Tip na výlet: Za Přemyslovci do Peruce

Peruc asi znáte z dějepisu, potkal se tu přemyslovec Oldřich s půvabnou Boženou. Ale především je to překvapivě malebné místo s výhledem na kopce a hrady Českého středohoří. Na rozdíl od Řípu nebo Telče se malé městečko v bezlesé krajině severozápadních Čech nikdy nestalo turistickým cílem první kategorie.

Dojet se sem dá vlakem, z Loun či Slaného je to zhruba půlhodina, a překvapí vás klidem a malebností. Půvab Peruce je založen na tom, že městečko stojí na zalesněném zlomu, to jí dodává dramatičnosti, kterou byste jinak v okolní rovině nehledali. Malé náměstí kryté vysokými stromy, kostel, zámek a za ním velký a volně přístupný zámecký park. Je v něm jednak muzeum Emila Fily a ve staré sýpce Muzeum české vesnice, kde si můžete prohlédnout, v čem se před sto lety vařilo a pralo. Ale především je park spousta prostoru k povalování, pikniku a hrám. Tady někde končí tip na školní výlet. Zvlášť pokud jste opravdu přijeli vlakem.

nové rubrice, kterou najdete na našich stránkách každý pátek, vám nabízíme tip na výlet. Ať už rodinný nebo školní. Vybíráme taková místa, kam se dá relativně snadno dojet a kde najdete kromě nějaké zajímavé památky i místo na povalování, hry a objevování. To se hodí mamince, tatínkovi i paní učitelce. Vyzkoušejte některý z tipů, a pokud se vám osvědčí, doporučte ho ve škole, ať vaše děti nejezdí jen do Babiččina údolí a do zoo.

Zbytek se týká spíš rodin s dětmi. Když odsud vyrazíte po modré značce, minete onen opravdu rozměrný Oldřichův dub stojící pod městečkem v úzkém údolí. Na jeho protější straně cesta pokračuje nejdříve ovocnými sady a pak smíšeným lesem po hraně terénního zlomu. Asi po dvou kilometrech narazíte na lesní altán, kterému se odedávna říká Krásná vyhlídka s famózním výhledem na jižní část Českého středohoří, na Lipskou horu a hrady Hazmburk, Košťálov a Oltářík. Za vyhlídkou vás cesta svede do Stradonic, odkud můžete po žluté značce dojít k malé dřevěné rozhledně Stradonka. Ta je kuriózní už tím, že stojí v nadmořské výšce 291 m.

V okolí je zajímavých míst k návštěvě víc, jen na přesun je lepší využít buď kolo nebo auto, cesta mezi poli není pěšky a s dětmi příliš zábavná. Rozhodně stojí za pozornost nedaleký Panenský Týnec se zbytky mohutného kostela. V jeho těsném sousedství je i malý a příjemný park s dětským hřištěm. A dalších pět kilometrů vzdálená vesnice Třebíz nabízí národopisné muzeum, což je ale ve skutečnosti velmi zachovalá náves i s tradičně zařízeným „koloniálem“. Je tu také hostinec, takže poklid staročeské vesnice můžete vychutnat se vším všudy.

Mapy: SHOCart č. 11 Lounsko, Džbán, KČT č. 8 Lounsko, Džbán

Výchozí místo: Přebuz, Stradonice

Užitečné odkazy: Muzeum české vesnice Peruc, rozhledna Stradonka

Tip na trasu: Ideální je místní naučná stezka okolo Přebuze značená šikmým zeleným pruhem. Provede vás okolo všech pamětihodností včetně koupaliště u Hořeního mlýna (cca 9 km).

Cíle v okolí: Zbytky kostela v Panenském Týnci, Národopisné muzeum Třebíz, koupání u jezu na Ohři u Křesína, hrad Házmburk, zámek v Libochovicích.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..