Housle, keramika, golf nebo skaut? Jak vybrat ten pravý kroužek

Dvakrát týdně housle, ve středu výtvarka, ve čtvrtek španělština a v pátek skaut. Je to moc, nebo ještě málo? A měly by se u dítěte rozvíjet talenty, nebo naopak to, co mu jde hůř? Samé otázky. Přečtěte si pár tipů, jak gordický uzel jménem kroužky rozetnout.

 1. Naslouchejte zájmům svého dítěte

Nechte dítě, ať samo navrhne, čemu by se chtělo věnovat. Vidíte-li, že je na něco šikovné, můžete mu to nabídnout, ale obvykle nikam nevede, když si rodič do dítěte promítá své nenaplněné sny a ambice.

 1. Nechte ho ochutnávat

Nezlobte se na syna či dceru, když ho zvolený kroužek přestane bavit. Je přirozené a také přínosné, když má dítě v raném věku možnost vyzkoušet různé činnosti.

 1. Důležitá je dobrá parta

Nemějte dítěti za zlé, když se chce něčemu věnovat jen proto, že tam chodí kamarádi. Mít kolem sebe dobrou partu je důležité. Koneckonců – trénování sociálních dovedností může být důležitější než dokonalý klavírní prstoklad. Jedině v kolektivu se totiž děti naučí reagovat na nepředvídatelné situace, řešit konflikty nebo sdílet společnou radost.

 1. Podporujte dítě v jeho zájmech

I když vidíte, že má dítě na něco nesporný talent, nenuťte ho do toho. Bývá to kontraproduktivní. Motivujte dítě citlivě, podpořte v něm zájem o danou věc. Malého houslistu berte na koncerty vážné hudby, s dítětem s výtvarným talentem vymetejte galerie.

Ani sebelepší kroužek nebo oddíl nenahradí dítěti rodinné zázemí a vzpomínky na pěkné chvíle strávené s rodiči, sourozenci či prarodiči.

 1. Nechte své dítě užívat si dětství

Neorganizujte dítěti veškerý čas, ponechte mu dost času na lenošení a volnou hru. Rozumná míra jsou dvě nebo tři odpoledne v týdnu strávené mimoškolními činnostmi. Je lepší mít zdravé tzv. normální dítě než stresovaného génia.

 1. Myslete na celkový rozvoj osobnosti

To, že má dítě hudební talent, neznamená, že musí hrát na tři nástroje a ještě chodit do sboru. Neuškodí, když se bude věnovat i něčemu, co mu nejde tak dobře. Alespoň se naučí stanovovat si cíle a překonávat je. A zaručený tip na harmonický rozvoj: aspoň jeden víkend v měsíci strávený v přírodě.

 1. Dejte na reference

Ptejte se známých, kam chodí jejich děti a kde jsou spokojené. Dobrá zkušenost je nejlepším doporučením. Dobrý přehled o kroužcích a oddílech ve vašem okolí získáte na serveru www.kamchodit.cz provozovaném Českou radou dětí a mládeže.

 1. Zajímejte se

Povídejte si s dítětem o tom, co v kroužcích zažívá, zajímejte se o činnost oddílu, souboru či klubu. Buďte nápomocní a snažte se poznat jejich vedoucí – můžou se stát dobrými spojenci ve výchově vašich potomků.

 1. Myslete i na prázdniny

Při výběru kroužků a oddílů se ptejte také na to, jestli pořádají letní tábor nebo soustředění. Pobyt s kamarády a známými vedoucími je zvlášť pro menší děti rozhodně příjemnější než tábor s úplně cizími lidmi.

A to nejdůležitější na konec:

 1. Rodina je rodina

Ani sebelepší organizace nebo oddíl nenahradí dítěti rodinné zázemí a vzpomínky na pěkné chvíle strávené s rodiči, sourozenci či prarodiči.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..