Trampolína v parku potěšila teenagery, rodiče menších dětí naopak trnou. Jak mladým vyhovět a nevyvolat konflikt?

Začátkem léta se ve veřejném parku v pražské Zbraslavi objevil malý bagr, aby připravil prostor pro trampolínu, zapuštěnou do země. Místo, které do té doby patřilo spíš menším dětem, získalo novou dynamiku. Trampolína okamžitě přitáhla velký počet náctiletých. A stala se předmětem mnoha diskuzí. Zatímco někteří jsou z ní nadšení, jiní se obávají o bezpečnost mladších dětí. Jak to zařídit, aby se venku bezpečně zabavili malí i větší? 

Teenageři ve zbraslavském parku dříve moc času netrávili a pokud ano, tak obsadili lavičku, pustili si hudbu a povídali si. Ale trampolína je baví, můžou si zaskákat všichni společně a zároveň dává jednotlivcům prostor předvést se před ostatními. Funguje proto jak magnet a vynesla na světlo problém, který řeší města nejen u nás.

Jak vytvořit veřejná místa pro teenagery, která by nabízela pro ně zajímavé aktivity, byla vhodně začleněná do stávajícího prostoru a místního života a jejich provoz nikoho neobtěžoval?

Co chtějí mladí, to už víme
Radnice v coloradském městě Boulder se rozhodla tento oříšek rozlousknout ve spolupráci s těmi, kterých se to týká. Nechala si vypracovat průzkum mezi náctiletými, kde se jich ptala, co by chtěli mít v městských parcích. Nepřekvapivě se mezi nejčastější přání dostal volný přístup na WiFi a zastřešený prostor s lavicemi, kde by společně mohli trávit čas a poslouchat hudbu, používat svou elektroniku nebo třeba i dělat společně úkoly.

Možnost poslechu hudby s vrstevníky stojí v žebříčku priorit teenagerů vysoko, ale hlasitá hudba patří mezi častý zdroj konfliktu s okolím. Se zajímavým řešením přišli v tomto ohledu ve švédském Malmö, kde v malém parku instalovali hudební systém s mikrofony, světly, interaktivními lavičkami, který mládeži umožňuje vybrat si hudbu a užít si ji. Jsou zde ale nainstalovány časové limity a omezení hlasitosti, aby nevznikaly problémy s rušením sousedů a nočního klidu.

Divoké i bezpečné zóny, pro každého něco
Teenageři z coloradského průzkumu by dále ocenili zajímavé lezecí prvky, překážky nebo konstrukce, které by nebyly určeny malým dětem, ale přímo jim. V debatě ke zmíněnému průzkumu jeden z teenagerů prohlásil: “Chceme parky pro náctileté, už jsme unavení z toho, jak na nás matky malých dětí křičí.”

V dánské Kodani se odvážili vytvořit veřejné prostranství pro všechny věkové skupiny. Nachází se v rozlehlém areálu bývalého pivovaru, kde vzniká nová čtvrť. Zdejší hřiště na provizorním náměstí Boblepladsen je uzpůsobeno pro celou řadu pouličních sportů: parkour, skateboard, BMX, inline bruslení, basket, fotbal nebo workout. Prostor využívají nejen teenageři, ale i dospělí a také nejmenší děti, které se tu mohou například bezpečně učit jízdě na kole.

Pro zbraslavské větší děti se vedle školy staví skatepark. Brzy tak získají nový prostor, určený přímo jim. Prozatím jim radnice do parku nainstalovala ještě jednu trampolínu, která by měla napětí zmírnit.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

1

 
1 Počet vláken diskuze
0 Počet reakcí v diskuzi
0 Počet odběratelů diskuze
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Největší vlákno komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Lea
Lea

Instalace druhé trampolíny je jistě dobrý nápad,bude-li se dodržovat nějaké věkové rozlišení. Nedaleko od nás v Úpici,je moc hezký sportovní areál,kde mají i hřiště pro malé děti,včetně ptůlezek ,pískoviště atd.Pro ty větší je tam taková ta velká trampolína(břicho) a malí mají klasickou trampolínu se sítí a omezený počet skákajících,(ručí za to rodiče).Byla jsem tam se třemi vnuky(10let,6 a 3) a všeobecná spokojenost,ba i nadšení. Jinak ti větší by jistě ocenili i nějaké parkurové překážky,nemusí jít o nic složitého,ale chce to bezpečný prostor a promyšlenost