží, tam přesednout na tramvaj č. 2 nebo 3 a vystoupit na zastávce Muzeum-Galerie Lázně. Přímo před úchvatnou secesní budovou, za jejíž přestavbu v roce 2014 byla dokonce udělena cena Grand Prix architektů. U vstupu nechybí šatna s uzamykatelnými skříňkami ani půjčovna dětských golfek či vozíku pro invalidy. Ty však v případě školní exkurze potřebovat nebudete, uvádíme to jen pro představu, na jaké úrovni zde jsou služby pro návštěvníky.

V nové rubrice, kterou najdete na našich stránkách každý pátek, vám nabízíme tip na výlet. Ať už rodinný nebo školní. Vybíráme taková místa, kam se dá relativně snadno dojet a kde najdete kromě nějaké zajímavé památky i místo na povalování, hry a objevování. To se hodí mamince, tatínkovi i paní učitelce. Vyzkoušejte některý z tipů, a pokud se vám osvědčí, doporučte ho ve škole, ať vaše děti nejezdí jen do Babiččina údolí a do zoo.

Sahat dovoleno
Děti ale jistě ocení v patrech světlé rozlehlé prostory, které umožní vnímat vystavená díla z dostatečného odstupu , a podzemí připomínající záhadný labyrint. Ten vede k expozici zaměřené přímo na ně. Zde si mohou osahat jednotlivé materiály, vyzkoušet hru světel, vyfotit se s tělem z obrazu, poskládat si obraz nebo se jen tak poválet a odpočívat. Fanoušky a fanynky zpěváka Sebastiana můžete nadchnout informací, že v bazénovém sálu se natáčel klip k jeho hitu Toulavá.

V galerii funguje přímo lektorské oddělení, které zajistí pro vaši třídu či skupinu doprovodný program či workshop. Účastníci si mohou vyzkoušet různé výtvarné techniky, svou představivost i manuální zručnost. Pokud se rozhodnete pokochat se uměním jen tak, samostatně, máte na výběr ze tří stálých expozic evropského a českého umění. Pravidelně jsou zde připravovány krátkodobé výstavy. Nedávným trhákem, který zbořil návštěvnický rekord, byla díla vážených pánů jako je Dalí, Picasso, Giacometti, Bacon nebo Chirico.

Jizerská padesátka v obrazech
Do konce roku jsou zde teď k vidění výtvory německých umělců tvořících v Čechách v letech 1920 až 1945 sdružených ve spolku Metznerbund. Na první čtvrtletí roku 2018 jsou v plánu výstavy představující díla, jimž se zabýval kritik a liberecký rodák F. X. Šalda, výstava představující koldomy či současný videoartový projekt Midasův dotek. Návštěvu si zaslouží také výstava zhruba padesáti výtvarných děl věnovaných Jizerské padesátce, sportovnímu závodu, kterého se někteří z autorů (například David Vávra) zúčastnili.

Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, ve čtvrtek do 19 hodin. Každý čtvrtek je vstup zdarma.

Zrcadlové překvapení
Pokud se rozhodnete v Liberci strávit víc než půl dne, máte prakticky při ruce zoo, botanickou zahradu (jedna zastávka tramvají nebo 10 minut pěšky) a dvě muzea téměř naproti přes ulici – Severočeské muzeum a Technické muzeum. Tento muzejní trojúhelník je ozdobou Liberce, budovy stojí na pokraji vilové čtvrti a bývalé hlavní promenádní trasy, která přímo vybízí k relaxační procházce směrem do Lidových sadů. Jedinečnou atmosféru historických budov a jejich okolí využívají i filmaři, naposledy se tu natáčel seriál o Albertu Einsteinovi Genius.

Příležitostí k občerstvení je tu také dostatek, ve vzdálenosti do 50 metrů od Lázní jsou dvě restaurace. Bude-li chtít dětem dopřát ještě venkovní povyražení, vyplatí se dojít asi 10 minut na prostorné hřiště zvané U korábu či Kaštanka směrem ke kasárnám. Cestou se můžete zastavit v muzejním parku a prohlédnout si stromy označené cedulkami se jmény. U jednoho je také nepřehlédnutelný umělecký objekt složený z mnoha zrcadel. Schválně ale neprozradíme, jakého je tvaru. Vydejte se to prozkoumat sami.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..