Úča musí pryč: Divadelní komedie o praštěných rodičích, která potěší leckterou paní učitelku

Učitelská profese je pro mnohé učitele stresující. Tady je jeden z dostupných prostředků, jak stres trochu uvolnit. Úča musí pryč: Divadelní komedie o praštěných rodičích, kteří se chtějí zbavit třídní učitelky. Ale ona se nedá…

Hra působí velmi česky, i když ji napsal německý autor Lutz Hübner a měla premiéru v roce 2010 v Drážďanech. V Německu je velmi populární a šíří se i za hranice. (O popularitě svědčí i to, že v roce 2015 podle ní natočili Němci stejnojmenný film).

Do českého prostředí režisér Thomas Zielinski tento divadelní kus lokalizoval výborně.  Ani na chvíli nevypadnete z iluze, že se vše odehrává v Ostravě. Jedna z postav dokonce mluví severomoravským nářečím.

I pětice rodičů, která tu vystupuje, vám bude nějak povědomá, tak dobře jsou ty role napsané. Kromě různých bizarních a humorných slabostí se vyznačuje hlavně tím, že si je nechce přiznat, což vás jako diváka velmi pobaví. A aktivní rodiče, myslící to se školou svých dětí upřímně dobře, by  hra mohla i dovést k určité sebereflexi. Ne vše, co děláme, vnímá druhá strana stejně, zápletka může být postavena na pouhém nedorozumění a přílišný zápal často k řešení nevede, ba naopak, vyvolá jen oheň na střeše. I proto, že přes emoce nečteme správně to, co se skutečně děje. Lepší je zkrátka jednat s chladnou hlavou a otevřeným srdcem.

O co jde: rodiče dětí v páté třídě svolali jednoho večera schůzku s paní učitelkou, aby ji v zastoupení ostatních – jejichž podpisy sesbírali – přiměli vzdát se její třídy, kam chodí jejich děti, a jít učit jinam. Důvodem jsou zhoršující se známky dětí a rostoucí obava z přijímaček na víceleté gymnázium, které se blíží. Rodiče zkrátka usoudili, že tahle paní učitelka dětem neprospívá a usmysleli si, že ji odstraní. Domlouvají se právě, jak jí to podají, když tu ona vchází na scénu. Sice rázná, ale ve srovnání s ostatními zcela příčetná, takže si přijde na své ten, kdo si myslí, že problémy dnešních škol mají na svědomí šílení rodiče, oběti sebeklamu a osobních frustrací.

Je to výborně obsazené –  Petra Špalková, David Prachař, Linda Rybová… Budete se smát. Nezapomeňte ale, v rámci spravedlnosti i zdravého rozumu, že by se to dalo pojmout i úplně opačně. Komedie o šílených učitelích taky existují.

Kus nastudovalo Divadlo Verze a vystupuje s ním po českých městech. V dubnu bude hrát v Praze, Říčanech, Semilech, Litomyšli a Klatovech. Jděte na to, divadelních her o škole a rodičích moc není, a tahle je navíc vtipná. Divadlo bylo plné smějících se lidí.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x